Reklama

Siły zbrojne

Litwa odbiera pojazdy opancerzone z USA

JLTV.
JLTV.
Autor. Litewskie ministerstwo obrony, Twitter

Minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas poinformował o odebraniu przez jego kraj partii 50 kolejnych wielozadaniowych opancerzonych pojazdów JLTV.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Litwa w połowie października minionego roku zamówiła dodatkowe 300 egzemplarzy wielozadaniowych pojazdów JLTV w ramach procedury FMS. Obecne dostawy są jednak realizacją wcześniejszej umowy z 2019 roku, na mocy której Litewskie Siły Zbrojne otrzymają 200 tych wozów, których ogółem w użytku znajdzie się aż 500, dzięki czemu Litwa stanie się ich największym użytkownikiem w Europie. Do końca roku zostanie dostarczonych ostatnie 50 pojazdów w ramach pierwszego kontraktu.

Czytaj też

Pojazdy rodziny JLTV firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.

Reklama

Czytaj też

Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony
Reklama

Komentarze

    Reklama