Reklama

Siły zbrojne

Litwini dołączą do "klubu HIMARS-ów"

Autor. U.S. Air Force/Senior Airman Beaux Hebert

Litwa podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o wartości 495 mln USD na zakup ośmiu systemów artylerii rakietowej HIMARS - poinformowało w piątek litewskie ministerstwo obrony. Pierwsze dostawy HIMARS-ów planowane są na 2025 rok. „Jest to największy w historii kraju zakup sprzętu wojskowego” – czytamy w komunikacie resortu obrony.

Reklama

W ramach umowy Litwa kupi osiem systemów artylerii rakietowej HIMARS z różnymi typami pocisków bojowych i szkoleniowych, w tym z pociskami ATACMS o skutecznym zasięgu 300 km. Transakcja obejmuje również zamówienie sprzętu szkoleniowego, środków do konserwacji uzbrojenia, szkolenie personelu oraz usługi w zakresie instalacji i integracji systemów z siecią obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu NATO.

Reklama

Przebywający w USA minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas wskazał, że ta umowa "fundamentalnie zmienia możliwości litewskich sił zbrojnych" i "z pewnością wzmacnia bezpieczeństwo nas wszystkich". Szef resortu podkreślił też, że „bardzo ważne jest, iż HIMARS-y kupują wszystkie państwa bałtyckie". W sumie Litwa, Łotwa i Estonia nabędą 20 systemów. Zdaniem Anuszauskasa posiadanie takiej broni oraz obecność wojskowa USA na Litwie i w innych krajach bałtyckich "pozostaje jednym z najważniejszych elementów odstraszania Rosji".

    "Z zadowoleniem przyjmuję decyzję USA o utrzymaniu nieprzerwanej amerykańskiej obecności wojskowej na Litwie" – mówił minister przypominając, że przed tygodniem Pentagon poinformował, że na prośbę państw bałtyckich USA wzmocnią obecność swoich sił na Litwie, Łotwie i w Estonii. W każdym z państw będą stacjonować rotacyjnie pododdziały amerykańskiej artylerii.

    Reklama

    Daniel Day z Europejskiego Dowództwa Sił USA w Stuttgarcie wyjaśnił, że początkowo w ramach tego procesu Amerykanie rozmieszczą pluton artylerii rakietowej HIMARS i kompanię piechoty w Estonii. Nastąpi też przekształcenie „epizodycznego" dotychczas rozmieszczenia elementu batalionu pancernego oraz baterii artylerii na Litwie oraz utrzymanie dowództwa artylerii, baterii artylerii oraz jednostki sił lotniczych na Łotwie.

      Reklama
      Źródło:PAP

      CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (2)

      1. Filemon 21

        Podsumowując 495$mln to 107$ za 432 gmlrs, 184$ za 432 gmlrs ER, 23$ za 18 atacms Reszta to sprzęt 126$ mln za 8 wyrzutni 30$ mln za afatds i 24$ mln za resupply trucks

      2. Orthodoks

        My za 20szt. zapłacimy trochę ponad 400 baniek, więc albo to cholernie podrożało, albo Litwini zamówili konkretny pakiet amunicji, w odróżnieniu od nas.

      Reklama