Siły zbrojne
Moduły uzbrojenia z Tarnowa na Rosomakach WRT
Transportery Rosomak WRT będą pierwszymi seryjnymi pojazdami na uzbrojeniu Wojska Polskiego, wyposażonymi w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia.
Zamówione przez Inspektorat Uzbrojenia wozy Rosomak WRT będą wyposażone w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia ZSMU-1276A3 z karabinami maszynowymi kalibru 7,62 mm UKM-2000C, produkowane w ZM Tarnów. Będą to pierwsze seryjnie produkowane transportery na wyposażeniu Sił Zbrojnych wyposażone w systemy tej klasy.
Pozostający we wnętrzu pojazdu strzelec, podczas wykonywania zadań bojowych ma zagwarantowaną taką samą ochronę, jak pozostała część załogi
Zastosowanie bezzałogowych modułów uzbrojenia znacznie poprawia stopień ochrony załóg Rosomaków. W wybranej wersji ZSMU zastosowano wewnętrzny system zasilania amunicją za pomocą skrzynki. Rosomaki WRT będą także wyposażone w system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową SSP-1 Obra, sprzężone z wyrzutniami granatów dymnych.
ZSMU został zintegrowany z głowicą optoelektroniczną, posiadającą kamery: telewizyjną i termowizyjną oraz dalmierz laserowy. Może on wykrywać i śledzić cele w każdych warunkach atmosferycznych i klimatycznych, a także w nocy. Ma on ponadto możliwość adaptacji różnego rodzaju uzbrojenia, jak wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 mm czy wyrzutnia pocisków rakietowych.
Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia może stanowić uzbrojenie pojazdów kołowych i gąsienicowych, a także jednostek nawodnych czy punktów umocnionych. Był on z powodzeniem testowany między innymi na pojazdach Dzik, Tur i Humvee. Niewykluczone, że w przyszłości systemy ZSMU zostaną wykorzystane w ramach modernizacji czołgów Leopard 2 bądź na nowo opracowanych polskich wozach wsparcia ogniowego.
Oj
W ramach umowy wojsko ze swoich zasobów przekaże (takie było założenie jeszcze w styczniu 2014 roku) 33 podwozia bazowe KTO Rosomak, które zostaną przebudowane na kolejną wersję specjalistyczną KTO Rosomak". To znaczy że WZM dostanie gotowe podwozie i na tych podwoziach zamontuje mizerny HDS (1 tona) agregacik prądotwórczy parę duperel - narzędzi i skasuje ponad 7 mln zł za sztukę do tego należy dodać blisko 5,5 mlnzł/szt za podwozie to ten "twór" będzie kosztować 12,5 mlnzł/szt TAK? Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie mojej wypowiedzi a jeżeli mam rację to proponuję przeznaczyć 10% PKB ....
ja
Myslę że zestawy ZSMU bedą też montowane na BAOBABie z Huty Stalowa Wola. Producent powinien pomyśleć jeszcze o wyglądzie na bardziej estetyczny i osłonach zabezpieczających mechanizmy przed czynnikami atmosferycznymi, odłamkami, uszkodzeniami mechanicznymi.
Swiatowid
Najwyzszy czas by wprowadzic na szaroka skale taki typ uzbrojenia a nie tylko na wybrane rosomaku. Przeciez podczas walki wymiana pudla z amunicja jest dosc nienbezpieczne, chyba za zycie wyszkolonego zolnierza jest mniej warte niz system pozwalajacy ladowac WKM z pojazdu! Do kurwy nedzy czemu debile z defence24 zawsze trzeba pisac kod dwa razy !! Pojebalo was !
ja
Czas najwyższy wprowadzać na szeroką skalę Zdalnie Sterowane Moduły Uzbrojenia. Powinny one stać się standardem także dla pojazdów Hammer, zwiadowczych itp.
Klakier
A co to jest pojazd Hammer? Gdzie on służy? Co on robi? Ten Hammer? To czołg...bwp...czy zabawka dla raperów
asd
Na dzisiejszym polu walki ten karabin to zabawka. Lepszy jest inny karabin z Tarnowa: cztero lufowy napędowy railgun kal. 12,7 mm o szybkostrzelności ponad 3000 pocisków na minutę i przebijający wszystkie typy kamizelek kuloodpornych z dużych odległości.
Szyderca
"cztero lufowy napędowy railgun" No no, widzę, że dołączyliśmy do elitarnego klubu pionierów broni elektro-magnetycznej...
watwatwat
12.7 to niszczy lekkie transportery a nie tylko kamizelki ;) 7,62 jest spoko na piechote, amunicja jest lekka i tania.
ryszard56
tak to prawda i w taki karabin cztero lufowy powinne być wyposazone transportery oraz mieć aktywna obrone ,to jest bardzo wazne
cik
Jeden Humvee posiada ZSMU z 12,7mm WKM-B już kilka dobrych lat, niestety, JEDEN.
sasza
lol to my produkujemy takie cuda??