Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa brytyjskiego śmigłowca w Afganistanie. 5 ofiar śmiertelnych

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Śmigłowiec Lynx Mk. 9 należący do brytyjskiej armii rozbił się w południowym Afganistanie. Śmierć w katastrofie poniosło 5 żołnierzy. Istnieje podejrzenie, iż maszyna brała udział w tajnej operacji na granicy z Pakistanem. 

Za taką wersją przemawia powściągliwość z jaką ministerstwo obrony informowało o okolicznościach tego zdarzenia, ale też np. skład przydziału służbowego ofiar. W katastrofie zginęło pięciu brytyjskich żołnierzy: jeden służył w Royal Air Force, trzej stanowili załogę śmigłowca z Royal Army Air Corps a ostatnia ofiara to oficer z londyńskiego 3 Military Intelligence Battalion (batalionu wywiadu wojskowego).

Znaczące jest też miejsce - w rejonie Kandaharu, około 30km od granicy z Pakistanem - oraz typ śmigłowca. Lynx Mk. 9, nazywany też "Battlefield Lynx", jest średnią maszyną wielozadaniową, zdolną do przenoszenia znacznego zestawu środków obserwacyjnych oraz uzbrojenia, które może obejmować karabiny maszynowe, działka 20mm i pociski kierowane różnego typu. 

Najprawdopodobniejszą przyczyną katastrofy są warunki pogodowe. Talibowie poinformowali co prawda, że maszyna została zniszczona w wyniku ostrzału, jednak zwykle przypisują oni sobie strącenie każdej utraconej przez NATO maszyny. 

Reklama

Komentarze

    Reklama