Reklama

Wojna na Ukrainie

Litwa przekazała Ukrainie naprawione haubice i amunicję

PzH 2000 będą naprawiane na Litwie z racji na to, że kraj ten również je posiada oraz ma zdolności do przeprowadzania ich remontów.
PzH 2000 będą naprawiane na Litwie z racji na to, że kraj ten również je posiada oraz ma zdolności do przeprowadzania ich remontów.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony

3 grudnia litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że na Ukrainę dostarczono dwie naprawione haubice PzH 2000, a także pakiet amunicji artyleryjskiej 155 mm. Decyzja o przekazaniu amunicji takiego kalibru zapadła na ostatnim posiedzeniu Rady Obrony Narodowej Litwy.

Reklama

Litwa bardzo mocno angażuje się we wsparcie wojskowe dla Ukrainy, przekazując jej pokaźną jak na ten kraj ilość sprzętu wojskowego, ale też wspierając logistycznie wykorzystanie sprzętu, który dostarczyli inni partnerzy. Wilno dostarczyło do naszych wschodnich sąsiadów kolejne dwie naprawione haubice PzH 2000 niemieckiej produkcji, a także następne partie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, która jest niezwykle potrzebna Ukrainie.

Reklama
Reklama

PzH 2000 remontowano na Litwie miało miejsce na Litwie, ze względu na to iż te systemy artyleryjskie są używane przez tamtejsze siły zbrojne. Ukraina otrzymała dwie wyremontowane haubice z oprogramowaniem z Niemiec i Holandii - państw, które pierwotnie przekazały łącznie około 20 haubic ukraińskiej armii. Naprawa, a także integracja oprogramowania i danych balistycznych kosztowały Litwę prawie 2 mln EUR.

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o uruchomieniu centrum remontowo-logistycznego, a dokładniej spółki joint venture Lithuania Defence Services, w celu kompleksowego wsparcia logistycznego wozów bojowych należących do Sił Zbrojnych Litwy oraz innych państw NATO (m.in. haubic PzH 2000 i KTO Boxer). Opisywany obiekt utworzono na Litwie w czerwcu br. przez firmy Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann.

Czytaj też

PzH 2000 to niemiecka samobieżna armatohaubica kal. 155 mm opracowana przez firmy Krauss-Maffei Wegmann oraz Rheinmetall AG dla niemieckiej armii w celu zastąpienia przestarzałych M109A3G (ponad 200 tych ostatnich sprzedano przed laty Grecji). Magazyn amunicyjny wewnątrz pojazdu zawiera 60 pocisków i 67 ładunków miotających. PzH 2000 charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością: 3 strzały można oddać w 9 sekund, 10 strzałów w 56 sekund (od 10 do 13 strzałów na minutę w zależności od stopnia nagrzania lufy).

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. QVX

    Ciekawi mnie, jak rozwiązano problem niedoboru części zamiennych i niezdolności niemieckiej zbrojeniówki do szybkiej ich dostawy (Niemiaszki powinni "podziękować" swoim politykom za to). Litwini zakupili 2 PZH 2000 na części i pewnie to wykorzystali, a ponadto mają korzystać z naprawianych "ukraińskich" PZH 2000 w proporcji 1:5 (z 6 dostarczonych do naprawy 1 działo poszło na części dla pozostałych).

    1. Szwejk85/87

      QVX@ Myśl pozytywnie ! Dlaczego sądzisz że niemiecki przemysł nie może utrzymać przy życiu kilku haubic. To że rząd niemiecki działa w zakresie zbrojeń, jak mucha w smole, to nie znaczy, że niemiecki przemysł umarł. Nie umarł i wystarczy parę euro i będziesz miał co tam Ci się zamarzy.

    2. QVX

      Ja wiem, że może, ale wystarczy, że politycy nie dadzą tych euro i po sprawie. Co z tego, że Scholtz zaanonsował te 100 mld ekstra, jak nich dotąd nawet nie zaplanowano wydania jednego eurocenta, a cięcia budżet BW idą w najlepsze.

    3. Adam S.

      QWX, dlatego to Litwini dali pieniądze i swoich polityków do podjęcia decyzji. Od Niemców wzięli tylko składową "przemysłową" do tego przedsięwzięcia.

Reklama