Reklama

Siły zbrojne

Militarnym szlakiem. Sztokholm – Muzeum Armii i zmiana warty honorowej

Autor. Piotr Jaszczuk

Szwecja jest naszym najmłodszym stażem sojusznikiem w NATO, a Szwedzi to wojowniczy potomkowie wikingów, z którymi przez stulecia walczyliśmy o panowanie nad regionem Morza Bałtyckiego. W Sztokholmie odwiedzamy Muzeum Armii oraz uczestniczymy w noworocznej ceremonii zmiany warty honorowej. Jakie atrakcje czekają na miłośników historii wojskowości odwiedzających szwedzką stolicę?

Gwardia Królewska i zmiana warty honorowej

Popularną atrakcją dla odwiedzających Sztokholm jest możliwości obserwowania z bliska ceremonii zmiany warty honorowej w rejonie Pałacu Królewskiego (szw. Kungliga slottet) na wyspie Stadsholmen i stołecznej starówce (szw. Gamla stan).

Reklama

Zmiana warty honorowej jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Sztokholmu przyciągając rok do roku około 800 tys. widzów. Ceremonia trwa około 40 minut i organizowana jest kilka razy w tygodniu, a program towarzyszącej jej parady oraz koncertu uzależniony jest od pory roku (trasa przemarszu). W okresie zimowym parada rozpoczyna się na Mynttorget w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. W sezonie wiosenno letnim parada rozpoczyna się przed Muzeum Armii lub Koszarami Kawalerii o godz. 11:35 lub 11:45. Królewscy gwardziści maszerują wówczas z muzyką wypełnionymi przez turystów ulicami szwedzkiej stolicy. Jesienią parady odbywają trzy razy w tygodniu, a żołnierze wyruszają z Muzeum Armii.

Czytaj też

Ceremonię poprzedzają informacje nt. historii Gwardii Królewskiej oraz zadań realizowanych przez armię i obronę terytorialną Królestwa Szwecji. Informacje przedstawiane są w języku szwedzkim i angielskim. Wydarzenie ma wyjątkową oprawę oraz ceremoniał. Po zakończeniu zmiany warty honorowej widzowie zgromadzeni przed Pałacem Królewskim mogą podziwiać kunszt i umiejętności orkiestry wojskowej i wysłuchać jej koncertu. Uczestniczyliśmy w noworocznej zmianie warty honorowej i pragniemy podzielić się z czytelnikami Defence24 relacją foto i wideo z tego wydarzenia.

Obowiązkowym punktem podróży do Sztokholmu dla każdego miłośnika historii wojskowości jest Muzeum Armii (szw. Armémuseum). Możemy zapoznać się tu bliżej z ekspozycją przedstawiającą eksponaty i przebieg wojen, w których walczyli Szwedzi. Znajdziemy tu liczne eksponaty, artefakty i przedmioty związane także z historią Europy, Polski, Rosji, Niemiec, Francji, Litwy, Estonii, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Odwiedzający mają możliwość zwiedzenia trzech kondygnacji oraz wystawy specjalnej poświęconej historii współpracy szwedzko-ukraińskiej.

Reklama

Muzeum mieści się w budynku, w którym znajdowały się kiedyś składy artylerii. Budynek wybudowano w latach 1763 – 1770, mieściły się w nim Akademia Artylerii oraz Muzeum Artylerii (od 1879 roku). Następnie gmach muzeum przebudowano, dodając dwa nowe piętra, a w 1932 roku poddano renowacji, po której w 1943 roku nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum Armii. 20 lat później muzeum stało się jedynym użytkownikiem okazałego budynku, przed którym znajdują się dwa schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej. Na placu przed budynkiem muzeum możemy także podziwiać m.in.czołg Stridsvagn 103 oraz kolekcję armat i uzbrojenia przeciwlotniczego.

Zbiory Muzeum Armii to ponad 100 tysięcy obiektów w większości pochodzących z XX wieku i około pięć tysięcy przedmiotów z wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648). Zobaczyć można tu także cenne przedmioty zrabowane w Polsce np. chorągiew króla Zygmunta III Wazy, turecki namiot zdobyty przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Wystawy to chronologiczna podróż przez wojenną historię państwa szwedzkiego. Rozpoczynamy na drugim piętrze od XVI wieku, pierwsze piętro to z kolei wiek XX – I i II Wojna Światowa, Zimna Wojna, udział w misjach zagranicznych i rozwój techniki wojskowej. Są polskie akcenty związane z wybuchem II Wojny Światowej. Na parterze zwiedzający mają możliwość odwiedzenia wystawy specjalnej „Crossroads – Sweden -Ukraine 1 000 yaras” - poświęconej historii współpracy szwedzko-ukraińskiej (od czasów Rusi Kijowskiej, przez epokę Bohdana Chmielnickiego i Iwana Mazepy, dwudziestolecia międzywojennego, po czasy nowożytne i rosyjską zbrodniczą inwazję i wsparcie udzielane Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji).

W muzeum znajdują się liczne zabytki zrabowane przez Szwedów w Polsce podczas wojen o Inflanty, Potopu i wojny północnej. M.in:

  • turecki namiot zdobyty przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r., który wpadł w ręce Szwedów pod Kliszowem w 1702 r.;
  • armata Melusina z herbem Polski, herbem "Trąby" Radziwiłłów, napisem Nieśwież i podpisem Mozlfelta;
  • pięć tzw. "armat Galickiego" z XVII wieku;
  • sztandar jazdy polskiej z białym orłem z końca XVI wieku;
  • sztandar z 1636 roku z napisem „Ladislaus IV, rex Poloniae et Sueciae" i polskim orłem oraz herbami Szwecji i Norwegii;
  • sztandar wygnańczy króla Jana Kazimierza z 1655 roku;
  • dwie chorągwie króla Jana Kazimierza;
  • sztandar miasta Sokal z 1563 roku z herbem miasta i białym orłem;
  • sztandar milicji miejskiej Torunia z 1703 roku;
  • sztandar jazdy królewskiej z napisem "Vivat Casimirus Rex Poloniae";
  • chorągiew króla Zygmunta III;
  • chorągiew państwowa króla Zygmunta III.

Czytaj też

Samo Muzeum Armii należy do najciekawszych obiektów w Sztokholmie z takim atrakcjami jak m.in. możliwość powąchania prochu, położenia się na pryczy żołnierskiej, przemierzenia mundurów, wejście do samochodu wojskowego czy namiotu, porównania broni strzeleckiej od muszkietów po współczesne karabinki.

Muzeum warto wpisać na listę obiektów, które koniecznie należy odwiedzić planując wyjazd do stolicy Szwecji obok takich klasyków jak Muzeum Nordyckie, Muzeum Vassa (okręt, który zatonął w dziewiczym rejsie,a którego celem miała być walka z Polakami) oraz Muzeum Wikingów.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama