Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

3000 zestawów Grom wyprodukowanych

Fot. MESKO S.A.
Fot. MESKO S.A.

W dniu 07 grudnia 2021r. został w MESKO wyprodukowany 3000 Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy GROM.

W spotkaniu uczestniczyli: przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki, prezes zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska, członek zarządu ds. rozwoju Przemysław Kowalczuk, członek zarządu  Marcin Ożóg, dyrektor dywizji rakietowej Zbigniew Drabik oraz wiele osób odpowiedzialnych za produkcję tego wyrobu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Grom jest na wyposażeniu polskiej armii od 1995r.  Przeznaczony jest do zwalczania wzrokowo obserwowalnych celów powietrznych, w tym samolotów, śmigłowców i innych celów emitujących promieniowanie z zakresu widmowego podczerwieni, lecących na kursach spotkaniowych oraz na kursach pościgowych.

Grom dowiódł swojej jakości nie tylko da deskach kreślarskich, ale również na polu walki. Obecnie realizowane zamówienie nie jest ostatnim kontraktem eksportowym dotyczącym tego wyrobu. Już dziś szeroko prowadzone są rozmowy handlowe z kontrahentami zagranicznymi

Przemysław Kowalczuk, członek zarządu MESKO ds. rozwoju

3000. Grom wchodzi w skład ostatniej w tym roku partii zestawów, która wkrótce trafi na uzbrojenie sił zbrojnych Litwy.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Gffv

  Ile ich powinno być, co najmniej dwa razy tyle co pojazdów bojowych rosji... Powinno być takie nasycenie, że wjeżdżając do każdej gminy powinni mieć świadomość że z za roga albo z lasu zaraz coś będzie... a tu 3 tyś ile tak na prawdę w Polsce zostało....

  1. Chorąży

   To zamówienie dla Litwy, żadne państwo nie poda dokładnej liczby na wyposażeniu

  2. A gdzie polski czołg zwany Twardy

 2. wifi

  Taka Ukraina to powinna być zainteresowana takimi zestawami

  1. Ćma poranna.

   Jest filmik tylko audio na YT mówiący o użyciu tej broni w Gruzji. I o straceniu 9 rosyjskich maszyn. Proszę poszukać, ciekawe.

  2. Kol

   Z tym stracaniem to bym się nie rozpędzał. W tamtym czasie rakiety naprowadzali się na sygnał identyfikujący swój-obcy w rosyjskich samolotach. Kody wyczarowalo WSI, tylko że po po Gruzji Rosjanie zdobyli kilka sztuk i kody zostały zmienione :)

 3. Thor

  teraz drugi stopień, nawet w najprostszy możliwy sposób czyli drugi silnik dokładnie taki sam jak pierwszego stopnia i mamy zasięg 12-15 km

  1. Janek

   Nie silnik jest problemem ale czas chłodzenia głowicy.

 4. Anty-Che

  Zawsze mnie cieszy sukces polskiej firmy, tym bardziej z takiej branży ale ta ilość przez tyle lat jest mizerna. 1 grom na 3 dni . ca 2 sztuki tygodniowo, toż to siedemnastowieczna manufaktura, a nie nowoczesna fabryka.

  1. mick8791

   A ile tego mieli niby wyprodukować? To są rakiety plot, a nie klocki Lego...

  2. Anty cze

   Ja by robił 20 dziennie ze szwagrem.

 5. czawo

  7 garniaków na 20 pracowników... myślę że to wyjaśnia skąd taka produktywność

 6. Ślązak

  USA poszukuje 8000 takich rakiet na początek, nasz Piorun jest najlepszy, ale...jak to wykorzystać. Moim zdaniem jest tylko jedna opcja, albo licencja jak na Foneta wtedy Amerykanie dostaną Pioruna na tacy, jest lepsza opcja PGZ-America, nasze zakłady za oceanem które będą budować Pioruna dla US Army, albo wykup istniejącej firmy, albo budowa fabryki od podstaw ( tak Czesi zrobili w USA)

  1. abc

   "albo licencja jak na Foneta wtedy Amerykanie dostaną Pioruna na tacy," Never!

  2. prawnik

   Nie wiem czy są tacy ludzie w PGZ ......bo tam raczej z klucza choć dużo prawników obsadza kluczowe stanowiska ale ,,,,,,Idąc tym tropem który wskazujesz dobrym rozwiązaniem byłby .....lobbing przez PGZ w USA wśród polonii amerykańskiej i to bogatej...Tam wiele zależy od pozakulisowych rozmów ....Dobrym przykładem /niestety w drugą stronę /jest przykład starej poczciwej Bryzy przerobionej dla Special OPS ,która miała swój roll-out niedawno w zakładach PZL

  3. Kiks

   Kluczowe technologie Tomahawka i możemy rozmawiać. Nie wszystkie. Wystarczą kluczowe. Dalej będziemy sobie sami rozwijać. Z odpowiednim zastrzykiem pieniędzy damy radę.

