Reklama

Wiadomości

Mirage 2000 pokonały F-16. Zdecydowane zwycięstwo

Tajwański Mirage 2000-5
Tajwański Mirage 2000-5
Autor. Toshiro Aoki (CC BY-SA 3.0)

F-16 i Mirage 2000 należące do Republiki Chińskiej (Tajwanu) miały zetrzeć się w czasie ćwiczeń Dragon przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku. Francuskie samoloty miały zdecydowanie zwyciężyć w tej symulowanej konfrontacji. O sprawie poinformował tajwański portal NOW News.

Reklama

W symulowanej walce F-16 przyjęły na siebie rolę strony "czerwonej", czyli agresorów, podczas gdy Mirage 2000 wypełniały rolę obrońców przestrzeni powietrznej Tajwanu. W walce wzięły udział dwa klucze po cztery samoloty. Mirage 2000-5 dokonały w niej zestrzelenia wszystkich czterech F-16, podczas gdy maszyny produkcji amerykańskiej zdołały zestrzelić tylko jednego przeciwnika. Stosunek strat 4:1 był więc zdecydowanie na korzyść konstrukcji francuskiej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nie jest jasne, w jakim scenariuszu doszło do wspomnianej walki powietrznej, na jakich odległościach walczono, a także jakie były ograniczenia obydwu stron. Jednak biorąc pod uwagę, że Mirage 2000-5 występowały jako obrońcy, mogły być one w konfiguracji zoptymalizowanej do walki powietrznej, być może z dostępem do informacji z radiolokatorów naziemnych. Z kolei F-16 jako agresorzy mogły iść w konfiguracji z dodatkowymi zbiornikami paliwa, a być może nawet bombami.

Tajwan posiada obecnie 45 sztuk Mirage 2000, które stanowią wyposażenie 2. Skrzydła Taktycznego, jednego z pięciu, jakie posiadają Siły Powietrzne Republiki Chińskiej. Maszyny te pojawiły się na wyspie w latach 90. w związku z brakiem amerykańskiej zgody na eksport uzbrojenia do Tajpei. Z tego samego powodu Tajwańczycy zaczęli rozwijać własny lekki myśliwiec F-CK-1. Potem politykę wobec wyspy zmienili Amerykanie, którzy wyeksportowali tam około 150 używanych F-16A/B. W ostatnich latach Tajwańczycy zdecydowali się na unowocześnienie własnej produkcji samolotów F-CK-1, a także wyposażenie F-16A/B w pakiet modernizacyjny F-16V. Podjęto również decyzję o zakupie 66 fabrycznie nowych F-16C/D Block 70/72, pod wieloma względami tożsamych z maszynami modernizowanymi do standardu F-16V. Flota Mirage 2000-5 została na tym tle, przynajmniej jak na razie, pozostawiona na dawnym poziomie i nie były tutaj czynione kolejne inwestycje.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (26)

 1. Al.S.

  Davien poniżej: pierwszy zmodernizowany F16 to 2023 r. A później mi wytknął, że F16net to kiepskie źródło. No to inne źródła - Defense News, artykuł z 19 listopada 2021 „Tajwan odbiera pierwsze skrzydło myśliwskie zmodernizowanych F16”. OK, DN to też pewnie kiepskie źródło. No to następne, Taiwan News, artykuł z 30 grudnia ubiegłego roku: „Setny tajwański zmodernizowany F16V ląduje w bazie lotniczej”, później konkretnie że w Hualien. Ale kto by ci kazał sprawdzić, skoro tzw Trzecia Prawda ks. Tischnera z twoich postów ma wg ciebie moc prawdy najwyższej.

  1. Davien3

   @AIS ok tu przyznaję ze sie myliłem, sorry. Dokładnie to maja ich teraz 110 F-16V a 56 w drodze( info o stanie tajwańskiego lotnictwa) .

  2. Al.S.

   Spoko. Też sorry za kąśliwe uwagi.

