Przemysł Zbrojeniowy
Słowenia: zawarto umowę na zakup Spike LR2
Ministerstwo Obrony Narodowej Słowenii poinformowało o zakupie systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2. Umowa o łącznej wartości 6 670 000 EUR została podpisana ze spółką EuroSpike (joint venture Rafael Advanced Defense Systems, Diehl Defence i Rheinmetall Electronics).
Wraz z początkiem września bieżącego roku słoweńskie Ministerstwo Obrony Narordowej wydało komunikat mówiący o zawarciu umowy z firmą EuroSpike na zakup 50 zestawów ppk Spike LR2. Zestawy zawierają pociski kierowane dalekiego zasięgu Spike w wersji LR2 wraz z wyrzutniami, które mają być zamontowane na pojazdach JLTV firmy Oshkosh Defense. System Spike jest w użyciu w słoweńskich Sił Zbrojnych już od 2009 r., a w 2020 r. słoweńskie SZ z powodzeniem dokonały próbnego wystrzelenia pocisków Spike LR ze zdalnego stanowiska uzbrojenia Kongsberg Protector zamontowanego na JLTV.
Wartość umowy na kupno izraelskich systemów została określona na kwotę 6 670 000 EUR. Kontrakt został oficjalnie ogłoszony w bazie przetargów UE dnia 6 września, choć przyznano go 29 lipca.
Czytaj też
Wersja LR2 stanowi zmodernizowany wariant systemu Spike LR i jest przeciwpancernym pociskiem kierowanym 5 generacji. Pocisk waży około 12,7 kg i jest lżejszy od swojego poprzednika, a także ma zwiększoną o 30% przebijalność pancerza dzięki zastosowaniu nowej tandemowej głowicy kumulacyjnej. W porównaniu do Spike LR1, pociski wersji LR2 mają także wydłużony zasięg do 5,5 km i nową głowicę bojową. System naprowadzania Spike LR2 posiada nową niechłodzoną kamerę termowizyjną, co zwiększa zdolności obserwacji, ale też pozwala na skrócenie czasu osiągania gotowości bojowej.
Czytaj też
Obecnie izraelski system wspomaga obronność prawie 40 państw na świecie. Oprócz krajów, które miały już wcześniej na uzbrojeniu pociski Spike LR i zdecydowały się na wersję LR2 są m.in. Niemcy, omawiana Słowenia i Łotwa, ale na ich zakup zdecydowały się także państwa, które nie miały wcześniej na uzbrojeniu pocisków rodziny Spike, takie jak Estonia, Słowacja, Dania, czy Węgry.
Program Spike trwa w Polsce od prawie dwóch dekad. Dziś te pociski stanowią ważny element nie tylko obrony przeciwpancernej Wojska Polskiego, ale i oferty należących zakładów Mesko, czyli spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
X
No i Szwajcaria chce robić interesy z Izraelem ? Kolejni, którzy nie wiedzą o kodach..? ;)))