Reklama

Siły zbrojne

Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.

Litwa z kompletem amerykańskich "Pegazów"

Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o rozpoczęciu odbiorów ostatniej partii 50 pojazdów JLTV, które są dostarczane na mocy kontraktu z 2019 roku. Łącznie tamtejsza armia otrzyma 200 egzemplarzy tych wielozadaniowych opancerzonych wozów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Odbiór ostatniej partii zamówionych pojazdów oznacza wypełnienie zobowiązań pomiędzy stronami, dzięki czemu litewska armia otrzymała 200 nowoczesnych wielozadaniowych opancerzonych wozów mogących pełnić wiele typów zadań. Tym samym od przyszłego roku ruszają dostawy kolejnych 300 JLTV, które Litwa zamówiła w październiku zeszłego roku. Na marginesie litewskich zamówień można dodać, że amerykańskie pojazdy były również oferowane polskiej armii w ramach programu Pegaz, który niestety nigdy nie został zrealizowany. Interesująca z punktu widzenia Polski może być również kwestia serwisowania JLTV zakupionych przez Wilno, gdyż odpowiednie zdolności oraz umowy z producentem posiada Rosomak S.A., który jako jedna z nielicznych spółek w naszym kraju współpracuje także z NSPA (NATO Support and Procurement Agency). Litwa w ostatnim czasie zwiększyła zakupy dla swoich Sił Zbrojnych, nabywając m.in. systemy rakietowe HIMARS, kołowe bojowe wozy piechoty oparte o podwozie KTO Boxer i planuje teraz nabycie m.in. czołgów podstawowych.

Czytaj też

Pojazdy rodziny JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.

Reklama

Czytaj też

Autor. J.Sabak
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Hmmm.

    Polska kupuje Cougary, to Litwa JLTV. Polska produkuje Rosomaki, więc Litwa kupuje boxery. Polska przymierza się do produkcji K2, więc Litwa wybiera Leopardy2. Coś tu jakby nie gra. My ich mamy bronić? Chyba powinniśmy ograniczyć się do rafinerii orlenu.

    1. ja!

      Hmmm-mam wrażenie graniczące z pewnością że masz RACJĘ.

    2. Monkey

      @Hmmm.: Dlaczego sądzisz, że mieliby nas małpować? Czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów minęły bezpowrotnie. Na nasze życzenie zresztą😢

    3. Essex

      Litwa to suwerenne panstwo, kupuje co chce i gdzie chce.....przynajmniej robia to z glowa....masz jakis problem????

  2. Monkey

    Ciekawe, czy zdecydują się na zakup samolotów wielozadaniowych? Może to przerosnąć ich możliwości finansowe, ale może udałoby im się złożyć razem z Łotwą i Estonia np. na jedną eskadrę 16 maszyn?

Reklama