Reklama

Siły zbrojne

Kosiniak-Kamysz: IBCS mózgiem obrony powietrznej

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na IBCS dla II fazy programu Wisła i porgram Narew
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na uroczystości podpisania umowy na IBCS dla II fazy
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Z systemem IBCS polska obrona powietrzna zyskuje mózg, który pozwala przetwarzać informacje – powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister obrony podpisał w zwartek w Warszawie umowę na dostawy tego systemu w drugiej fazie programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Kontrakt dotyczy systemu dla sześciu kolejnych baterii - trzech dywizjonów – programu Wisła i całego programu Narew.

IBCS (Integrated Air and Missile Defence Battle Command System) firmy Northrop Grumman ma zostać zintegrowany nie tylko z systemem Wisła (zestawy Patriot), ale także z systemami krótszego zasięgu Narew i Pilica+, włączając w to polskie radary i systemy łączności, będą w nim działać także myśliwce F-35.

Czytaj też

„Podpisujemy umowę na zintegrowany system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Polskie wojsko, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej uzyskują coś, co jest najcenniejsze u nas, w życiu każdego człowieka czyli mózg – coś co daje nam zdolności rozpoznawcze” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to możliwe „dzięki naszemu trwałemu, silnemu sojuszowi ze Stanami Zjednoczonymi”, a „bezpieczeństwa nie da się zapewnić w pojedynkę”.

Reklama

Podkreślił, że Polska stanie się drugim po Stanach Zjednoczonych użytkownikiem IBCS.

Czytaj też

Nawiązując do wartości kontraktu na drugą fazę Wisły - ponad 2,5 mld dolarów – zaznaczył, że „bezpieczeństwo wymaga zaangażowania finansowego. Nie ma bezpieczeństwa za darmo”. Podziękował podatnikom -  pracownikom i przedsiębiorcom – dzięki którym wydatki państwa na obronność są możliwe.

Ambasador USA Mark Brzezinski określił umowę jako „bardzo ważny krok w szczególnej przyjaźni amerykańsko polskiej”. „Ten najnowocześniejszy system kierowania i dowodzenia to filar strategii modernizacji amerykańskich wojsk lądowych pod względem obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Zwrócił uwagę, że US Army sama dopiero zaczyna rozmieszczanie IBCS, a Polska jest pierwszym zagranicznym partnerem w tym programie.

Pierwsze centrum operacyjne IBCS dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła opuszcza zakład produkcyjny Northrop Grumman w Huntsville
Pierwsze centrum operacyjne IBCS dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła opuszcza zakład produkcyjny Northrop Grumman w Huntsville
Autor. Northrop Grumman

„Pierwszy raz byłem w Polsce 32 lata temu, w domu studenckim Piast w Krakowie wciąż jeszcze było słychać sowieckie wojska przy ich porannych zajęciach. Dziś mamy w Polsce US Army, mamy inaugurację tego niesamowitego systemu. Nie dzielimy się tym zaawansowanym systemem z każdym. To świadectwo wzajemnego zaufania między naszymi krajami, pogłębienia partnerstwa które jest istotne dla bezpieczeństwa regionu i Europy” – mówił Brzezinski.

Ambasador USA Mark Brzezinski i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz
Ambasador USA Mark Brzezinski i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy na IBCS w II fazie programu Wisła
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl
Reklama

„Gratuluję wam poważnego traktowania planów modernizacyjnych, które pozwalają zwiększyć nasze wspólne bezpieczeństwo. Ten zakup w ogromnym stopniu podniesie nie tylko polskie zdolności do obrony nieba nad terytorium NATO, ale także naszą interoperacyjność. IBCS pozwoli połączyć wiele systemów w jeden. Pomoże podnieść zdolność do szybkiego przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom w regionie” – powiedział.

Czytaj też

Dodał, że wojna w Ukrainie pokazała znaczenie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowe, zakup IBCS zagwarantuje Polsce „najlepsze, najnowocześniejsze narzędzia, by bronić terytorium NATO” i przyczyni się do odstraszania na wschodnich rubieżach Sojuszu.

Podpisanie umowy nazwał znakomitym sposobem na świętowanie 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Przypomniał deklaracje prezydenta Bidena, który „nazwał artykuł 5 świętym zobowiązaniem, by bronić każdego skrawka NATO”.

Wiceminister Paweł Bejda zwrócił uwagę na wcześniej zawartą umowę offsetową, która „pozwoli na to, żeby amerykańska myśl techniczna zagościła w polskich zakładach zbrojeniowych, instytutach badawczych, wojskowych szkołach wyższych”. Przypomniał, że polskie zakłady uczestniczą w programie Wisła, dostarczając m.in. pojazdy.

Reklama

Zastępca szefa Agencji Uzbrojenia gen bryg. Michał Marciniak zaznaczył, że umowa dotyczy nie tylko komputerów, które będą umieszczane w polskich komponentach, jak kabiny dowodzenia, mobilne węzły łączności, ale również oprogramowania, którym będą zintegrowane polskie radary Sajna i Bystra oraz wyrzutnie iLauncher.