 2. młodygrzyb

  Wszyscy tutaj z autorem na czele zakładają że F-16 leciały z dodatkowymi zbiornikami i obładowane na maksa. Po pierwsze one udawały chińczyków, ci jeśli nieśli dodatkowe zbiorniki to przed przekroczeniem granicy czyli zaczęcia wojny na pewno by je odrzucili, zakładam że ćwicząc w momencie faktycznego zagrożenia wojną, tajwańczycy ćwiczą jak najbardziej realnie czyli F-16 na pewno bez zbiorników jakichkolwiek dodatkowych nawet konforemnych. Po drugie pierwsza fala leci aby przełamać obronę plot. Za pewne tuż po roju rakiet manewrujących. Czyli leci w konfiguracji do walki w powietrzu a część niesie pociski przeciw radarowe . Zatem walka według mnie była walką maszyn w takiej samej konfiguracji. Kwestia czy zmodernizowano już Tajwańskie F-16. A Amerykanie mogą sobie pozwolić na zajęcie Tajwanu przez Chiny? Tak F-16 są zmodernizowane i takie starły si z Miragami. Ci, którzy twierdzą że była to ustawiona walka mają tajwańczyków za idiotów?

  1. Davien3

   @młodygrzyb wiesz ty w ogóle czym sa zbiorniki konforemne czy nie? ale dla twojej wiedzy nie mozna ich odrzucić

 3. PPPM

  Dlatego niezależnie od F-35, które wkrótce zasila nasze lotnictwo i których powinniśmy dokupić co najmniej drugie tyle, Polska powinna zakupić możliwie dla niej maksymalną liczbę myśliwców przewagi powietrznej. (pomimo, iż jestem zwolennikiem F15, nie upieram się przy nim) . F35 wraz z lojalnymi skrzydłowymi, o których obecnie cicho (a plany w tym temacie mieliśmy wielkie przy zakupie tychże doskonałych samolotów) + myśliwiec przewagi + 48 F16 powinny być podstawową siła naszego lotnictwa. Skoro zdecydowano się na zakup FA50, z oczywistych względów. musimy uwzględniać również i je jako dopełnienie sił podstawowych, a także wpleść je w system szkolenia zamiast Bielików (może w przyszłości Ukraina odkupiłaby je wraz z pakietem, - Włosi byliby przeszczęśliwi, że dzięki PL zdobyli nowy rynek). Tym samym zredukowalibyśmy liczbę typów samolotów, a FA50 wykonywałyby zadania szkoleniowe (w ograniczonej liczbie) jak i wsparcia (podobnie jak czyniły to swego czasu Iskry).

  1. PolskiPolak

   Tak jak pisałem wielokrotnie. W obecnych czasach kupno F-35 jest nie opłacalne, fizyczny stealth przeszedł do lamusa. Obecnie będą już w F-16 montować cyfrowy stealth, więc po co przepłacać za F-35 jak to samo wykona tańszy F-16. Druga sprawa, że musimy mieć samoloty operujące na wyższych wysokościach. F-35 to nie jest samolot dominacji powietrznej, operujących na wyższych wysokościach. Pierwszą robotę robią samoloty typu Eurofighter, oczyszczając niebo, przesuwając linie frontu w głąb nieprzyjaciela, następnie wchodzą do gry F-35 i F-16 a nie na odwrót. Pogadajcie z pilotami F-16, to wam powiedzą, że piloci F-35 to sobie mogą pooglądać samoloty przewagi powietrznej ale jak lądują i startują i tyle ich zobaczą, bo te samoloty operują jakieś 5 km wyżej.

  2. Davien3

   @Polski Polak skończ fantazjowac bo jakos F-35 spokojnie masakruja naćwiczeniach nie tylko najnowsze F-15 ale tez zachodnia OPL nie ma szans ich wykryc bez reflektorów radarowych EF-2000 wykrywa F-35 z ok 30-40km wiec zanim go zobaczy jest dawno martwy Do tego zapomnij o tych 5 km róznicy na swój maks pulap czyli 19800m to EF-2000 wspina sie jak jest goły a F-35 osiaga sswój pulap z uzbrojeniem w komorach I to tyle z twoich bajek.

