Reklama

Siły zbrojne

Luksemburg wymienia broń przeciwpancerną

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Siły Zbrojne Luksemburga zamówiły za sumę 31,5 mln euro przeciwpancerne pociski kierowane Akeron MP, znane również pod nazwą MMP (fr. Missile Moyenne Portée). Jest to najnowsza generacja uzbrojenia tego typu, produkowany przez koncern MBDA. Obok Francji, która wprowadziła jako pierwsza MMP na uzbrojenie, Luksemburg będzie pierwszym dużym użytkownikiem.

Reklama

Informacja o zawarciu umowy została opublikowana przez Luksemburski Dyrektoriat Obrony. Na europejskie elektronicznej platformie zamówień TED opublikowano informację o wartości całkowitej umowy, ale nie o liczbie zamówionych pocisków i wyrzutni.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dzięki zakupowi o wartości 31,5 mln euro ten niewielki kraj stanie się drugim po Francji użytkownikiem dużej ilości tych zestawów przeciwpancernych. Co prawda pierwszym nabywcą zagranicznym stała się w maju 2021 roku Szwecja, ale państwo to zdecydowało się jedynie na niewielką partię próbną kilku zestawów, które miały przejść testy w 2022 roku. Oznaczało to de facto wznowienie programu Robotsystem 58 (RBS 58), który został przerwany 18 stycznia 2019.  W przypadku Luksemburga mówimy o przezbrojeniu całych niewielkich w końcu sił zbrojnych. System Akeron MP zastąpi w nich amerykańskie wyrzutnie BMG-71 TOW.

Akeron MP to lekki pocisk wielozadaniowy, który waży około 15 kg wraz z wyrzutnią i ma zasięg ponad 4000 m. Jest to francuski przeciwpancerny pocisk kierowany zaprojektowany i produkowany przez koncern MBDA pierwotnie pod nazwą MMP (Missile Moyenne Portée). Zasięg maksymalny systemu wynosi ponad 4 km i może on być naprowadzany w trzech różnych trybach: automatycznym wystrzel i zapomnij, zdalnego naprowadzania przez operatora na wcześniej wykryty cel oraz namierzania po odpaleniu bez widoczności celu. Pocisk może być odpalany z przenośnej wyrzutni, ale również został zintegrowany z pojazdem rozpoznawczym Jaguar. Francja jako pierwotny użytkownik zamówiła dotąd 400 wyrzutni i ponad 2850 pocisków.

Reklama

Komentarze

    Reklama