Reklama

Technologie

Dron naprowadza nową europejską rakietę

Akeron MP
Autor. MBDA

Na cypryjskim poligonie przeprowadzono prezentację dynamiczną oraz próbne strzelanie z wykorzystaniem pocisków kierowanych Akeron MP (dawniej MMP) firmy MBDA. Był to element programu europejskiego LynkEU, finansowanego ze środków European Defence Industrial Development Programme (EDIDP) Jego celem jest rozwinięcie w ramach kooperacji unijnej zdolności do produkcji i wykorzystania pocisków kierowanych o zdolnościach BLOS (Beyond-Line-of-Sight), czyli rażących cele znajdujące się poza polem widzenia.

Reklama

Testy przeprowadzono 28 i 29 stycznia 2022 roku na poligonie Gwardii Narodowej Cypru. Po raz pierwszy były one realizowane w konfiguracji pełnego łańcucha decyzyjnego w trybie BLOS. Do prowadzenia ognia wykorzystano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Impact zabudowany na pojeździe opancerzonym Sherpa w układzie 4x4. Było to pierwsze strzelanie z wykorzystaniem pocisków Akeron MP i systemu bezzałogowego klasy mini NX70, który wykrył i wskazał cel. Jest to również pierwszy przypadek strzelania BLOS pociskami Akeron MP z pojazdu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Strzelania przeprowadził koncern MBDA i jego partnerzy w kooperacji z Ministerstwem Obrony Cypru w dwóch konfiguracjach operacyjnych. Podczas jednego z nich bezzałogowiec i pocisk były obsługiwane przez operatorów znajdujących się w tym samym pojeździe . W drugim scenariuszu dron NX70 był kierowany z pojazdu odległego o kilometr od wyrzutni na transporterze Sherpa. Był to scenariusz współdziałania, w którym jeden pojazd wykrywa cel a drugi go zwalcza. Komunikacja pomiędzy nimi realizowana jest z wykorzystaniem szerokopasmowego łącza kodowanego.

Projekt ten jest pierwszym technologicznym wkładem w realizację celów projektu zdolności EU BLOS, zatwierdzonego 19 listopada 2018 r. w ramach współpracy europejskiej PESCO, którego celem jest opracowanie rodziny pocisków BLOS. Projekt ten otrzymał finansowanie z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP).

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama