Reklama

Siły zbrojne

MON: System IFF to nie podstawowy interes bezpieczeństwa państwa

Proponowany przez PIT-Radwar Transponder systemu IFF typu TRN 50. Fot. M.Dura
Proponowany przez PIT-Radwar Transponder systemu IFF typu TRN 50. Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę jedenastu okrętowych transponderów systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” IFF w standardzie Mark XIIA. Pomimo że w Polsce jest tylko jeden producent tego systemu, firma PIT-Radwar, zdecydowano, że swoje oferty mogą również przedstawić firmy zagraniczne.

Zgodnie z informacją opublikowaną oficjalnie przez Inspektorat Uzbrojenia, Marynarka Wojenna ma otrzymać transpondery (urządzenia odzewowe) systemu IFF w wersji okrętowej. Odbiorcą nowych urządzeń ma być Komenda Portu Wojennego w Gdyni tak więc nowe urządzenia będą prawdopodobnie instalowane na okrętach należących do 3. Flotylli Okrętów lub stacjonujących w Gdyni.

Zamówienie dotyczy jedenastu sztuk transponderów z których osiem ma być zainstalowanych na okrętach. Zadanie ma zostać zrealizowane do 30 czerwca 2020 r. Wszystkie urządzenia mają być w standardzie Mark XIIA a więc mają działać również w najnowszym, utajnionym modzie „piątym”. Oficjalnie zaznaczono, że zbudowany w ten sposób system odpowiadający ma „zapewnić interoperacyjność w ramach NATO na poziomie 1 i 2 modu 5”.

Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia będzie przekazana tylko Wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Inspektorat Uzbrojenia zakłada, że będzie pięć takich podmiotów, a więc dopuszcza sytuację, że zamówienia nie otrzyma PIT Radwar jedyny producent transponderów systemu IFF w Polsce. Zgadza się również, by ewentualnie dostawą zajął się pośrednik, który zainstaluje na polskich okrętach urządzenia wykonane nie w Polsce a „w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwie, z którym Unia Europejska lub Rzeczpospolita Polska zawarła umowę międzynarodową dotyczącą tych zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa”.

Jest to całkowite odejście od strategii działania Sił Zbrojnych RP sprzed ponad 20 lat, gdy uznano, że produkowanie w Polsce systemu identyfikacji radiolokacyjnej jest jednym z najważniejszych warunków uzyskania pełnej autonomii oraz jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa państwa.

Teraz Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął realizację postępowania zgodnie z Ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Oznacza to, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie uznało na razie, by produkowanie systemu identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” było podstawowym interesem bezpieczeństwa państwa. „Na razie”, ponieważ dopuszcza się unieważnienie postępowania „w przypadku wystąpienia istotnej zmiany okoliczności realizacji zamówienia, rozumianej jako zmiana założeń polityki Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa”.

Obecnie liczyć się jednak będzie tylko oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem kryteriów: ceny (z wagą 60) i gwarancji (z wagą 40). Przewagę mogą mieć więc te państwa, które produkują transpondery w dużych ilościach (np. firmy amerykańskie), a w gorszej sytuacji jest spółka PIT Radwar, która realizuje głównie zamówienia dla polskiej armii, a dodatkowo będzie musiała podnieść cenę o marżę dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej (do której należy).

Inspektorat Uzbrojenia podjął się takiego sposobu realizacji postępowania w pełni świadomie, ponieważ przeprowadził wcześniej dialog techniczny w tej sprawie i zna bardzo dobrze zarówno produkty oferowane przez PIT Radwar jak i przybliżone koszty realizacji całego przedsięwzięcia.

Termin składania ofert upływa 20 marca 2019 r.

Reklama

Komentarze (15)

  1. Ale jajca...

    https://www.defence24.pl/polska-bez-pomocy-lotnictwa-nato-w-czasie-wojny- IFF niby priorytetem nie jest..... No to w 2020 NATO nie lata nad nami, a większość naszych własnych maszyn też nie może, bo dostanie od plot.....

  2. -CB-

    @Markonn - na swojej stronie chwalą się: "integracja z platformami lądowymi, powietrznymi oraz morskimi". Natomiast nie jestem pewny, czy one działają dwukierunkowo czy tylko jako detektory.

  3. Markonn

    @-CB-, produkują ale lotnicze, nie morskie.

  4. TowariszczJacho

    System IFF powinien spełniać założenia szyfrowania z kluczami jednorazowymi inaczej "można sobie w buty włożyć" jedno jednoznaczną identyfikację bez możliwości podszywania się ...

  5. -CB-

    Systemy IFF produkują również WZU z Grudziądza, też należące zresztą do PGZ.

  6. df

    Następny przetarg ustawiony pod wielkiego brata ? bo jak nie wygra to nie będzie "Fortu Trump" ? I znowu MON ryzykuje bezpieczeństwem żołnierzy w imię doraźnej politycznej kalkulacji ?

  7. rozczochrany

    To są kpiny z bezpieczeństwa państwa.

  8. rdi

    Ciąg dalszy antypaństwowego działania mon.........brawo...jesteście naprawdę "super". Tak przy okazji pamiętacie jak w Turcji dziwne wypadki się przydarzały naukowcom zaangażowanym w projektowanie i produkcję własnego IFF do F16-stych?? Tych "newsów" o modernizacji naszej armii to już nawet nie chce się czytać, a kolejne ogłoszenia o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego przestały już dawno być zabawne. Szkoda, że robione jest to "nie za darmo" tylko za nasze podatki (i to wcale nie małe). Po drugie szkoda, że ma to bezpośrednie przełożenie na nasze życie i zdrowie oraz nasze mienie...........Ale spoko zapłacimy komu trzeba, a oni nas obronią.........................a i oczywiście im zapłacimy..w mld dolarów............ Idą wybory, i co prawda wybierać nie ma z czego ale..............tego co jest obecnie nie da się obronić....

  9. robertpk

    warianty odpowiedzi: - niekompetencja IU - korupcja w IU - zawyżone ceny zaproponowane przez PIT - brak inwestycji w rozwój produktu w PIT - przestarzały produkt - poddanie presji rynkowej oferty PIT ....

  10. jurgen

    dziwna sprawa, jakby wbrew logice, chyba że u PIT odbiorniki IFF są w cenie Abramsów, tego nie wiem

  11. domyślny

    Pewnie Radwar zaproponował cenę, która zrzuciła z krzeseł urzędników...

  12. Zawisza_Zielony

    MON-owskich absurdów ciąg dalszy.....i tak bez końca

  13. Aaa

    Ktoś musi zarobić ....

  14. 666

    sabotaż czy debilizm?

  15. tut

    Oto polska właśnie. Za 5 lat będą odbudowywać zakład. Nóż w kieszeni się otwiera. Wystarczy sobie poczytać o historii IFF w Polsce. Były na ten temat artykuły... Co Haris albo inna tego typu firma lobbowała?

Reklama