 7. wifi

  A dlaczego Warmate i Waremate 2 nie jest kupowany do wojska. Jest tani, skuteczny i sprawdzony. Także wojsko powinno zakupić FT5-Łoś, a nie kupować od PGZ który nie jest w stanie takich rozwiązań dostarczyć.

  1. Jerd

   Bo nie chcą kupować. Zobaczcie jak przyblokowano zakupy Fly Eye. Kontraktują sprzęt o gorszych parametrach nie testowany przeciwko WRE Rosji byleby ograniczyć rozrost WB.

  2. 123

   Lobbysta?

  3. wyluzuj

   Żartujesz? Nasza armia byłaby zbyt skuteczna, wroga niszczyłaby w zarodku, a ma się motać w pętlach niemocy.

 8. Wojmił

  i od tego czasu nie powstało nic większego....

  1. Wizjoner

   Sorry, taki mamy klimat, że nikt tym nie był zainteresowany.

 9. Bert

  Przez 26 lat wyprodukowali 3.000 szt. Nie jest to chyba powalająca liczba ? Sam zestaw jest dosyć skuteczny.

  1. Mk

   Nooooo właśnie. 3 tys szt. Przez 26 lat. Z czego większość sprzedano albo zardzewiała w magazynach WP bo drogie i szkoda ich użyć. Aby mówić o znaczącej ilości mających wpływ na obronność Polski to powinno być 50 tys w skali roku i tylko na potrzeby naszej armi

  2. tylko 50 000 ja bym wolał 5 000 000

  3. Gosc

   To ile samolotow ma Rosja czy Niemcy? 50tys? Rozumiem, ze czesc rakiet nie trafi, a czesc zostanie zniszczona.

 10. Jerzy

  Jaki jest sens utrzymywać w produkcji Groma jak jest Piorun?

  1. Wojtek_3

   Piorun nie jest na razie przeznaczony na eksport, a Gromy są eksportowane.

  2. Zbigniew

   Zwróćcie uwagę na rzeszę Ruskich, Chińczyków i z innych nacji starających się podpatrzyć i nawet podrobić te dobre polskie wyroby, a my musimy przeciwdziałać! Nawet USA są zainteresowane nimi.

  3. stefek pizza

   Grom nie jest polski człowieku wywodzi sie od strieły .I ma zmienione czestotliwości .

 11. Jagoda

  26 lat i tylko 3000 sztuk też mi sukces ! To rocznie średnio 115 egzemplarzy rewelacja ! Rozumiem gdyby to było 30 000 sztuk.

 12. codybancks

  Może, produkować w czteropakach jako wyrzutnie i doskonalić go jeszcze bardziej !!

  1. Ioannus Pavlachet

   Rakieta antylotnicza to nie jest piwo Żubr żeby je sprzedawać w czteropaku.

  2. Carell

   Do tego potrzeba ludzi nie powiazanych z lobbying iem. Juz od dawan winne byc badania z groma z silnikiem obrotowym detonacyjnym. CI z Gdanska od bursztyna winni przeprowadzac testy i zajmowac sie Principiami w dziale developementu. Do tego technika zimnego startu a w nastepnm etapie projektu projekt Blyskawica No ale skorosmy miliardy wypompowali do USA , to pozostaje w sferze marzen....

  3. Gnom

   Czym jest rakieta "antylotnicza"?

 13. asf

  Grom czy Piorun? Czy to liczone jest łącznie?

  1. gugluk

   Na Litwę idzie GROM

  2. Znudzony

   Przecież w całym artykule nawet nie pada słowo "piorun", wiec to chyba oczywiste ze chodzi o gromy. Piorun od zawsze był uwazany za osobny produkt, mimo ze wywodzi sie z groma i ma pewnie wiele części wspólnych. W innym wypadku nosiłby nazwe grom 2.

  3. ACAN

   Litwini pare lat temu zamówili właśnie Gromy . Po modyfikacji spowodowanej przechwyceniem kilku sztuk przez Moskali w Gruzji to jest nadal bardzo skuteczna broń.

 14. abcd

  Wystarczy. Czas na Piorun 2 o zasięgu minimum 12km.

  1. Tomek

   Czy piorun2 będzie można wystrzelić z ręki? Dziękuję nie mam pytań

  2. Lolo

   Nie musi. Zastąpi je na popradach. To żałosne że rak słaba rakieta jest na pojazdach które są drogie. Pioruny i gromy ns plecy i wystarczy. Piorun 2 powinien mieć zasięg 10km+ i ok 6500 pułap by zwalczać śmigłowce.

  3. ktos

   z reki nie ale pod pacha bedzie mozna nosic po dwie rakiety.

Reklama