Reklama

Siły zbrojne

Litwa odbiera wielozadaniowe pojazdy z USA

Litwa docelowo będzie posiadać 500 wielozadaniowych JLTV.
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o odebraniu drugiej partii wielozadaniowych pojazdów Oshkosh Defence JLTV 4x4.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Litwa w połowie października zamówiła dodatkowe 300 egzemplarzy wielozadaniowych pojazdów JLTV w ramach procedury FMS. Obecne dostawy są jednak realizacją wcześniejszej umowy z 2019 roku, na mocy której Litewskie Siły Zbrojne otrzymają 200 tych wozów. ogółem w użytku znajdzie się ich aż 500, co wskazuje, że Litwa stanie się ich największym użytkownikiem w Europie. Pierwsza partia dostarczonych JLTV liczyła 50 pojazdów.

Zakup kolejnych JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) przez Litwę znacząco zwiększy potencjał tamtejszej armii i pozwoli tymczasowo na zastąpienie przekazanych na Ukrainę transporterów opancerzonych M113. Litwa w ostatnim czasie zwiększyła intensywność zakupów dla swoich Sił Zbrojnych, nabywając m.in. systemy rakietowe HIMARS, które wielokrotnie zwiększają zdolności rażenia tamtejszych artylerzystów czy kołowe bojowe wozy piechoty oparte o podwozie KTO Boxer.

Reklama

Czytaj też

Wóz JLTV firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model tego pojazdówtego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji.

Czytaj też

Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.

JLTV.
Fot. Litewskie ministerstwo obrony, Twitter

Komentarze (1)

 1. LMed

  JLTV to pewnie top w tej klasie pojazdów. Nie dziwię sie Litwinom. To jest potrzebne bardziej niż te mastodonty z pustyni za góry złota.

  1. Chyżwar

   Brak ci konsekwencji. Pamiętam co pisałeś przy okazji zakupu 250 M1. Wówczas chciałeś mniej gorsze i mniej mobilne mastodonty z wilgotnego szrotowiska. Potem jeździłeś po k2, że ciasne i za lekkie. A właściwe jesteś konsekwentny. Krytykujesz jeden i drugi MBT ponieważ nie zarobią na nich Niemcy. Zgryz z tym masz teraz jeszcze większy, ponieważ oni nawet na amunicji do MBT już tutaj nie zarobią.

  2. LMed

   Chyżwar odlatujesz. Sympatycznie to odbieram. Ale JLTV chyba odbierasz pozytywnie. Chociaż nie są tak spektakularne jak te z pustyni. A Niemcy grubą kasę za Leo zarobili. Po co to było ( nasza inwestycja jakaś?)? Nie mam pojęcia.