Reklama

Siły zbrojne

Mali: Junta zapowiada trzyletni okres przejściowy rządów wojskowych

Fot. Master Sgt. Ken Bergmann/U.S. Air Force
Fot. Master Sgt. Ken Bergmann/U.S. Air Force

Członkowie junty wojskowej, którzy przejęli władzę w Mali, zaproponowali w niedzielę powołanie organu przejściowego kierowanego przez oficera, który rządziłby krajem przez okres 3 lat. Zgodzili się też na powrót odsuniętego od władzy prezydenta do domu.

W okresie przejściowym miałaby zostać dokonana "rewizja podstaw państwa malijskiego" a stojący na czele tymczasowego organu oficer byłby równocześnie szefem państwa.

Ujawniły to cytowane przez agencję AFP źródła zbliżne do junty i delegacji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS), która przybyła do stolicy Mali — Bamako. Przedstawiciel junty potwierdził te informacje, dodając, że podczas trzeletniego okresu przejściowego tymczasowy prezydent wojskowy kierowałby rządem złożonym w większości z wojskowych.

Junta wyraziła równocześnie zgodę na uwolnienie odsuniętego od władzy prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę, który został przewieziony przez puczystów do obozu wojskowego Kati na przedmieściach stolicy, i jego "powrót do domu w Bamako".

Źródło w ECOWAS dodało, że jeśli Keita będzie chciał udać się w podróż w celu poddania się leczeniu, to "nie będzie z tym problemu". Delegacja ECOWAS miała też uzyskać zgodę junty na przewiezienie przebywającego w tym samym obozie byłego premiera Buobou Cisse do "zabezpieczonej rezydencji w Bamako".

Keita był prezydentem Mali przez ostatnie siedem lat. Doszło tam niedawno do protestów, wzywających go do ustąpienia z powodu zarzucanej mu korupcji i niezdolności do uporania się z rosnącym zagrożeniem ze strony islamskich dżihadystów w północnych i centralnych rejonach kraju. Zamach stanu w Mali potępiły m.in. Unia Europejska i ONZ.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze