Siły zbrojne
Mirage dłużej w obronie Tajwanu
Tajwan ma rozważać przedłużenie żywotności swoich samolotów Mirage 2000-5, związku z opóźnieniami zamówionych w USA samolotów bojowych F-16V – informuje Taiwan News.
Od kilku dni w tajwańskich mediach głośno jest na temat planów tajwańskiej armii, by przedłużyć żywotność nieco leciwych zakupionych od Francji w 1992 roku samolotów Mirage 2000-5. Jak pisze Taiwan News na podstawie zdobytych informacji w tajwańskim ministerstwie obrony, chodzi o 9 dwumiejscowych myśliwców Mirage, których żywotność ma zostać przedłożona o 20 lat. Chodzi dokładnie o wersję szkolno-bojową 2000-5DI. Jak pisze portal - tajwańskie ministerstwo obrony zwróciło się do producenta Dassault Aviation, o ocenę możliwości przedłużenia żywotności dziewięciu dwumiejscowych odrzutowców Mirage 2000-5DI.
Czytaj też
Samoloty dwumiejscowe miały ulec większemu zużyciu ze względu na częstsze użytkowanie niż wersje jednomiejscowe. Jak pisze tajwańska agencja CNA, Tajwan miał zarezerwować na ten cel około 4,3 miliona euro. Obecnie Tajwan ma czekać na odpowiedź z Francji czy jest to możliwe. Analiza ma być gotowa do lipca 2026 roku.
Tajwan chce przedłużyć żywotność dwumiejscowych samolotów, częściowo dlatego, że mogą one być wykorzystywane do regularnych misji i szkolenia. Na razie - jak piszą media tajwańskie - nie ma pomysłu na modernizację maszyn jednomiejscowych 2000-5EI. Kiedy Tajwan kupił flotę Mirage, zamówił również 460 pocisków Magic i 960 pocisków Mica. Tajwan nadal ma umowę serwisową z Francją, która wygasa w 2026 roku. Tajwan podobno kilka razy prosił francuskiego Dassault o modernizację myśliwców, ale rzekomo pod presją Pekinu francuska firma żądała wysokiej ceny za modernizację.
Czytaj też
Mirage w Tajwańskiej służbie
Tajwan zaczął otrzymywać myśliwce Mirage w 1997 roku, aby poprawić swoje zdolności bojowe w obliczu rosnących napięć z Chinami. Wyspa nabyła flotę 60 myśliwców Dassault Mirage 2000-5 w tym 48 jednomiejscowych i 12 dwumiejscowych myśliwców szkoleniowych. Tajwan posiada obecnie 45 sztuk Mirage 2000, które stanowią wyposażenie 2. Skrzydła Taktycznego, jednego z pięciu, jakie posiadają Siły Powietrzne Republiki Chińskiej. Samoloty nadal pozostają jednym z trzech głównych typów myśliwców we flocie Tajwanu. W ciągu 26 lat służby flota Mirage 2000 uległa kilku katastrofom w których zginęło pięciu pilotó. Jednak ostatnia katastrofa, która miała miejsce 14 marca 2022 r., wywołała publiczną debatę w kraju na temat bezpieczeństwa Mirage 2000 i rosnących kosztów operacyjnych z powodu niskiej dostępności części.
Czytaj też
Tajwan zdecydował się na zakup francuskich Mirage w związku z brakiem amerykańskiej zgody na eksport uzbrojenia do Tajpei w owym czasie. Z tego samego powodu Tajwańczycy zaczęli rozwijać własny lekki myśliwiec F-CK-1. Potem politykę wobec wyspy zmienili Amerykanie, którzy wyeksportowali tam około 150 używanych F-16A/B. W ostatnich latach Tajwańczycy zdecydowali się na unowocześnienie własnej produkcji samolotów F-CK-1, a także wyposażenie F-16A/B w pakiet modernizacyjny F-16V. Flota Mirage 2000-5 została na tym tle, przynajmniej jak na razie, pozostawiona na dawnym poziomie i nie były tutaj czynione kolejne inwestycje.
