Siły zbrojne

Materiały wybuchowe od Mesko dla wojska

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Mesko dostarczy Inspektoratowi Uzbrojenia materiał wybuchowy plastyczny MWP-14. Zamówienie udzielono w trybie z wolnej ręki. 

Jak informuje resort obrony narodowej, do wojska trafi dostawa materiału wybuchowego plastycznego MWP-14, w ilości 30 000 kg. Cała ma zostać zrealizowana w latach 2019-2020. Za realizację dostaw wojsko zapłaci Mesko ponad 8 mln złotych brutto. 

Negocjacje z polską spółką trwały ok. dziewięć miesięcy, gdyż o ich rozpoczęciu resort informował jeszcze w marcu 2018 roku. Decyzja o udzieleniu zamówienia zapadła ostatecznie 12 grudnia 2018 roku. W związku z tym, zmianie uległ termin dostaw. W dokumentach z zeszłego roku widnieje bowiem informacja, że materiał zostanie przekazany wojsku w latach 2018-2020.

"Zamawiający uznaje za konieczne pozyskanie konkretnego materiału wybuchowego plastycznego MWP-14, wprowadzonego na wyposażenie Sił Zbrojnych RP, spełniającego określone wymagania zawarte w aktualnie obowiązującej dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej, do której wyłączne prawa własności posiada MESKO Spółka Akcyjna, która jednocześnie nie udzieliła i nie planuje udzielić licencji na jego produkcję podmiotom trzecim" - informuje w dokumentach IU. 

Jak podkreśla resort, "materiał wybuchowy plastyczny MWP-14 jest bezpiecznym dla użytkownika i sprawdzonym w realnych warunkach środkiem minersko-zaporowym".

Komentarze (6)

 1. wie-dźmin

  saletra z cukrem - Plastyczny MW opracowany w końcu XX w. w IPO (Instytut Przemysłu Organicznego w Wawie). Bazuje na heksogenie i plastyfikatorze produkcji krajowej (!!!!!). Prędkość 7,5 km/s. Wdrożony do produkcji w Pionkach na przełomie wieków. Prace podjęto kiedy poprzednik PMW-7 stracił trwałość po 10 latach od wyprodukowania. Popatrz Pan, polski a jaki dobry.

 2. Namiestnik Nowosilcow

  Myslalem ze mat wyb w Polsce robi tylko nitrochem?

 3. Bieda

  Jak ładnie brzmi te 30 tys kg...Ale jak zamienimy to na tony...to juz jest tylko 30 ton...czyli jeden tir i troche na furmankę...

 4. saletra z cukrem

  na jakim mat. wyb. bazuje ten plastyczny materiał ?, coś więcej o parametrach ?

 5. Szalom

  Co z Pionkami? Co z produkcją celulozy strzelniczej? Co z prochem wielobazowym?

 6. bls

  Bombowa wiadomość