Reklama

Siły zbrojne

Wyrzutnia Patriot w Katarze. Fot. Tech. Sgt. James Hodgman/USAF.

Miliard na Patrioty w Kuwejcie

Departament Stanu zgodził się na sprzedaż pocisków PAC-3 MSE do Kuwejtu. Państwo to zmodernizuje swoje wyrzutnie Patriot i stanie się kolejnym użytkownikiem najnowszej odmiany tych pocisków przeciwrakietowych.

Pod koniec maja administracja USA zgodziła się na sprzedaż łącznie trzech pakietów uzbrojenia do Kuwejtu, związanych z modernizacją tamtejszych baterii Patriot. Pierwszy z nich, o maksymalnej wartości 800 mln USD, dotyczy pozyskania 84 pocisków Patriot PAC-3 MSE, wraz z pakietem dodatkowym, obejmującym np. sprzęt szkoleniowy, części zamienne oraz pociski przeznaczone do testów i co najmniej jeden cel do wykorzystania w strzelaniu próbnym.

Pakiet obejmuje też odpowiednią modernizację istniejącego wyposażenia: 35 wyrzutni ze standardu A902+ do wersji oznaczonej jako A903 oraz innego sprzętu. Jego łączna wartość to 800 mln dolarów. Amerykanie podkreślają, że dzięki realizacji transakcji Kuwejt będzie mógł lepiej chronić własną infrastrukturę, przeznaczoną do wydobycia ropy i gazu, skuteczniej zwalczać obecne i przyszłe zagrożenia z powietrza, a także współdziałać z wojskami amerykańskimi w trakcie ćwiczeń.

Drugi z programów, o wartości do 200 mln USD - „Repair and Return”, dotyczy naprawy w ramach cyklu wsparcia eksploatacji sił zbrojnych pocisków GEM-T (rodziny PAC-2) wraz z wyposażeniem dodatkowym. Rakiety te już od pewnego czasu znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych Kuwejtu, a przeprowadzone prace pozwolą na przywrócenie, utrzymanie czy nawet zwiększenie ich możliwości bojowych.

Wreszcie trzeci, za kwotę 425 mln dolarów, obejmuje wsparcie techniczne, związane z utrzymaniem systemu Patriot PAC-3, w tym pakiet logistyczny, części zamienne, wsparcie dla wykorzystywanej przez Kuwejt infrastruktury przeznaczonej do montażu oraz demontażu rakiet, a także badania zużycia pocisków włącznie ze strzelaniami testowymi.

Głównym wykonawcą kontraktu na dostawy i integrację PAC-3 MSE będzie – po jego zawarciu – Lockheed Martin, natomiast w wypadku dwóch umów dotyczących pozostałych najważniejszymi kontraktorami będą Raytheon, LM, Leidos i KBR. Transakcje te nie przewidują offsetu.

Kuwejt używa rakiet Patriot od lat 90. XX wieku. Zakupiono je po operacji Pustynna Burza, w wyniku której międzynarodowa koalicja wyzwoliła to państwo po irackiej inwazji. W czasie tej operacji Patrioty były wykorzystywane przeciwko rakietom Scud wystrzeliwanym z terytorium Iraku.

Obecnie kuwejckie zestawy mogą wykorzystywać pociski PAC-3 oraz PAC-2, a po modernizacji będą mogły również strzelać rakietami PAC-3 MSE. Podobną, cykliczną modernizację swoich zestawów Patriot, prowadzą inni użytkownicy - np. Niemcy (które równolegle przygotowują program przyszłego systemu TLVS) czy Republika Korei, która zresztą zakupiła z nadwyżek Bundeswehry pierwsze baterie, modernizowane najpierw w celu dostosowania do użycia pocisków PAC-3, a następnie – PAC-3 MSE. Z kolei Polska zdecydowała się w 2018 roku na pozyskanie 208 bojowych pocisków PAC-3 MSE w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła, jako uzbrojenie nowo wprowadzanych zestawów IBCS/Patriot.

Decyzję Kuwejtu o zakupie nowych rakiet część analityków wiąże z potencjalnym zagrożeniem ze strony Iranu. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że samo utrzymanie sprawności tak skomplikowanych systemów uzbrojenia jak Patriot wymaga nakładów finansowych. Z kolei do zachowania odpowiednio wysokiego poziomu zdolności bojowych niezbędne są zwiększające je modernizacje. Zatwierdzone przez Departament Stanu wnioski – po ich finalizacji i zawarciu kontraktów – będą mogły stanowić dobry przykład, na czym polega wsparcie sprzętu w cyklu życia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. dd

    Cena jak dla Polski czyli szacunkowo grubo ponad 6 mln dol za 1 rakietę PAC3 MSE

    1. Davien

      Tak kosztuja zaawansowane pociski do OPL/OPRAK.

    2. dd

      tylko dlaczego nie kosztują równo dla wszystkich klientów ? cena dla junior partnerów a tak traktuje USA Polskę jest nawet o kilka mln większa niż innych klientów np. Niemiec, o cenie low cost interceptora czyli Skyceptora już z litości nie wspomnę bo zanosiło się że SC czyli low cost dla Polski rozwijany za pieniądze z Polski miał być finalnie droższy niż PAC 3 MSE dla major partnerów USA. FMS to maszynka spekulacyjna bo zgoda rządu na sprzedaż to oczywiste ale ceny brane z księżyca to już co innego. Polska jest dla USA Katarem Europy, czas wyciągnąć z tego wnioski

  2. 12345

    Pytanie mam do osób, które znają się na obronie przeciwlotniczej - ile zasięgu ma pocisk PAC-3 MSE ?

    1. Davien

      120+km do celów armosferycznych 40-60 dla balistycznych, pułap 36km

    2. Dawo

      Antybalistyczny podaje się 25-40 km i pułap 25 km. Jak jest naprawdę? Nie wiadomo. Zasięg ten może wynosić nawet 60 km a pułap około 30.

    3. czytelnik D24

      On pytał o MSE a nie o pierwsze wrsje PAC-3. Pułap PAC-3 MSE wynosi ok 36 kilometrów.

  3. Derwisz

    Ten 1 mld usd musi pochodzić z rezerwy depozytów w USA bo zbiorniki ropy PEŁNE

  4. eskimos

    Dożywotnio - dobre słowo. Nie wyłonił się jeszcze na(za)stępca Putina ale jak się już wyłoni to ... Mało było żyjących ex'sekretarzy w historii ZSRR/Rosji. Faktycznie większość działała była dożywotnio. Odchodzili po krótkiej chorobie. No może tylko Gorbaczowowi się udało - ale on miał inna rolę był syndykiem masy, na której uwłaszczyli się dzisiejsi możni Rosji (mocodawcy W.W.P.). J.Kaczyński to rocznik 1949 (media twierdzą jest schyłkowy), zaś W.Putin rocznik 1952 - 'wiecznie żyw'.

  5. Hmmm

    Aby kupić najnowsze patrioty trzeba zgody władz USA, żeby kupić s400 trzeba zgodzić się na prośby Putina by je od niego kupić.

    1. Paweł P.

      fakt jest różnica

Reklama