Reklama

Siły zbrojne

Australia wyprodukuje bojowe wozy rozpoznawcze dla Niemiec

Bojowy wóz rozpoznawczy na bazie KTO Boxer.
Bojowy wóz rozpoznawczy na bazie KTO Boxer.
Autor. Rheinmetall

Koncern Rheinemtall poinformował o podpisaniu przez swoją filię w Australii kontraktu z tamtejszą administracją na produkcję 123 bojowych wozów rozpoznawczych na bazie KTO Boxer. Ponad 100 z nich trafi do Niemiec, gdzie zastąpią lekkie gąsienicowe pojazdy rozpoznawcze Wisel 1.

Informacja ta oznacza koniec tej dość dziwnej historii, w której Niemcy produkujący u siebie na własne potrzeby i eksportowe kołowe transportery opancerzone Boxer (w wielu wersjach) decydują się na pozyskanie ich z filii swojego koncernu w …. Australii. Zgoda na ten zakup została wydana przez komisję budżetową Bundestagu pod koniec marca.

Reklama

Z łącznie zamówionych 123 pojazdów w odmianie bojowego wozu rozpoznawczego wyposażonego w wieżę Lance do Berlina dotrze ponad 100 z nich. Oprócz tego pozyskiwany jest pakiet logistyczny i wsparcia. Wartość całego kontraktu ze stroną niemiecką wyniosła około 2,7 mld euro i jest dla australijskiego przemysłu największą tego typu w historii relacji z Berlinem, co podkreśliło tamtejsze ministerstwo obrony na swoim koncie w serwisie X.

Zamówiony dla niemieckiej armii Boxer będzie wzorowanym na tym, jaki zamówiła Australia, więc otrzyma inne uzbrojenie, względem tych dotychczas posiadanych przez Bundeswehrę, w postaci armaty automatycznej Mk30-2 kal. 30 mm (a nie kal. 35 mm). Oprócz tego wieża będzie wyposażona w zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2 (MELLS).

Reklama

Realizacja kontraktu zaplanowana jest na lata 2025-2030, a pierwsza dostawa do Niemiec australijskiej produkcji Boxera ma mieć miejsce w 2026 roku. Będzie on zastępował gąsienicowe pojazdy Wisel 1 jako pojazd przeznaczony dla tzw. „średnich jednostek”, które z definicji mają poruszać się na różnego typu kołowych transporterach opancerzonych oraz ich wariantach specjalistycznych.

Jesteśmy wdzięczni za to, że zostaliśmy wybrani na dostawcę pojazdów do transportu ciężkich broni dla istotnego elementu nowej kategorii sił armii niemieckiej, czyli „sił średnich".
Prezes Zarządu Rheinmetall AG Armin Papperger

Produkcja pojazdów będzie odbywać się w tym samym zakładzie, gdzie obecnie tworzone są rozpoznawcze warianty Boxera dla australijskiej armii, zapewniając zatrudnienie dla setek wykwalifikowanych pracowników. Oznacza to zacieśnienie relacji przemysłowych pomiędzy oddziałami firmy oraz budowanie wydajniejszych łańcuchów dostaw. Ma to także znacznie dla relacji niemiecko-australijskich.

Cieszymy się z bliskiego partnerstwa między Australią i Niemcami w strategicznych działaniach obronnych, podczas gdy oba narody współpracują na rzecz zwiększenia globalnego bezpieczeństwa. Program German Boxer z Australii był możliwy dzięki długoterminowej australijskiej inwestycji Rheinmetalla w rozwój produktów i zaawansowaną produkcję
Prezes Zarządu Rheinmetall AG Armin Papperger

Czytaj też

KTO Boxer z systemem wieżowym Lance.
KTO Boxer z systemem wieżowym Lance.
Autor. Defence Australia/X

Boxer to niemiecko-holenderski kołowy transporter opancerzony 8x8 opracowany i produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego wchodzą koncerny KMW i Rheinmetall. Uzbrojenie główne w wariancie KTO stanowi granatnik automatyczny GMG kal. 40 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub uniwersalny karabin maszynowy kal. 7,62 mm umieszczony w zdalnie sterowanym module uzbrojenia lub na obrotnicy. W przypadku wariantu bojowego wozu piechoty lub bojowego wozu rozpoznawczego/kawalerii uzbrojenie główne umieszczone jest w systemie wieżowym Lance. Może je stanowić armata automatyczna 30 lub 35 mm.