  3. Al.S.

   Davien, bardzo mnie zaimponowałeś w tej chwili, bo to samo miałem mu napisać.

 4. Prezes Polski

  Całkowicie bezużyteczne wiadomości. Bez trudu ćwiczenie można tak zaplanować, że nasze mig29 wygrają z również naszymi f16c

  1. Chyżwar

   To akurat jasne. Nie tak dawno w sumie skonfrontowano brytyjski i francuski lotniskowiec. Brytole przegrali, bo Francuzi posiadali klasyczny lotniskowiec z całą latającą menażerią. Psy natomiast wieszano na bogu ducha winnych F-35.

  2. młodygrzyb

   Kolego nie bogu ducha winnych, tylko F-35 miały dzięki swemu super wyposażeniu zastąpić także samoloty wczesnego ostrzegania ale nie zastąpiły. Brytyjski lotniskowiec przegrał bo postawili na F-35, co się nie sprawdziło i tyle. Nie dość że klasyczny samolot wczesnego ostrzegania bije na głowę cudowne radary i komputery F-35 to Rafale bija na głowę F-35. Brytyjski lotniskowiec został wcześniej wykryty a jego osłona czyli F-35 go nie obroniła. Tyle z Twoich bajek.

  3. Davien3

   @młodygrzyb i znowu kłamiesz jak zwykle. Cwiczenie nie polegało na walce mysliwców ale na tym kto kogo szybciej wykryje a tu Francuzi z E-2C byli zwyczajnie szybsi Natomiast Rafale nie ma szans z F-35B tak samo jak zaden samolot swiata poza F-22A

 5. Al.S.

  Oj spece, spece daw(ie)no-kapuściane. Tawańskie Block20 zostały już w całości zmodernizowane do wersji V. Modernizacja trwała od 2020 roku, a kogoś kto chciałby tutaj ze mną polemizować, odsyłam do F16net, mają tam dane wszystkich maszyn z tajwańskiego inwentarza, więc niech się nie kompromituje.W niczym to Viperom nie umniejsza, bowiem jak wielu tu słusznie zauważyło, nie znamy scenariusza ćwiczenia oraz jego ROE. Atakujący zapewne byli obciążeni paliwem i uzbrojeniem, a broniący startowali na przechwycenie w zawczasu znanych sektorach, w których pojawiali się w konfiguracji "loaded", z połową paliwa i uzbrojeniem a-a. Nie wiemy czy pozwolono na BVR, w którym szesnastki z nowym radarem biją M2000 na głowę. W walce WVR Mirage ma kilka przewag: szybszy jest w skręcie chwilowym, obrocie wokół osi podłużnej 270 stopni/sek do 240 deg F16 I poprzecznej (pitch rate), oraz ma chwilowe odblokowanie ogranicznika Gmax do 11G. Ale nie są to przewagi miażdzące I liczą się umiejętności pilotów.

  1. Nabosaka

   Proszę, pistroll AI.S. w natarciu. A wyjaśnij, dlaczego tak bardzo zabolała cię porażka F-16 w konfrontacji z Mirage 2000-5?

  2. Nabosaka

   Ale ty jesteś zarozumiały gościu. F-16 dostały baty od Mirage 2000-5 i takie są fakty. Na nic zda się zaklinanie przez ciebie rzeczywistości.

  3. PolskiPolak

   To nie II wojna światowa, że samoloty walczą w bliskim kontakcie. Dzisiaj liczy się, kto kogo wcześniej wykryje i zestrzeli. Czyli głównie nowoczesny radar i rakiety.

 6. Franek Dolas

  Czytam te wszystkie komentarze i jestem zdumiony tym ci niektórzy wypisują. Ludzie czy myślicie? Samoloty tajwańsjie musiały wygrać z chińskimi. Gdyby tajwańskimi samolotami były spitfaiery a chińskimi F-35 to i tak by wygrały samoloty tajwańskie. Rozważania jakie były wercje samolotów i jaki były założenia taktyczne ćwiczeń to czysta fantasmagoria. Poza tym niektórzy jak zwykle uprawiają propagandę twierdząc że Tajwan zmodernizował do najnowszej wersji wszystkie swoje F-16 co jest nieprawdą.