Czytaj też
W maju bieżącego roku, South China Morning Post donosił, że tajwański minister obrony Chiu Kuo-cheng w czasie przesłuchania przed parlamentarną komisją czy flota Mirage zostanie wycofana, czy zmodernizowana, ponieważ Chiny szybko rozszerza swoją flotę bardziej zaawansowanych myśliwców, powiedział, że flota Mirage nadal dobrze sobie radzi, ale „z czasem" pojawią się problemy ze starzejącymi się myśliwcami, które stacjonują w Hsinchu na północy wyspy. Minister dodał także, że istnieją obawy dotyczące wieku odrzutowców i w tym kierunku są poczynione pewne plany w tym zakresie. Wtedy także powiedział, że siły powietrzne oceniają, czy je wymienić, czy zmodernizować, siły powietrzne wciąż badają opcję, którą wybrać - dodał na koniec.
Co ciekawe o czym pisał analityk i redaktor Defence24 Maciej Szopa, w listopadzie ubiegłego roku, F-16 i Mirage 2000 należące do Tajwanu miały zetrzeć się w czasie ćwiczeń Dragon . Francuskie samoloty miały zdecydowanie zwyciężyć w tej symulowanej konfrontacji. Mirage 2000-5 dokonały w niej zestrzelenia wszystkich czterech F-16, podczas gdy maszyny produkcji amerykańskiej zdołały zestrzelić tylko jednego przeciwnika. Stosunek strat 4:1 był więc zdecydowanie na korzyść konstrukcji francuskiej.
Tajwańskie F-16 pilnie potrzebne
Modernizacja Mirage będzie zależeć od tego jak potoczą się zamówione w USA dostawy F-16V, na które zgodę wydały Stany Zjednoczone w 2019 roku w liczbie 66 sztuk za 8 mld USD.
Na Defence24 pisaliśmy w maju, że dostawy pierwszych F-16V dla Tajwanu zostały przesunięte z końca 2023 roku na trzeci kwartał 2024 roku . Powodem takiego opóźnienia są zakłócenia w łańcuchu dostaw. Pełne zakończenie dostaw jest planowane w 2026 roku, czyli zgodnie z pierwotnym harmonogramem.
Czytaj też
Powodem takiego opóźnienia jest pandemia COVID-19, która zakłóciła łańcuchy dostaw, ale także według tajwańskich doniesień myśliwce doświadczały problemów z oprogramowaniem sterującym lotem, co czyni je niebezpiecznymi do wdrożenia. Co ciekawe jak donosi Focus Taiwan na podstawie wypowiedzi ministra obrony Chiu Kuo-cheng, kontrakt podpisany z Waszyngtonem przez Tajwan na samoloty nie zawierał kar finansowych za opóźnienia w dostawie. Jednakże Stany Zjednoczone obiecały dostarczyć części zamienne oraz wyposażenie logistyczne dla F-16V przed terminem w ramach "rekompensaty" za opóźnienie. Minister prosił także, by USA w zamian dostarczyły części zamienne do obecnie posiadanych przez Tajwan nieco starszych wersji F-16, które są modernizowane.
Tajwan zamówił przebudowę 141 samolotów F-16A/B (zakupione w czasach prezydentury Busha seniora) do standardu F-16V (zgodę na modernizację USA wydały w 2011 r.) i dodatkowo zamówił 66 nowych F-16 Block 70 (analogicznego do maszyny podniesionej do standardu V), które mają nową awionikę, uzbrojenie i systemy radarowe, aby lepiej stawić czoła chińskim siłom powietrznym, w tym ich myśliwcom stealth J-20. Po zakończeniu ich dostaw Tajwan będzie dysponował flotą 200 myśliwców F-16V, największą w Azji.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie