Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zgoda na miliardowe zakupy dla Bundeswehry

Transporter opancerzony Boxer
Transporter opancerzony Boxer z armatą 30 mm
Autor. Marcus Jacobs, Department of Defence/Commonwealth of Australia

Komisja budżetowa Bundestagu zgodziła się zakup 123 bojowych wozów piechoty Boxer uzbrojonych w armatę 30 mm, wartość kontraktu ma wynieść blisko 2 mld euro. W mijającym tygodniu resort obrony uzyskał też zgodę na też zakup kolejnych zestawów Patriot za blisko 1,4 mld euro.

Reklama

Jak poinformowało niemieckie ministerstwo obrony, chodzi o zakup pojazdu produkowanego na mocy niemiecko-australijskiego porozumienia międzyrządowego.

Reklama

W przeciwieństwie do już wprowadzonych do Bundeswehry pojazdów Boxer nowy wóz będzie dysponował wieżą z armatą 30 mm i karabinem maszynowym, a także wyrzutnią pocisków przeciwpancernych MELLS. Pojazdy będą budowane przez australijski oddział firmy Rheinmetall. Boxer w nowej wersji ma być w Niemczech pojazdem bezpośredniego wsparcia ogniowego i zwalczania czołgów, w Australii, jako Combat Reconnaissance Vehicle, służy rozpoznaniu.

Czytaj też

Niemiecko-australijskie porozumienie zostało podpisane w marcu ubiegłego roku. Według ministerstwa  wybór istniejących systemów, a nie opracowywanie nowych, pozwoli na szybkie dostawy. Zastosowana w pojeździe wieża jest Bundeswehrze znana z gąsienicowego wozu Puma, co pozwoli wykorzystywać tę samą amunicję i uprości logistykę. Nowy wóz ma zastąpić lekki pojazd gąsienicowy Wiesel 1.

Reklama

Koszt kontraktu zaakceptowanego przez komisję Bundestagu kontrakt ma wynieść 1,94 mld euro. Wartość zawartej dodatkowo umowy na obsługę sprzętu przez Rheinmetall przez pięć lat to 746,9 mln euro. Finansowanie ma się odbywać przez fundusz specjalny Bundeswehry.

Pojazd przedseryjny ma być gotowy w bieżącym roku, dostawy wozów seryjnych zaplanowano na lata 2025-30.

Komisja wyraziła też zgodę na zakup czterech systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej i na modernizację radarów tych zestawów posiadanych przez niemieckie siły zbrojne. Środki na ten zakup – blisko 1,4 mld euro – pochodzą z funduszu specjalnego i z regularnego budżetu obronnego. Ponieważ dwa zestawy Niemcy przekazały Ukrainie, zakup nowych jest w połowie pokrywany z funduszu na wsparcie państw partnerskich zapisanego w budżecie federalnym. Dostawy sprzętu i usług mają się zakończyć do 2029 roku.

Czytaj też

W grudniu komisja zaakceptowała zakup 500 pocisków do wyrzutni Patriot.

Zgoda komisji jest wymagana przy każdym kontrakcie powyżej 25 mln euro.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    to teraz protesty zielonych bo wincyj sprzętu to wincyj co2 a i uchodźcy teraz nie dostają już całości kasy do ręki tylko wydawane są karty debetowe (i niektórych rzeczy w tym alkohol się już nie kupi) i 50 eurasków na drobne więc i oni będą marudzić

Reklama