Reklama

Geopolityka

Kongres USA przyjął rekordowy budżet obronny

Autor. U. S. Air Force

Amerykański Senat przegłosował w czwartek budżet obronny (NDAA) USA, opiewający na rekordową kwotę 858 mld dolarów. Ustawa zobowiąże Pentagon do przeprowadzenia raportu na temat potencjalnego przesunięcia wojsk na wschodnią flankę, przeznaczy 800 mln dol. dla Ukrainy i zniesie obowiązek szczepień na Covid-19 dla żołnierzy.

Reklama

Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością przez polityków obydwu partii, stosunkiem głosów 83-11. W ubiegłym tygodniu NDAA została przegłosowana w Izbie Reprezentantów, również głosami większości parlamentarzystów obydwu partii.

Reklama

"To najbardziej znaczące głosowanie tego roku" - stwierdził podczas debaty szef komisji ds. sił zbrojnych, Jack Reed. "Świat jest obecnie niebezpieczniejszym miejscem, niż kiedykolwiek w moim życiu" - dodał 73-letni Demokrata.

Czytaj też

Uzgodniona kwota 857,9 mld dolarów jest o 45 mld większa, niż ta, o którą pierwotnie wnioskował prezydent Joe Biden. W ramach kompromisu w tekście umieszczono zniesienie obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 dla żołnierzy, przeciwko czemu sprzeciwiał się prezydent. Mimo to, Biden niemal na pewno podpiszę ustawę.

Reklama

Czytaj też

Według autorów, liczący ponad 4 tys. stron tekst ma skupiać się na kluczowych kwestiach obrony USA, w tym "strategicznej rywalizacji z Chinami i Rosją; przełomowych technologiach takich jak broń hipersoniczna, sztuczna inteligencja, 5G i komputery kwantowe".

W części wydatków poświęconych Europie i Ukrainie, budżet przewiduje przeznaczenie 4,6 mld dolarów na projekty w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI), programu mającego wzmocnić i zwiększyć gotowość na wschodniej flance NATO. Zakłada też nałożenie na Pentagon obowiązku przygotowania w ciągu sześciu miesięcy raportu na temat "wykonalności i zasadności relokacji znaczących jednostek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych" do państw wschodniej flanki NATO. Deklaruje też poparcie dla stworzenia "długoterminowego planu, by dostosować rozmieszczenie sił Stanów Zjednoczonych w Europie do zmienionych warunków".

W tekście znalazło się też 800 mln dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach których USA kupują sprzęt wojskowy dla Ukrainy. To kwota o 500 mln dolarów wyższa od pierwotnego wniosku prezydenta. Jest to też osobna kwota od dodatkowych 37,7 mld dolarów pomocy dla Ukrainy, o które zwrócił się do Kongresu prezydent w listopadzie. Ta ustawa ma zostać głosowana oddzielnie.

NDAA przewiduje też inwestycję 11,5 mld dolarów w ramach programu Pacific Deterrence Initiative, mających wzmocnić siły USA i sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku, a także zwiększenie współpracy wojskowej z Tajwanem, na kwotę do 10 mld dolarów przez najbliższe pięć lat.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Filemon 21

  Podsumowując 859$ mld to miało być natarcie na Pacyfiku A tutaj tylko jeden lotniskowiec i 2 WASP dla US marine corps co prawda wspierany przez 60 samolotów B1 Lancer ale to za mało Nawet 15 extra Burkow zabrakło

 2. Marcyk

  i bardzo dobrze !!! Niech kacapy wiedzą, że ich cuchnący ruski mir wyląduję na śmietniku historii !!

  1. opozycja

   oby nie

  2. opozycja

   Koncepcja RUSKIEGO MIRU- nie jest taka zla. Czyli PONAD- NARODOWE panstwo ktore np dbalo by Armanie nie walczyla z Azerbejjdzanem. Czeczni - rzadza sie sami. Jakucja autnomia, Burjacja ingszetia. To tez podboj ale inny niz wybicie np Indian. Raczej wielonarodowosc. Np Stalin byl Gruzinem, Chrszczow Ukranckiem, Trocki Zyudem, Dzirzyski Polakiem. Nie mowie ze to nie PODBOJ - mowie ze lepszy model niz np podboj Ameryki przez USA. Tzw Mir

 3. opozycja

  Sa dwa czynniki FAKTY i PROPAGANDA (czyli intrepretacja) Fakty sa takie ze Amerykanie wydaja na Atmie 10 razy wiecej niz Rosjanie czy 4 razy wiecej niz Chicnzycy, Plwaja kolo wybrzezy Chin, co chwili rozszerzaja NATO o nowy kraj, lub atakuja Irak czy okupuja Afganistan - (TO FAKTY) Intreptetacja jest zas - to dla "pokoju: i demokracji" - Agreswne sa Chiny (choc nei plwaja pod wybrzezami USa) i Rosja (choc zajela 10% Ukrainy a nie 100% Afgastaniu na 20 lat) Jesli sluchac proagandy to mocarstwo pokoju - jesli FAKTOW - to juz gozej wyglada. Jednak faktow nie da sie zakryc zadna iloscia budowania mitu.

  1. GB

   I dobrze. Trzeba zniszczyć bandycką Rosję tak jak kiedyś ZSRR, a że rękami ukraińskimi to lepiej niż polskimi. A żeby zniszczyć potrzebna jest broń, a ta kosztuje

  2. opozycja

   Wlasnie o to chodzi ze "bandycka" - to pojecie bardzo wzgedne. Np prezden Zelinski powiezial ze na Ukrainie zginelo 28 tys cywilow. Sporo . Wedlog New York Tims - w Iraku zginelo 600 tysiecy ludzi w czasie wojny z USA. Znowu FAKTY- Rosja zabija 30 razy mniej niz USa. W Mediach - odtwanie "Ukraina to krwawa wojna" Irak to "walka o WOlnosc i demokracje" - poprsyu zalezy czy legasz mediom czy analizie. pozdrwiam

 4. Filemon 21

  Pozostaje tajemnicą atlas 5: czy Falcon 9 wyniesie X37B na a orbitę. Czego budżet nie ukrywa to koszty space force czyli mierne 72 $ mld

 5. PolskiPolak

  Napewno USA wykorzysta ten budżet bardzo dobrze. Szkoda, że w Polsce przepłącamy za wszystko, mamy droższe zakupu z USA niż taka Słowacja czy Czechy, nie mówiąc już o tym w ile nie dokończonych projektów uwaliliśmy mld.

 6. Filemon19

  The Washington Post donosi że ku zaskoczeniu wszystkich F22 zostaje w służbie był to niejako offset za B21 raider którego przeforsowali demokraci B1 Lancer również zostaje Extra

Reklama