Siły zbrojne

Litwa zbroi się w Polsce. Wilno kupuje Gromy

Fot. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana/17wbz.wp.mil.pl
Fot. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana/17wbz.wp.mil.pl

Otrzymaliśmy właśnie potwierdzenie, że Polska zgodziła się sprzedać nam Gromy - powiedziała w Wilnie litewska prezydent Dalia Grybauskaite. Litwa co najmniej od marca bieżącego roku wyrażała zainteresowanie zakupem zestawów przeciwlotniczych GROM, produkowanych przez ZM Mesko. 

Pierwsze informacje na temat tego typu zakupów pojawiły się w marcu 2014 roku. Wilno było zainteresowane wzmocnieniem swojej obrony rakietowej nie tylko zestawami lekkimi. Rozważano również pozyskanie systemów Patriot. W obecnej chwili prezydent Grybauskaite potwierdziła jedynie uzyskanie od polskich władz zezwolenia na sprzedaż zestawów Grom na Litwę. Podpisanie stosownej umowy z producentem, zakładami ZM Mesko, jest spodziewane jeszcze w bieżącym roku.

Polskie przenośne wyrzutnie rakiet Grom mają uzupełnić obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. Obecnie składa się ona z amerykańskich zestawów FIM-92 Stinger, używających pocisków naprowadzanych na podczerwień, i szwedzkich RBS-70 kierowanych wiązka lasera.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Grom ma masę 18 kg i jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na dystansie od 500 do 5500 metrów. Pocisk osiągający prędkość 580 m/s i posiada głowice samonaprowadzającą się termicznie. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego zestawy Grom znajdują się od 1995 roku. Pewna ilość wyrzutni tego typu została wykorzystana przez Gruzję podczas konfliktu z Rosją w 2008 roku. Zostały również wyeksportowane do Indonezji. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.