Reklama

Jednostka napędowa to silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710-805 KM w zależności od wersji. Pozwala on na rozpędzenie pojazdu do 103 km/h przy zasięgu operacyjnym wynoszącym do 1100 km. Z racji na swoją modułową budowę Boxer może zostać przystosowany do wariantu wozu dowodzenia, pojazdu ewakuacji medycznej czy bojowego wozu piechoty. Boxery aktualnie (w różnych odmianach) znajdują się na stanie armii takich krajów jak Niemcy, Holandia, Litwa i Australia, zaś w przyszłości do ich grona dołączy m.in. Algieria czy Wielka Brytania.

Czytaj też

KTO Boxer.
KTO Boxer.
Autor. British Army

Lance to niemiecki bezzałogowy system wieżowy wyposażony w armatę automatyczną Mk30-2 kal. 30 mm, ale istnieje także możliwość jej wymiany na inne rozwiązania kalibru 30/35 mm mogące strzelać amunicją programowalną. Armata może poruszać się w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Z armatą sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy Rheinmetall RMG 7.62 (bazujący na MG3) kal. 7,62 mm. Wieża może zostać zintegrowana ze zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR2 (MELLS). Oprócz tego wieża może zostać wyposażona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wyposażony w uniwersalny lub wielkokalibrowy karabin maszynowy. Dotychczas została ona posadowiona na gąsienicowym bojowym wozie piechoty KF41 Lynx oraz kołowym transporterze opancerzonym Boxer.

Czytaj też

System wieżowy Lance 2.0 zamontowany na bojowym wozie piechoty KF41 Lynx przeznaczonym dla węgierskiej armii.
System wieżowy Lance 2.0 zamontowany na bojowym wozie piechoty KF41 Lynx przeznaczonym dla węgierskiej armii.
Autor. Rheinmetall
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. DDR

    Do 2030 w walce z CO2 Niemcy zdemontują już cały swój przemysł w którym przez zielony kaganiec i tak produkcja jest ze trzy razy droższy niż gdzie indziej nic dziwnego że muszą szukać innych miejsc

  2. szczebelek

    Szukali gdzie indziej, bo u siebie mają problem z mocą produkcyjną, a opracowanie i wdrożenie nowego wariantu zakłóciłoby produkcję podstawowej wersji tego transportera.

    1. LOUT

      szczebelek - Nie całkiem tak - przyczyna jest inna! W Bundeswerze następuje "Zeitenwende"(punkt zwrotny) i jest reformowanie struktur, ale przede wszystkim koniec z polityką gospodarczą w zakupach. Liczy sie BW, jej potrzeby, efektywność dostaw, koszty i czas. Te Boxery to pojazdy dla BW Jäger, czyli jednostek podobnych do US Rangers. Żołnierze ci chcieli załogowa wieżę Lance i ogólnie b. podobną konfigurację do tych CRV, więc wybrali oni Boxera CRV jako swój pojazd, żeby było szybko i sprawnie, bo on w AUS już jest robiony. Nie ma różnicy w jakiej fabryce firm niemieckich będą montowane a Rheinmetallowi to pasuje, bo ma umowy z AUS, że będzie coś robił u nich, Zresztą, w tym roku będzie zamówienie dla Grenadierów na min. 150 Boxerów IFV(jeszcze nie wiadomo czy z wieżą Lance czy od Pumy) i te będą robione w Niemczech.

    2. Thorgal

      Szukali i szukać będą bo podatki od Co2 są duże więc wynoszą produkcje do swoich fili poza Eurokołchoz. W tym momencie PGZ jest w czarnej d...

Reklama