Reklama

Siły zbrojne

Litwa kupi bojowe wozy piechoty. Trafią do brygady „Żelazny Wilk”

Fot. MO i Siły Zbrojne Litwy.
Fot. MO i Siły Zbrojne Litwy.

Siły zbrojne Litwy zamierzają zakupić nowe bojowe wozy piechoty w celu zastąpienia transporterów opancerzonych M113 w pododdziałach zmechanizowanych. Do końca dekady pojazdy mają trafić na wyposażenie dwóch batalionów brygady Żelazny Wilk.

Ministerstwo obrony Litwy rozpoczęło proces pozyskania kołowych bojowych wozów piechoty, aby móc zastąpić w jednostkach zmechanizowanych amerykańskie gąsienicowe transportery opancerzone M113. 17 lipca wysłano zapytania ofertowe do dziewięciu zagranicznych producentów pojazdów tej klasy. Podpisanie kontraktu przewidywane jest na przyszły rok, a w ramach pierwszego etapu programu przewiduje się wyposażenie w nowe wozy dwóch batalionów brygady Żelazny Wilk do 2020 roku.

W komunikacie podkreślono, że wykorzystywane obecnie transportery opancerzone M113 mogą służyć jedynie do transportu personelu z pola walki, a nie do prowadzenia działań bojowych. Nowe bojowe wozy piechoty mają być zdolne do niszczenia celów opancerzonych, charakteryzując się przy tym wysokim stopniem ochrony wnętrza i odpowiednią ruchliwością.

Wzmocnienie zdolności brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk to jeden z priorytetów modernizacyjnych litewskiego ministerstwa obrony. Władze Litwy podjęły niedawno decyzję o zwiększeniu wydatków obronnych, co może okazać się pomocne przy realizacji zakupów sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Wcześniej informowano również o zamiarze pozyskania używanych gąsienicowych bojowych wozów piechoty CV9035NL przez Estonię.

Reklama

Komentarze (13)

  1. LT

    Polske Rosomaki jusz byli testowani w Litewskich poligonach wojskowych i dobže zarekomendowali,niezdžiwilo mnie ježeli LT ich kupila.

  2. antylobbysta

    Najwyższa pora aby w batalionach "ŻELAZNYCH WILKÓW" sprzęt wymienić na nowszy. Nie tak dawno transport to ciężarówki VOLVO lata 70-te, teraz nowe SISU E11T 6x6, przyszła pora na wozy bojowe. Tam inaczej podchodzi się do modernizacji technicznej, więc naszych to dziwi.

  3. Maro

    O ile dobrze pamiętam, to pod koniec zeszłego roku można było znaleźć informacje, jakoby w zeszłym roku Rosomak był już prezentowany Litwinom... Ciekawe jakie szanse miałby on w tym przetargu? Na pewno byłby tańszy od zachodnich pojazdów, jest sprawdzony w boju, no ale ta anty-polska polityka Litwy.... :/

    1. ryba1

      a niby czemu zawsze tanszy? co to bubel im mamy wciskac czy pelnowartosciowy sprzet.Tanszy to tylko z demobilu np afganczyki mozna i jeszcze dorzucic t 72 w promocyjnej cenie i za uzyskana kwote dokupic leopardow ze sto

    2. z prawej flanki

      trzeba raczej zapytać ; jakie byłyby jego szanse przetrwania w ogniu walki w składzie armii pozbawionej ciężkich wozów bojowych ,wsparcia z powietrza itp..,itd - armii w gruncie rzeczy opartej jeno o "lekką" piechotę? Ta armia ; jak zresztą i siły zbrojne pozostałych dwóch państw bałtyckich i tak nie jest i raczej nie będzie mogła stawić czoła potencjalnemu agresorowi w regularnym konflikcie zbrojnym - po co zatem inwestować w podobne Rosomakowi wozy bojowe? U nas ,niejako na siłę adoptuje się te KTOsie w wersji bazowej np.pod transport przenośnych zestawów ppk ,co już jest wedle mnie dużym marnotrawstwem tego sprzętu ; Litwini do podobnych zadań mogą wykorzystać dużo tańszy i prostszy od Rosomaka transporter. No ,chyba że chcą zaszaleć ; nie miałbym oczywiście nic przeciwko temu.

  4. Dante

    Ciekawe, pewnie Rosomaki będą dla nich za drogie :/

    1. mar

      Polskie Gromy kupili (a nie tanie), więc może Rosomaki też by chcieli, zwłaszcza że zostały przez nas mocno ulepszone i przetestowane w boju. Pytanie tylko czy licencja na produkcję przewiduje możliwość eksportu do innych krajów...

  5. sorbi

    Trochę się nie bardzo rozumiem 1)"Siły zbrojne Litwy zamierzają zakupić nowe bojowe wozy piechoty w celu zastąpienia transporterów opancerzonych M113" 2)"Ministerstwo obrony Litwy rozpoczęło proces pozyskania kołowych bojowych wozów piechoty, WIęc chodzi o nowe BWP na podwoziu gąsienicowym, czy raczej nowe KTO, bo tak bym rozumiał "kołowe bojowe wozy piechoty".

    1. zxc

      Kołowy Bojowy Wóz Piechoty to BWP na kołach. Czego nie rozumiesz ?Nasze Rosomaki w Hifistem nazywane są błędnie,to są właśnie KBWP,

  6. Maro

    O ile dobrze pamiętam, to pod koniec zeszłego roku można było znaleźć informacje, jakoby w zeszłym roku Rosomak był już prezentowany Litwinom... Ciekawe jakie szanse miałby on w tym przetargu? Na pewno byłby tańszy od zachodnich pojazdów, jest sprawdzony w boju, no ale ta anty-polska polityka Litwy.... :/

  7. skiud

    Ludzie! Ja nie wiem kto tam u nich ma takie pomysły. Pewnie jakiś kacap z GRU w litewskim mundurze. I co takie jednostki mogą zrobić Rosji, zabić ją śmiechem? Ciężkie bewupy, 3 na krzyż samoloty szkolne, kupcie se jeszcze brygadę Leopardów lub Abramsów. Co to im da, jak w razie czego są skazani na partyzantkę. Widać teraz jak walczą tzw ukraińscy separatysci. Wojna podjazdowa. Małe grupy specjalne, nastawione na rozpoznanie i zasadzki, wspierane przez artylerię. To ich czeka w razie wojny. Jak już kupować pojazdy to lekkie samochody, transportery dające możliwość szybkiego manewru. Lekkie śmigłowce do przerzutu małych grup specjalnych na tyły. I dalekosiężna artyleria wsparta dobrym rozpoznaniem. O dużych ilościach lekkiej broni ppanc, plot, minach i broni snajperskiej nie wspomnę. Obudźcie się gamonie, bo wychodzi na to, że NATo za bardzo za was dupy nie będzie nastawiać...

    1. sorbi

      Taka taktyka jest dobra w przypadku ataku wojsk regularnych, ale jeśli trzeba będzie walczyć z "Turystami Putina" to przydadzą się nie tylko KTO, ale i czołgi jak na Ukrainie. Rosjanie Litwę zajęliby pewnie regularną armią przed kolacją, uderzając zaraz po śniadaniu. Artyleria też im na wiele nie pomoże, jesli nie będą mieli odpowiedniej obrony przeciwlotniczej. Ich położenie geopolityczne jest katastrofalne, a liczebność armi wręcz tragiczna. Ale muszą mieć kilka silnych i szybkich związków taktycznych mogących szybko zareagować i spacyfikować rosyjską "separatystyczną" mniejszość, która nagla poczułaby się na rozkaz Putina strasznie prześladowana.

    2. tank_buster

      Podzielam Twój pogląd. Litwa zwiększy wydatki na wojsko... a bwp te dodatkowe pieniądze przejedzą. Wydane na nie pieniądze nic nie wzmocnią potencjału obronnego tego państwa, ponieważ w razie czego Rosjanie szybko pozbędą się tych pojazdów i żadnego pożytku z nich nie będzie. Ich zniszczenie to żaden problem. Litwini powinni całkowicie przestawić się na Obronę Terytorialną. Jako, że cechują ją duża liczba żołnierzy można nimi obstawić wszystkie ważne miejsca i wtedy nie ma potrzeby ich przemieszczania. A jeżeli zajdzie taka potrzeba to Litwa jest na tyle niedużym powierzchniowo krajem, że wystarczą opancerzone ciężarówki lub przemieszczenie się pieszo. Działając w rozproszeniu będzie je trudniej wykryć niż formacje bwp, a to się przełoży na większą szansę dotarcia do celu. Litwini powinni przeznaczyć dodatkowe pieniądze na tańsze, proste w użytkowaniu i zastosowaniu uzbrojenie, żeby było go jak najwięcej. Dużo lepiej by na tym wyszli.

  8. Sokole oko

    Założe się że Litwa szybciej kupi BWP niż my.

    1. kamek

      Pewnie tak , ale musisz wziąć pod uwagę że Polska będzie robić swoje BWP od podstaw , zanim zrobią projekt , pierwszy prototyp, to trochę minie czasu .

  9. Hunter

    Rosomaki w obecnej konfiguracji napewno nie będę brane pod uwagę, chyba że uda się szybko wprowadzić nowy typ wieżyczki posiadający dodatkowe uzbrojenia typu rakiety przeciwpancerne krótkiego i średniego zasięgu, oraz zautomatyzowany granatnik przeciw piechotny i wtedy będzie to sprzęt gotowy na do działania przeciwko każdemu rodzajowi wojsk lądowych.

  10. kaczor

    Powinni kupić nasze Rosomaki - są sprawdzone i względnie tanie.

    1. jaric

      Rosomak może być dobrym wozem piechoty ale przy cenie zbliżającej się do Leoparda 2 do tanich w żaden sposób nie należy.

    2. jaric

      Poza tym mogę się mylić ale gdzieś czytałem że umowa na Rosomaki wykluczała ich eksport przez Polskę.

  11. ja

    Rosomak nie ma "wysokiego stopnia ochrony wnętrza", niestety...

  12. mw

    Jeśli chcą kupić KTO to jest szansa na pierwszą eksportową sprzedaż Rosomaka

  13. asimo2

    Ciekawe czy wysłano zapytanie do WZM w Siemianowicach?

Reklama