 7. S0ket

  Wychodzi że nie modernizowany sprzęt ze wsparciem radarowym dobrym wygrał nad amerykańskim koniem który miał przeprowadzić nalot. Oczywiście to wszystko wielce niewiadomą ,nie znamy konfiguracji i scenariusza walk

  1. duzygrzesio

   To bez znaczenia. Takie same doświadczenia mają Grecy. U nich też, w czasie ćwiczeń, Mirage 2000 radziły sobie bardzo dobrze z "szesnastkami".

  2. DIM1

   @dużygrzesio. W Grecji nie jest to żadną tajemnicą, że Tureckie F-16 Block52 słabiej radzą sobie od Mirage 2000-5. Natomiast ciekawe jest oficjalne tłumaczenie tego faktu: Dzieje się tak, ponieważ tureccy piloci nie znają dobrze możliwości samolotów Mirage i co za tym idzie nie mają opracowanej techniki walki z nimi. Innym słowy - nieraz dają Grekom popalić, ale to gdy Grecy są na F-16.

  3. duzygrzesio

   @DIM1 Mi raczej chodziło o walki ćwiczebne greckich F16C vs Mirage 2000.

 8. kapusta

  Chyba warto zaznaczyć, że tajwańskie F-16 to najstarsze wersje A i B pozyskane z rezerw amerykańskich w latach 90. Co prawda updateowane 30 lat temu do block 20, ale wciąż ze starym radarem i silnikiem - znacznie słabsze niż polskie maszyny i sporo starsze od Mirage 2000

  1. MiP

   A przeczytałeś że zmodernizowali wszystkie F-16 do wersji F-16V czyli najnowszej więc to nie były już najstarsze wersje tylko najnowsze

  2. młodygrzyb

   Już Ci odpowiedzieli , ale dodam tylko że warto czytać ze zrozumieniem. Starły się zmodernizowane F-16 z Miragami w wersji z lat 90-tych XX wieku bo z nimi Tajwan nic nie robił.

  3. Chyżwar

   @MiP Zmodernizowali? Serio? Słowo "modernizują" nie jest tożsame ze "zmodernizowali". Masz teraz to: "Z kolei F-16 jako agresorzy mogły iść w konfiguracji z dodatkowymi zbiornikami paliwa". Zmodernizowane F-16 powinny posiadać zbiorniki konforemne. A ich się ani nie podwiesza ani nie nie odrzuca.

 9. marotox123

  Mam pytanie czy Taiwan nawet dostał te najnowsze f16V bo mi się wydaje że jeszcze nie mają. Jeżeli dostali poprawcie mnie :/

  1. DIM1

   @marotox123. Tajwan ma swe uwarunkowania, a USA mają swe argumenty. Modernizacją do wersji V oczywiście dostał, ale nie odwazył się wspomnieć, że nie wszystko w niej działało, jak było to obiecywane przez producenta. Sprawa wyszła dopiero przy modernizacji greckiej. Aby faktycznie mieć, co producent obiecał, po prostu wydać trzeba znacznie więcej pieniędzy, kupując więcej nowych podzespołów. Niż te z pięknej oferty.

  2. Chyżwar

   Zaczęli dostawać. Potem była obsuwa związana z COVIdem. Podejrzewam więc, że samoloty nie zdążyły się uoperacyjnić. Pozostałe F-16 to stare wersje, które Tajwan zaczyna modernizować. Z pierwszymi F-16 Tajwanowi zrobiono świństwo polegające na tym, że dostali myśliwce o okrojonych parametrach w stosunku do oryginału. Tak samo postąpiono z okrętami wojennymi. Wszystko dlatego, bo nie chciano drażnić Chin. Teraz chińskie komuchy zaczynają rozrabiać. W ten sposób właśnie kończy się taka polityka.