Czytaj też

System, w który zostaną wpięte radary LTAMDS systemu Wisła, krajowe stacje radiolokacyjne Narwi i Pilicy+, wyrzutnie pocisków PAC-3 MSE i CAMM, pozwoli zidentyfikować cel i wybrać efektor, który go zestrzeli – wyjaśnił powód nabycia IBCS. „Potrzebny jest element, który będzie to wszystko spinał i w zależności od zagrożenia proponował rozwiązania optymalne z punktu widzenia kosztów, wysiłki i ochranianego obiektu” – powiedział generał,

Autor. PGZ

Zapewnił, że budowa zintegrowanego systemu obrony powietrznej, na który złożą się systemy Wisła, Narew i Pilica+, „będzie korzystna dla polskiego przemysłu”. „Ta umowa kończy główne kontraktowanie po stronie amerykańskiej – mamy zakontraktowane radary, wyrzutnie, pociski, a dziś system dowodzenia. To zamyka zagraniczną część programu Wisła. Jednocześnie uruchamiamy część polską” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w ramach pierwszej fazy Wisły jest realizowanych 13 umów, w tym kilka z przemysłem krajowym, np. na kabiny dowodzenia – produkcja trwa, w bieżącym roku rozpoczną się ich testy. Integracja z IBCS ma objąć także radary P-18 PL.

Przypomniał, że IBCS został kupiony także do zestawów Patriot zamówionych w pierwszej fazie Wisły. Jak dodał, w jednej z baterii 37. dywizjonu rakietowego obrony powietrznej trwa obecnie szkolenie i wdrażanie systemu, podczas gdy druga bateria pełni dyżur bojowy chroniąc Warszawę.

Czytaj też

Dostawy IBCS mają być zgrane z dostawami sprzętu dla pierwszego dywizjonu drugiej fazy Wisły – przewidziano je na przełom lat 2026/27. W tym czasie z IBCS mają zintegrowane także elementy systemu Narew.

Koszt całego systemu – obu faz programu Wisła, systemów Narew i Pilica plus – to ok. 200 mld zł. Druga faza Wisły zakłada także włączenie w IBCS samolotów F-35. Marciniak zaznaczył, że Polska jako pierwsza podjęła się integracji z IBCS systemu innego niż Patriot.

Reklama

Komentarze (6)

  1. bezreklam

    Rolnictwo pada a rolnik zajol się armia Co za czasy

    1. [email protected]

      No cóż historia zna kilka takich przypadków :P

    2. Dudley

      Toż on lekarz nie rolnik, w razie W sp..i jak większość klasy politycznej, towarzyskiej, kulturalnej i finansowej. Mało mamy przykładów? 2WŚ, okres komuny, i stanu wojennego. Po zawierusze wracają w blasku chwały, jakimi to oni bohaterkami byli, opozycjonistami itp. po to by zająć należne sobie stołki.

    3. Ma_XX

      bezreklam malarz nawet II wojnę rozpoczął, czy stary kagiebista dom z ludźmi wysadził aby pacyfikować Czeczenię

  2. Dudley

    Chyżwar. Zdradź sekret jakiż to system Polska wprowadza? Systemy wspomagania dowodzenia oplot w pl używane od dawna na różnych szczeblach, i one nie znikły, bo bez nich nie można by użyć systemów postradzieckich ale też np Poprada. Te systemy ciągle ewoluują i są modernizowane. Trzeba było zlecić opracowanie "kopii" IBCSa dla Narwii, z interfejsem umożliwiającym włączenie amerykańskich radarów i wyrzutni Patriot bez konieczności użycia amerykańskich środków łączności i krypto. System ten stał by się systemem narodowym nadrzędnym. IBCS byłby systemem podrzędnym umożliwiającym współpracę sojuszniczą, ale to Polski użytkownik decydowałby jakie dane i komu je udostępnić. A teraz będzie na odwrót, ogon będzie merdał psem.

  3. user_1050848

    Z czego on taki zadowolny? Polska obecnie nie ma obrony przeciwrakietowej, Polacy nie mają schronów dla rodzin, gotowosci bojowe jednostek gorsze niz za komuny. Przypominam, ze .Scholz sie wygadał, ze na Ukrainie juz stracjonuja wojska Francji i GB i pomagają ze sprzetem zachodnim. Takze, jak Ruski to odbiorą jako atak NATO, to z tym naszym 45tys. żołnierzy, gdyz tyle mamy na 100tys, reszta to biurowi i generałowie, to bedziemy w czarnej d....

  4. LMed

    No cóż, pozostaje problem autonomii systemu jednak.

    1. [email protected]

      No cóż to wskaz alternatywę ale Polska o identycznych możliwościach. No i każdy zakup czegokolwiek z zagranicy to problem a autonomia i to znaczy ze nikt nie powinien nic kupować tylko każdy kraj się na swoim opierać ??.

    2. Chyżwar

      No cóż. Należy doczytać, że prócz IBCSa Polska wprowadza równoległy system. O mniejszych możliwościach. Ale jednak.

    3. LMed

      Zastanów się może kolego, ilu chętnych jest na ten system i dlaczego?

  5. Weneda 1977

    Odkrył Amerykę.

  6. szczebelek

    Podziękowali wszystkim, ale jednak zapomnieli o kimś. 😆😂

Reklama