Reklama

Siły zbrojne

MON: 2,5 tys. żołnierzy w komponencie terytorialnym NSR

Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.
Fot. mjr Michał Romańczuk/Wydział Prasowy DWLąd.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że w ramach Narodowych Sił Rezerwowych ma zostać stworzony komponent terytorialny, liczący do 2,5 tys. żołnierzy. Jego struktury będą budowane w oparciu o Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień.

Informację o zamiarach sformowania terytorialnego komponentu NSR przekazał szef MON Tomasz Siemoniak podczas kongresu proobronnego w piątek 20 marca. W jego skład ma wejść do 500 żołnierzy zawodowych i 2000 wojskowych Narodowych Sił Rezerwowych. 

Zdecydowaliśmy w ministerstwie o wdrożeniu nowego etapu funkcjonowania NSR. Zamierzamy stworzyć komponent terytorialny opierając go o Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień, tworząc 2,5 tys. stanowisk, w tym do 500 żołnierzy zawodowych i do 2 tys. żołnierzy NSR

szef MON Tomasz Siemoniak

Resort obrony podkreśla, iż tworzony komponent ma w czasie pokoju wykonywać zadania reagowania kryzysowego, a w sytuacji mobilizacji - stanowić podstawę rozwinięcia sił obrony terytorialnej. W trakcie kongresu pełnomocnik MON do spraw społecznych inicjatyw proobronnych generał Bogusław Pacek poinformował z kolei o powstaniu federacji organizacji proobronnych. 

Składa się ona z siedmiu stowarzyszeń, które już współpracują z resortem. Obejmuje: pięć związków strzeleckich (Związek Strzelecki Organizacja Społeczno-Wychowawcza „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec”, Związek Strzelecki „Strzelec” im. J. Piłsudskiego, Związek Strzelecki „Strzelec” Wągrowiec, Związek Strzelecki), Stowarzyszenie Instruktorów Legia Akademicka w Lublinie - organizująca szkolenia wojskowe dla zainteresowanych studentów, oraz stowarzyszenie FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią) - podaje MON.

 • NSR
Reklama

Komentarze (42)

 1. AlFret

  Te 2500zolnierzy to chyba sztaby tych jednostek teytorialnych plus swita nadworna.

  1. SAS

   Przynajmniej są konsekwentni. Zawsze bliżej nieokreślona przyszłość.

 2. Afgan-3 zmiany

  Do wszystkich tchórzliwych teoretyków kpiących z ludzi chcących bronić własny kraj i z ich widocznego na zdjęciu wyposażenia. Nawet niekompetentne przygłupy NIE macie pojęcia w jakie piekło może zamienić wojskom okupacyjnym dowolnego kraju kilka tys. zdeterminowanych, zmotywowanych, nieźle wyposażonych, dobrze dowodzonych tubylców, doskonale znających teren i wspomaganych sprzętem i specjalsami z zewnątrz.

  1. KingofLord

   Ok ale paso-szelki to przesada w XXI wieku

  2. Sum

   Dlatego tak ważna jest Obrona Terytorialna i NSR, ale jednak lepsza broń podręczna, lepsze umundurowanie, lepsze hełmy i komfort pracy z takim sprzętem też wpływają na przeżywalność na polu bitwy (kamuflaż, bardziej precyzyjna broń). Teoretycznie dobry żołnierz ubije wroga gołymi rękoma ale nie tedy droga.

 3. obronca

  czyli pudrujemy trupa jakim jest NSR i prowadzimy pozorowane, ale medialnie nośne działania bo wybory za pasem. Gen. pacek pełnomocnik do spraw kontaktu z grupami proobronnymi powiedział jasno, że OT z prawdziwego zdarzenia nie powstanie, bo nie ma woli decydentów czyli polityków. Oferta MON dla tej Federacji jest słaba. Poczytajcie na forum Obronanarodowa.pl co tam o tym myślą.

 4. Private Pile

  Wydaje mi się, że ci ludzie na zdjęciu to jakaś grupa rekonstrukcyjna a nie prawdziwe wojsko, które ma bronić kraju. Ciekawe jak nazywa się ta grupa ?

  1. KfromKrk

   Grupa Rekonstrukcyjna Polskich Wojsk Lądowych Ad 2014

  2. Dario

   Proszę nie obrażać grup rekonstrukcyjnych bo tam ludzie za własne pieniądze kupują sprzęt i wykazują większe zaangażowanie i profesjonalizm!

 5. Mokotów

  Oj boi się władza obywateli, oj boi się strasznie. No cóż, uzbrojeni obywatele mogą nie pozwolić "władzy" na kolejne przewerbowanie się. Policzmy: był Układ Warszawski i WSI/GRU, teraz mamy NATO i Stare Kiejkuty a co przyniesie przyszłość??

  1. lokor

   Tak, tylko wam cywilom broń do ręki dać, kibole zamiast maczetami strzelaniny by urządzali... broń tylko dla służb policyjno - wojskowych!

 6. Cezary Wittmeyer

  Więcej wojska, Dla lepszej armii dodatkowe 40 tysięcy żołnierzy Zwłaszcza do wyspecjalizowanych jednostek. Ile można wydzielać z niespełna 100 tysięcy? Jesteśmy na wschodniej flance NATO CZYLI W STREFIE RYZYKA.MUSIMY MYŚLEĆ O SIŁACH ZBROJNYCH ODPOWIEDZIALNIE

 7. Mokotów

  Proszę powiedzcie mi, że to na zdjęciu to przez przypadek jakieś stare zdjęcie historyczne, że to teraz tak nie wygląda!!

  1. adam z

   Wpisz w wyszukiwarce służba przygotowawcza NSR albo szkolenie NSR.Sam sie przekonasz ;)

 8. w

  To będzie mięso armatnie...

 9. NSRowiec

  Zastanawiam się w jakiej rzeczywistości alternatywnej żyją nasi przywódcy i dowódcy... Czy umiej czytać a jeżeli tak to czytają komentarze pod takimi artykułami... Bo ich decyzje często przeczą logice i zdrowemu rozsądkowi, bez różnicy z jakiej są strony politycznej... NSR nie wypalił bo nie jest atrakcyjny finansowo, zabezpieczenie pracowników przed zwolnieniem z pracy jest żadne a ryzyko bardzo duże... Jeżeli pracodawca zwalniający NSRowca z pracy by musiał płacić odprawę roczną w wysokości średniej krajowej... Do tego dochodzą umowy śmieciowe...

 10. FG

  wszyscy - oprócz pierwszego - w starych mundurach i butach... hełmy stalowe... stare karabiny...

  1. Wojtekus

   Tych helmow, karabinow i do nich amunicji jest jeszcze duzo a duzo jest tez ochotnikow wiec w czym problem? Fajnie by bylo aby wprowadzic jeden typ wszystkiego do wojska ale to by bylo piekielnie za drogie.

  2. db1202039

   A myślisz że AK z 56r nie da rady zabić "zielonego ludzika " ? :) gwarantuje ci że da

 11. Jacob

  Nawet kamizelek kevlarowych i helmow dla nich nie ma. Porazka. W 1950 wygladaliby dokladnie tak samo.

  1. gość

   Racja,wiedziałem,że to zdjęcie mi coś przypomina;)

 12. Jam to

  Na zdjęciu jak widzę, hełmy i kamizelki Maskpolu stały się już standardem, MSBS też w służbie. :) Przy nich to nawet Ukraińcy nie mają co narzekać na wyposażenie. Proponuję zrobić zrzutkę i skupować od Ukrainy sprzęt zdobyty na separatystach/rosyjskiej armii - byłoby generację (co najmniej) do przodu. A przy obecnym kursie Hrywny, to nawet tanio by wyszło.

  1. NuBel

   zdjęcia pochodzą stąd: http://www.zoom.mon.gov.pl/galerie/rosna-szeregi-nsr/ A tutaj widać że US rangers cwiczą z plecakami ALICE oraz m16a1, czyli też nie ostatnim krzykiem mody: https://www.youtube.com/watch?v=5BjdRKE2Opw Sorry ale wydaje mi się że każda armia do szkolenia na podstawowym poziomie używa starszego sprzętu.

 13. Gottard

  Gdy strzelałem z takiego AKMS to miałem wrażenie że mi plomby w zębach wypadną- tak przenosi drgania. Ta kolba od Schmeissera MP-40 to patent na miarę PRL. Do kompletu szelki dusicielki, ładownica parciana AK47, blaszany garnek wz.67 i nie potrzeba wroga, sami się potkniemy o własne nogi. HDiKK

  1. spoko

   Niech sie najpierw nauczą obchodzić z kbkak i nosić podstawowy osprzęt. Wy matołki, to byście chcieli dla każdego Leoparda 2/A7, albo co najmniej Rośka i komplety Tytan ... ;))))

 14. czarnyopal

  Czytam to i mam mieszane uczucia, cieszyć się że coś zaczyna się dziać, czy też popłakać nad indolencją decydentów, 2,5 tyś ludzi pan Siemoniak stąpa po ziemi czy jednak buja w bliżej nieokreślonej przestrzeni, federacja klas mundurowych i jakiś grup które lubią bawić się w wojsko {nastoletnie dziewuszki i nawet 11 letni chłopcy to puki co towarzystwo wzajemnej adoracji a nie wojsko}. A nam potrzeba w trybie pilnym obrony terytorialnej w sile przynajmniej batalion na województwo, to już daje minimalne poczucie bezpieczeństwa, batalionu w formie lekkiej piechoty który będzie realną siłą bojową, Pan Komorowski-prezydent, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mówi w Brukseli {chyba Bruksela nie mam pewności} o ZAGROŻENIU a my tu nad Wisłą tworzymy "federację" grup które udają wojsko. Wojsko do ci......".artylerii" to nie zgromadzenie chcących się bawić nastolatków, ma bronić, żołnierz ma w obronie zabijać wrogów RP ma umieć to robić i nie dać się zabić, ma być zdyscyplinowany i odpowiednio uzbrojony, a tu wiadomość UTWORZONO FEDERACJĘ ręce opadają a ktoś powiedział "i jak tu nie kląć", tym oto niezbyt pocieszającym stwierdzeniem kończę i chyba zacznę intensywny trening strzelecki, stary żołnierz.