  3. marotox123

   @DIM1 Dzięki za wytłumaczenie :)

 10. Hmmm.

  Można sobie wyobrazić, jaka walka trwa teraz pod dywanem pomiędzy Francuzami i Jankesami o nowy kształt tej informacji dla globalnych serwisów.

 11. OptySceptyk

  Zwycięstwo albo porażka w powietrzu najczęściej jest kwestią taktyki, nie zaś techniki. Bez szczegółowej wiedzy na temat scenariusza zabawy, nie można powiedzieć nic definitywnego.

 12. MiP

  Samoloty Francuzów których pis uczył jeść widelcem rozgromiły najnowszą wersję F-16...... Zaraz trolle napiszą że Tajwan głosi ruską propagandę 🤣

  1. Otas

   Jeżeli F16 A/B to najnowsza wersja to oczywiście masz rację 😋

  2. MiP

   Otas a czytałeś artykuł czy tylko udawałeś że czytasz,Tajwan kilka lat temu zmodernizował wszystkie F-16 do wersji V. Ale tak to jest jak się czytać nie umie prawda 🙂

  3. Essex

   Podobno Tajwan stoi w kolejce po FA50.....uslyszeli ze to cud techniki i tani hak barszcz....kompatybilny z F35

 13. LeonAmator

  I tak oba nie będą miały żadnych szans z FAPL...

  1. CzarnyRycerz

   Tutaj Cię uświadomią, że FAPL ma robić za A10 :D

  2. LeonAmator

   @czarnyrycerz To może trzeba było odkupić od Amerykanów te A10 bo znich wlasnie rezygnują

 14. Alibi

  Używane F-16A/B.

 15. Pt

  Tak naprawdę nie znając szczegółów trudno ocenić wartość tej informacji. W latach 30-tych w symulowanych walkach sopwith camel wygrał wszystko z hawkerem hurricane chociaż między pojedynkami piloci zamieniali się miejscami. Ja kiedyś na symulatorze PC bardzo chciałem zestrzelić hurrican'em me-109. Nie szło, aż raz lecąc po wirażu cztery Messerschmitty mając mnie w martwym punkcie wleciały mi kolejno w celownik i zestrzeliłrm 4 w ciągu bodajże minuty. W walce różnie bywa.

 16. DIM1

  Wszystko, tylko nie zdziwienie. I to te stare Mirage 2000. Ale niestety, Rafale nie jedzą nożem i widelcem.

 17. rwd

  Takie były oczekiwania i tak też się stało. Na ćwiczeniach dokładnie przygotowuje się scenariusze działań i na ogół z góry wiadomo kto ma wygrać a kto przegrać, czasami robi się w sposób mniej lub bardziej zawoalowany ale rezultat jest do przewidzenia. Wiem co mówię.

  1. Furlong

   Sorry ale Tajwan to nie Polska, że wynik jest ustalony. Gdyby tak było to cwiczenia były by bez sensu. One mają z założenia przygotować personel poprzez wykazanie braków i problemów do pokonania, a nie zadowolić generała , ministra czy prezydenta.

  2. andys

   Mówisz o ćwiczeniach, które sam organizowałeś.?

  3. Hmmm.

   To nie Polska i nie sądzę, żeby malowano tam trawę na zielono, żeby było pięknie.

 18. PGR

  A w polskim przetargu na WSB jakimś cudem przegrały z F16 block52+

  1. Davien3

   @PGR Przegrały z maszyna tak lepsza od F-16A/B jak Mirage 2000 jest lepszy od Ouragana więc nie byl to zaden cud ale wybór najlepszej wtedy maszyny

 19. Jerzy

  Mirage III były narzędziem, którym Izraelczycy osiągnęli swoje największe zwycięstwa w trakcie wojny sześciodniowej i we wspomnieniach izraelskich pilotów z tamtego okresu to najlepszy samolot jakim latali, znacznie górujący nad późniejszymi F4. Również współcześnie w trakcie incydentalnych walk powietrznych pomiędzy Grecją, a Turcją, w walce 1:1 greckie Mirage 2000 zestrzeliwały tureckie f16. Inna sprawa, że Amerykanie jak nikt inny traktują swoje uzbrojenie jako połączony system i właśnie jako element sytemu F16 odnosił największe sukcesy w wojnie w Zatoce, czy w Jugosławii.

