Reklama

Siły zbrojne

Największe ćwiczenia powietrzne NATO w czerwcu

Polskie F-16
Polskie F-16
Autor. NATO Air Command/Twitter

W czerwcu w europejskiej przestrzeni powietrznej odbędą się międzynarodowe ćwiczenia obrony powietrznej Air Defender 23 z udziałem krajów z NATO. Weźmie w nich udział ponad 200 samolotów – informuje Bundeswehra.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Bundeswehra poinformowała w komunikacie na swojej stronie internetowej, że w czerwcu bieżącego roku odbędą się nad Niemcami, Czechami, krajami bałtyckimi, Polską oraz Rumunią największe międzynarodowe ćwiczenia obrony powietrznej Air Defender 23. Ćwiczenia będą trwać od 12 do 23 czerwca i weźmie w nich udział ponad 200 samolotów z różnych krajów. Jak informuje Bundeswehra ćwiczenia zaangażują około 10 tys. żołnierzy z 18 państw. Kraje uczestniczące w Air Defender 2023 to Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Finlandia, Francja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Polska, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i USA. Ze strony Niemiec, jak pisze niemiecki Westfälischer Anzeiger, można się spodziewać samolotów myśliwsko-bombowych Tornado i Eurofighterów.

Czytaj też

Ćwiczenia będą się odbywać pod dowództwem Luftwaffe. Samoloty wielu krajów uczestniczących w Air Defender 2023 będzie stacjonować w niemieckich bazach lotniczych, takich jak Wunstorf koło Hanoweru i Jagel koło Szlezwiku. Są to największe ćwiczenie przemieszczenia sił powietrznych od czasu powstania NATO. W związku z tym otrzymało ono wysoki priorytet, szczególnie ze strony USA. Celem ćwiczeń jest optymalizacja i rozszerzenie współpracy między państwami i ich siłami zbrojnymi. Ale także pokazanie, że Niemcy są gotowe do obrony swojej przestrzeni powietrznej, oraz że są gotowe do wniesienia niemałego wkładu do działań obronnych państw europejskich. Air Defender 2023 ma skupić się także na pogłębianiu współpracy pomiędzy sojusznikami (na różnych obszarach, od wywiadu, rozpoznania po dowództwo), interoperacyjności i wartości panujących w pakcie NATO. Ćwiczenia mają również wykorzystać wątek walki w cyberprzestrzeni, a także poruszyć zagadnienia związane z przestrzenią kosmiczną, gdzie zarówno Stany Zjednoczone, jak i Federacja Rosyjska oraz Chiny coraz śmielej spoglądają w kontekście zyskania dominacji.

Reklama

Czytaj też

Ćwiczenia przypadają na potencjalny okres wzmożenia walk na froncie na Ukrainie w związku z planowaną ofensywą. Air Defender 2023 zapewne też zostaną negatywnie odebrane ze strony Federacji Rosyjskiej. Rosyjska propaganda będzie na pewno próbowała w swoich przekazach propagandowych udowodnić, że może to być potencjalny atak na Rosję czy wsparcie ze strony sojuszu dla walczącej Ukrainy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama