Reklama

Siły zbrojne

Litwa zbroi się w Polsce. Wilno kupuje Gromy

Fot. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana/17wbz.wp.mil.pl
Fot. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana/17wbz.wp.mil.pl

Otrzymaliśmy właśnie potwierdzenie, że Polska zgodziła się sprzedać nam Gromy - powiedziała w Wilnie litewska prezydent Dalia Grybauskaite. Litwa co najmniej od marca bieżącego roku wyrażała zainteresowanie zakupem zestawów przeciwlotniczych GROM, produkowanych przez ZM Mesko. 

Pierwsze informacje na temat tego typu zakupów pojawiły się w marcu 2014 roku. Wilno było zainteresowane wzmocnieniem swojej obrony rakietowej nie tylko zestawami lekkimi. Rozważano również pozyskanie systemów Patriot. W obecnej chwili prezydent Grybauskaite potwierdziła jedynie uzyskanie od polskich władz zezwolenia na sprzedaż zestawów Grom na Litwę. Podpisanie stosownej umowy z producentem, zakładami ZM Mesko, jest spodziewane jeszcze w bieżącym roku.

Polskie przenośne wyrzutnie rakiet Grom mają uzupełnić obronę przeciwlotniczą krótkiego zasięgu. Obecnie składa się ona z amerykańskich zestawów FIM-92 Stinger, używających pocisków naprowadzanych na podczerwień, i szwedzkich RBS-70 kierowanych wiązka lasera.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Grom ma masę 18 kg i jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych na dystansie od 500 do 5500 metrów. Pocisk osiągający prędkość 580 m/s i posiada głowice samonaprowadzającą się termicznie. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego zestawy Grom znajdują się od 1995 roku. Pewna ilość wyrzutni tego typu została wykorzystana przez Gruzję podczas konfliktu z Rosją w 2008 roku. Zostały również wyeksportowane do Indonezji. 

Reklama

Komentarze (15)

 1. Owal

  A swoją drogą tka Litwa posiada znakomite szwedzkie zestawy RBS-70 a my odgrzewamy te postsowieckie gromy. Przecież to technologia z lat 70 XX wieku. Wstyd, to tylko pokazuje w jakiej kondycji jest polska zbrojeniówka.

 2. GL

  Gromy, pioruny to przecież relikty post sowieckiej technologii. Pozbyć się tego przestarzałego, archaicznego złomu i nabyć nowe technologie. Sic !

 3. twiittek

  Wszystko pięknie wszystko ładnie ale te Gromy nie maja pochodzić z fabryk tylko z magazynów wojskowych osłabiając tym samym nasz potencjał obronny - w zamian powinni być od razu zamówienie na nowe gromy lub pioruny - ale kogo to obchodzi ze kraj będący potęgą pancerną w europie nie posiada broni przeciwlotniczej a czemu?? a temu ze ruskie dbają o to aby rajd lotniczy przez nasz kraj przebiegał płynnie i bez zakłóceń a jak wiadomo czołg dla samolotu to prosty cel a wyczyszczony teren to plac dla piechoty!!!!

 4. qwerty

  Historia się powtarza. Przed 1939 rokiem Polska też wyprzedawała uzbrojenie przeciwlotnicze. Głupota przetrwała w genach.

  1. AS

   Wyprzedaje gromy bo ruscy mają kody do nich po interwencji w Gruzji za to kupimy nowe lepsze pioruny następcę gromów.

  2. z prawej flanki

   mój pierwotny koment z popoludnia nie wiem dlaczego "nie wszedl" - wobec tego powtórze ; IIRP sprzedala co prawda Anglii kilkadziesiat 40mm Boforsów plot ,ale tylko po to aby zdobyć fundusze na zakup innego sprzetu za granica. O źadnej bezelowej "wyprzedaźy" i mowy nie bylo. To nie jest dobre przyrównanie.

 5. Rafaln

  ależ wy jesteście marudy... Sprzedają - Źle, nie sprzedają - JESZCZEGORZEJ!!! no jak rany....

 6. bolo

  a w aneksie do umowy powinni z panią prezydent Litwy ustalić w końcu napisy w języku polskim nazw ulic, skwerów , nazwisk w dokumentach i poszanowanie praw mniejszości polskiej. panie prezydencie więcej odwagi , mniej głaskania się po ramieniu!

  1. polski

   Litwa jest niepodleglym krajem i niepotrzebne tam sa napisy w obcych jezykach. My nie potrzebujemy niemieckich a oni polskich. Polska oficjalnie respektuje podzial administracyjny Europy po IIWS wiec domaganie sie czegos takiego jest jego pogwalceniem.

 7. Paweł

  "Gruzja" coś tym gromem zestrzeliła tak nawiasem mówiąc ?

  1. Andrew

   Tak nawiasem mówiąc Gruzja zestrzeliła około 9 samolotów i śmigłowców. Rosyjskie lotnictwo zostało zmuszone do zmiany taktyki i wykorzystywało już tylko samoloty na wysokim pułapie poza zasięgiem GROM. Reklama dźwignią handlu :)

  2. z prawej flanki

   nawiasem ,to mówil o tym w kontekście gruźińskiej wojny jako pewniku - pewien b/minister MONu. Stad wziela sie potem na forach internetowych ta legenda. Niepewne ,bo subiektywne statystyki zaznaczaja straty w zestrzelonych i uszkodzonych maszynach rosyjskich - jako Prawdopodobne. Zreszta d/t to i pozostalych systemów plot ówczesnej gruzińskiej armii ; czy to przy Osach ,czy Spyder'ach ich sukcesy podwaźa wlaśnie to określenie. Jedyny pewny wynik to rozpoznawczy Tu-22 ustrzelony z zasadzki Buka.

 8. wojak

  co może zdziałać darmowa reklama na RT :)

 9. Marcin

  Rakiety będą z MON i pewnie za symboliczne EURO. Sprzedaż Litwie tych rakiet, czy też ich darowizna, to działanie na szkodę obronności Państwa. Niech im sprzedadzą "strzały" .

 10. AS

  No to jeszcze można by im wcisnąć PZA Loarę. Chociaż nie jestem pewien czy litewskich budżet na siły zbrojne starczył by na jakikolwiek zakup

 11. A_S

  Oby nie były za miesiąc w rękach Rosyjskich rozkręcone na kawałki

 12. europejczyk

  następne będą bumerangi.chińskie. i świecidełka

 13. ADHD

  to nawet nie jaskółka dla polskiej zbrojeniówki ... o wiośnie nawet nie wspomnę

  1. piacha

   Typowa Polska mentalność, człowieku powinniśmy się z tego faktu cieszyć. Od czegoś w końcu trzeba zacząć.

 14. polak

  Im to co najwyżej kopa można by sprzedać żeby się opamiętali, a nie pluli na polaków na Litwie .

  1. piotr

   też nie pluj i pisz Polaków z wielkiej litery

  2. pz

   Kopa to można sprzedać co najwyżej imbecylom opowiadającym takie głupoty. Z Twoich pomysłów to może cieszyć się co najwyżej Putin. Taki news może cieszyć. Mam nadzieję, że pozyskane fundusze w dużej mierze zostaną przeznaczone na praca rozwojowo-badawcze.

  3. lechu

   Dobre, he he he ....

 15. konrad

  polskie Gromy użyte przez separatystów zestrzeliły Ukraińskie - produkcji Rosyjskiej śmigłowce - to teraz... możemy spokojnie czekać na kolejne oferty zakupy

Reklama