 15. cycero

  To jakaś kpina "nowego etapu funkcjonowania NSR" z czego ta nowość wynika? który i jaki etap był przed tym nowym? Najbardziej destrukcyjnym elementem dla sytemu obronnego Polski w tym SZ RP są żondzoncy, którzy rzucają pomysły od czapy i trzymając się zasady, że najważniejszy jest pijar chociaż pomysły mają jakby byli po kilku głębokich.

 16. cycero

  To jakaś kpina "nowego etapu funkcjonowania NSR" z czego ta nowość wynika? który i jaki etap był przed tym nowym? Najbardziej destrukcyjnym elementem dla sytemu obronnego Polski w tym SZ RP są żondzoncy, którzy rzucają pomysły od czapy i trzymając się zasady, że najważniejszy jest pijar chociaż pomysły mają jakby byli po kilku głębokich.

 17. Gunar925

  Matko Boska, co to jest ?!

 18. krisss

  I to jest takie komunistyczne myślenie w MONie że OT to takie mięso armatnie :) Byle jak wyszkolone,uzbrojone i wyposażone :) Wysyłamy kamizelki i hełmy kewlarowe na Ukraine a na zdjęciu nadal lata 50 XX wieku :) W MON POWINNA NASTĄPIĆ W KONCU ZMIANA POKOLENIOWA!!

 19. Oleg

  Czyli "stworzono" OT poprzez przesunięcie już istniejących NSR+zawodowych do "nowej jednostki". Zasoby się nie powiększyły, dodatkowych środków finansowych nie skierowano, etatów tyle samo ale za to jak ładnie medialnie wygląda nazwa :)

 20. janko muza

  Przypomnijcie mi proszę ile to Siemoniak zwrócił pieniędzy MON rządowi Donalda T. ????. Za stan wyposażenia polskiego żołnierza ktoś z MON i IU odpowiada. Gdzie dziennikarze i pytania o kamizelki kulo-odłamko odporne, hełmy kevlarowe ?. Piłsudski by tych panów pod ściana kazał ustawić ... sssqqq.... .

 21. ito

  500 zawodowych, 2000 z NSR- to ma być OT? To jakieś kpiny. Po pierwsze- zawodowi jako dowódcy powiedzmy od poziomu kompanii- wtedy 500 ok. Po drugie- wiązanie OT z NSR to jakieś kompletne nieporozumienie, czy NSR nie miało być zapleczem kadrowym wojsk uderzeniowych? Jako takie miało jakiś (niewielki) sens. Po trzecie- klasyczny przypadek armii III RP- moda->hasło->powołujemy nowy byt administracyjny. Miejsca na myślenie nie przewidziano.

 22. rolnik

  Siemoniak chcesz zwolnić do rezerwy kilka tyś.żołnierzy z doświadczeniem szeregowych ,daj ich na siły rezerwowe krytycznej sytuacji i plac po tysiaku na miesiąc za udział i szkolenia poligonowe w tym programie ,nie marnujcie wkoncu tego potencjału,nauczcie się wreszcie dbać o to co najlepsze w wojsku

  1. jasio

   Jak ich nie zwolni to za 2-3 lata osiągną prawa emerytalne i sami sobie pójdą i będzie im trzeba płacić 3 tysiaki miesięcznie za nic, najpierw trzeba znienić prawa emerytalne i wykosić przywileje mundurówki!

 23. olo

  Żenujący widok :) Tam w tym MONie czas zatrzymał sie w miejscu :)

 24. sorbi

  Te 2500tys żołnierzy to w większości plecaki, które zwolnią miejsce w jednostkach kolejnej fali "rządowych" plecaków - W pierwszej kolejności zostanie każdy kto odda głos na rzadzącą watahę i jej generalicję - przed wyborami nasilą swoją prorządowa akcję.

  1. Gottard

   No i ze trzy etaciki generalskie się na tym wykroi jak nic + 500 majorów-pułkowników. Do tego zapewne powstanie departament OT i z 5000 nowych urzędasów cywilnych ma na czym żerować i na czym kręcić lody. Sprytny ruch wyprzedzający MON niby powstanie OT a jakby jej nie było.

 25. soro

  To za mało - każde województwo powinno dysponować minimum 5.tys żołnierzy - ok jednej brygady, która będzie mogła podjąć walkę na pierwszej linii i kolejne 5tys. do zabezpieczenia najważniejszej infrastruktury na tyłach.

  1. prorok

   Chłopie skąd ty weźmiesz 10 tyś. na województwo jak wszyscy siedzą za granicą, chyba z pod zabki ,to z 200 000 byś chciał do nsr wysłać a kto na to zarobi ???

  2. jasio

   Jestem za pod warunkiem, że nakarmisz i utrzymasz żony i dzieci tych ludzi...

  3. Wojtekus

   Oczywiscie ze za malo. 2.5 tysiaca ludzi to powinno byc w samej Warszawie i to jeszcze za malo.

Reklama