Siły zbrojne

Katastrofa rosyjskiego Su-57 [AKTUALIZACJA]

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosyjski myśliwiec Su-57 rozbił się podczas lotu testowego. Pilot maszyny katapultował się i przeżył. To pierwsza seryjna maszyna, którą planowano przekazać siłom zbrojnym w br.

AKTUALIZACJA 10:40 - Agencja Interfax podała, że rozbity Su-57 to pierwszy seryjny samolot tego typu. Maszynę planowano przekazać rosyjskim siłom zbrojnym jeszcze w bieżącym roku.

Jak pisze agencja RIA Novosti, rosyjski Su-57 rozbił się podczas lotu próbnego. Do zdarzenia miało dojść 111 km od lotniska w Konsomolsku nad Amurem. Pilot katapultował się i przeżył katastrofę. Maszyna należała do producenta (zakładów United Aircraft Corporation), i nie była jeszcze przyjęta na wyposażenie sił zbrojnych.

Su-57 to rosyjski myśliwiec 5. generacji, zbudowany z wykorzystaniem technologii ograniczonej widzialności stealth. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji mają na wyposażeniu niewielką liczbę maszyn prototypowych, kilka z nich użyto bojowo w Syrii.

W programie Su-57 występują opóźnienia, związane np. z przygotowaniem docelowego układu napędowego. Prawdopodobnie pierwsze seryjne egzemplarze mają zostać wyposażone w silniki AL-41F1, stosowane w prototypach i będące zmodyfikowaną jednostką napędową myśliwca Su-35S.

W bieżącym roku zawarto umowę na dostawy 76 myśliwców tego typu do 2028 roku, wcześniej informowano, że w 2018 roku zamówiono wczesną partię seryjną liczącą według różnych źródeł od kilku do kilkunastu maszyn. Nie jest jasne, czy liczba 76 myśliwców planowanych do dostawy dotyczy łącznie obu tych kontraktów, czy jedynie drugiej umowy.

The Moscow Times przypomina, że planowano przekazanie rosyjskim siłom zbrojnym pierwszych, seryjnych Su-57 jeszcze w tym roku. Agencja Interfax podała że zdarzenie, do którego doszło podczas badań zakładowych, dotyczyło pierwszej seryjnej maszyny, planowanej do przekazania w bieżącym roku.

Komentarze