  1. młodygrzyb

   W zatoce czy na Bałkanach to odnosili sukces dzięki miażdżącej przewadze liczebnej i odcięcia od jakiegokolwiek wsparcia przeciwnika. Chwalenie się sukcesem całego NATO nad maleńką Serbią to żenada.

  2. hiena7

   Super i zapewne dla tego skoro były takie świetne ,że z nich zrezygnowano i obecnie posiadają F16 zamiast Mirage - ot taka ciekawostka

  3. młodygrzyb

   hiena7 znasz powiedzenie że lepiej być cicho i wyglądać tajemniczo ? To nie Izrael zrezygnował z Miragy tylko Francuzi wprowadzili embargo na sprzedaż broni dla Izraela. Dlatego Izraelowi zostało tylko jedno miejsce gdzie mógł kupić samoloty czyli USA.

 20. hiena7

  Uwielbiam te komentarze - w treści wyraźnie napisano,że nie znamy żadnych warunków czy ograniczeń jakim byli poddani piloci obu maszyn ale Mirage górą :) ,żenujące

  1. Davien3

   @hiena7 do tgeo z jednej strony były nowoczesne mysliwce na poziomie naszych Jastrzebi a z drugiej antyczne F-16A/B bl 20

 21. kaczkodan

  Mirage 2000 jest samolotem młodszym od F-16, o czym większość ludzi lubi zapominać, i nigdy nie odstawał możliwościami (w walce powietrznej) od F-16 produkowanych w tym samym czasie. Na pewno lepiej sprawdza się jako samolot czysto przechwytujący - regulowane wloty powietrza pomagają w osiąganiu większych prędkości naddźwiękowych, a węższy silnik i skrzydła delta dają lepsze własności lotne w zakresie tych prędkości.

 22. młodygrzyb

  Ależ jestem zdziwiony. Grecy cały czas udowadniają wyższość Miragy nad F-16. Zakup F-16 to był potężny błąd. Powinniśmy mieć Gripeny.

  1. PGR

   Gdybyśmy wybrali Mirage to nadal posiadalibyśmy coś takiego jak przemysł lotniczy a zamknięta w 2007 linia produkcyjna Mirage byłaby przeniesiona do Bydgoszczy WZL2, francuzi proponowali nam to od 1996r zwyciężył wybór mhmm polityczny.

  2. duzygrzesio

   Dokładnie :)

  3. Chyżwar

   Bez wątpienia chcielibyście mieć Gripeny, bo to są porządne zachodnie samoloty. Bieda jest tylko taka, że rosji ich nikt nie sprzeda. Polska natomiast nie potrzebuje samolotu, z którego Szwedzi dopiero teraz zrobili odpowiednik F-16. Dlatego jeśli Polska coś będzie kupować, to albo kolejne F-35, albo myśliwce przewagi powietrznej.

 23. Szczupak

  Co porównujecie samolot myśliwski mysliwsko- szturmowy do typowego samolotu wielezadoniowego. Ponadto atakujący w tym przypadku F-16 obladowane pewno uzbrojeniem nadleciały nad monitorowany teren obrońcy. Wynik jak widać jest jednoznaczny. Dziwią się również niektórzy że Ukrainska ofensywa nie wygląda jak te w czasie II WŚ. Setki czołgów, setki dział i setki tysięcy żołnierzy to nie te czasy. Ukraincy szanują życie żołnierzy a pola minowe na kilkanaście kilometrów przygotowane przez ostatni rok zatrzymają każdą armię w trakcie ataku Huraaaaa

 24. DDR

  Coś to jest zbyt grubymi nićmi szyte

 25. Box123

  Czyli tak naprawdę to nic nie znaczy...

Reklama