Reklama

Siły zbrojne

Kolejne Black Hawki dla sił zbrojnych USA

Fot. Staff Sgt. Todd L. Pouliot/US Army.
Fot. Staff Sgt. Todd L. Pouliot/US Army.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych pozyskają kolejną partię 102 śmigłowców Black Hawk i Seahawk w ramach realizowanego programu wieloletniego.

Łączna wartość zakontraktowanych prac wynosi ponad 1,3 mld dolarów, a ich głównym wykonawcą będzie Sikorsky Aircraft Corporation. Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych mają otrzymać 41 śmigłowców UH-60M i 24 wiropłaty HH-60M za kwotę 772 mln USD. Według komunikatu Pentagonu prace zostaną zrealizowane do czerwca 2015 roku.

Na wyposażenie amerykańskiego lotnictwa morskiego trafi natomiast 37 śmigłowców Seahawk, w tym 29 w wariancie MH-60R i osiem w wersji MH-60S. Łączna wartość zawartej umowy, wraz z elementami wsparcia technicznego w ramach programu wieloletniego wynosi 535 mln USD. Kontrakt na śmigłowce morskie ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku.

Siły morskie USA otrzymały już ponad 200 śmigłowców MH-60R, przeznaczonych przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych. Maszyny MH-60S są z kolei wykorzystywane między innymi do misji ratownictwa morskiego czy ewakuacji medycznej. Są one również używane do wsparcia operacji specjalnych oraz działań przeciwminowych.

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Zgryźliwy

  Czy to jest to co chce IU "wydębić" od Amerykanów w naszym przetargu, czy jednak upierają się przy klasie Mi-17, bo ja już sam nie wiem jak rozumieć ten przetarg ??

  1. Tyberios

   Nikt go nie rozumie...

  2. Hans

   Wydaje mi sie ze MON chcialby pozyskac Black Hawka wlasnie w tej oto wersji UH60M gdy jest to najnowsza i najlepsza wersja BHka, a Firma Sikorski chce na sile wciskac polsce S70. Wymogi MONu prawdopodobnie wykluczaja S70 dlatego Sikorski w pewnym momencie powiedzial ze musi oposcic przetarg bo jego produkt (S70) niespelnia wymagan. To ze Sikorski powrocil jest dobrym sygnalem bo oznacze ze prawdopodobnie w gre wchodzi UH60M ale o pewnie wyzszej cenie. Fly-Away-Cost tego helikoptera to 17Mil $ (dla USA) Zeczywistosc jest taka : UH60M > Caracal > S70 Black Hawk aka "zabawka"

 2. marek

  ciekawe dlaczego nie wybrali CARACALA albo AW..........sa przeciez bardzo ladne i fotogeniczne, sami tez ( SIkorsky) produkuja cos ladnego - S76.....

  1. ciemna masa

   Słyszałem od wielu z forum że jesteś jednym z lepszych ekspertów w Polsce w dziedzinie śmigłowców,wiele czytałeś na ten temat kupowałeś zachodnich źródeł w czasie gdy zarabiałeś 15$.Może byś nam ciemniakom wyłożył całą tą skomplikowana materię?

 3. ursus

  1. Amerykanie kupują przestarzałe Black Hawki, bo firma jest ich - to oznacza niższą cenę i wpływy z podatków, które razem przewyższają zyski z ewentualnego ofsetu od konkurencji. 2. Ciekawe po ile będą chcieli je nam wcisnąć. Skoro 65 śmigłowców dla USA kosztuje 772 mln $, to dla nas zapewne 2-2,5 mld $ za 70 sztuk. 3. Można to kupić, ale tylko pod warunkiem licencji na 140 kolejnych sztuk, transferu technologii - byśmy mogli sami dokonywać modernizacji, do tego produkcja i serwisowanie w Polsce. Trochę w to jednak nie wierzę, bo moim zdaniem, jeżeli wybór padnie na SAC, skończymy jak z F-16. 4. Najlepszym wyborem dla Polski byłby H-92 (S-92 Superhawk), jednak jest on dużo droższy. 70 sztuk kosztowałoby pewnie ok. 15 mld zł. 5. Pytanie tylko, czy wojsko poważnie myśli o transporcie śmigłowcowym, skoro przeciwnik wiropłaty weźmie na pierwszy ogień.

  1. Silbermond

   H92 - klasa. Ale AW101 wyglada na odporniejszego, solidnijeszego. Jest sprawdzony. H92..jakos go armia nie kupuje...

 4. Arek

  tej wersji montowanej w polsce nikt nie chce

 5. Rico

  I o te maszyny nam pochodzi koledzy Z SAC.

 6. hp7

  Dla amerykanów to mają w ofercie śmigłowce transportowe/zwalczania OP/ratownicze, a dla nas nie potrafią wystosować oferty. ha-ha

 7. ii

  Jak to przeciez black hawkow nikt nie kupuje?

Reklama