Siły zbrojne
Kirgistan kupi kolejne drony
Kirgistan, w ostatnim okresie, ogłosił pozyskanie bezzałogowców z Turcji, a teraz poinformowano, że dodatkowe środki budżetowe zostaną przeznaczone na zakupy obserwacyjnych bsp tym razem produkcji rosyjskiej. Tego rodzaju maszyny bezzałogowe mają zwiększyć możliwości operacyjne w zakresie działań podejmowanych przez kirgiską straż graniczną.
Kirgiska agencja prasowa AKIPRESS poinformowała, że przewodniczący państwowego komitetu bezpieczeństwa narodowego Kamczybek Taszjew spotkał się z dyrektorem generalnym rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rosobronexport Aleksandrem Michejewem. Do spotkania miało dojść w państwowej rezydencji Ala-Archa 29 października. Finalnie, oprócz ogólnych rozmów o współpracy wojskowo-technicznej między dwoma państwami, miano uzgodnić konkretne zakupy strony kirgiskiej. Chce ona pozyskać nowy śmigłowiec Mi-17V-5, ale też dokonać niezbędnych napraw użytkowanych obecnie Mi-8 MTV. Rosjanie mają odpowiadać również za dostawy części zmiennych oraz innych elementów niezbędnych do prowadzenia napraw śmigłowców wojskowych. Mi-17V-5 jest produkowany przez Kazan Helicopters i oprócz zadań typowo transportowych, maszyna może być wykorzystywana do innych, bardziej specjalistycznych zadań.
Jednakże, najciekawszym elementem wspomnianych rozmów może być umowa na zakup kompleksów bezzałogowych statków powietrznych (bsp) produkcji rosyjskiej. Kirgiskie jednostki straży granicznej mają być odbiorcą bsp Orlan-10E (Orłan-10E). Są to wielofunkcyjne maszyny pozwalające na prowadzenie obserwacji i rozpoznania z powietrza. Są one użytkowane przez rosyjskie siły zbrojne, w tym również w ramach operacji poza granicami kraju. Orlan-10E to maszyna o masie startowej 14 kg, przy ładunku użytecznym 5 kg, startująca z katapulty i lądująca na spadochronie. Może pozostawać w powietrzu około 16 godzin operując na pułapie do 5 tys. m. Prędkość przelotowa to 90-150 km/h. Same Orlan-y produkowane są w Rosji od 2011 roku.
Niestety, obie strony nie poinformowały jeszcze ile bsp z Rosji trafi finalnie do Kirgistanu. Trzeba przypomnieć, że wcześniej również Kamczybek Taszjew informował o zakupach innych dronów, ale wówczas z Turcji. Mają to być Bayraktary TB2, a kirgiscy operatorzy mieli już rozpocząć swoje przygotowania do przejęcia tego rodzaju maszyn i ich późniejszej obsługi, bazując na szkoleniu w Turcji.