Reklama

Siły zbrojne

Już dwie trzecie FA-50 w Polsce

FA-50
Samolot FA-50 podczas obsługi w 23 BLT
Autor. Mirosław Mróz/Defence24

Kolejne lekkie samoloty bojowe FA-50 z 12 zamówionej przez Polskę wersji przejściowej GF przyleciały z Republiki Korei na lotnisko na Okęciu. Maszyny mają wkrótce zostać przewiezione do 23. Bazy Lotniska Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i tam zmontowane.

Reklama

To już siódma i ósma maszyna z 12, które zgodnie z podpisanym kontraktem mają zostać dostarczone do końca tego roku. Dostawy idą planowo. Pierwsza para FA-50 pojawiły się w Polsce w lipcu tego roku, a kolejne pary w sierpniu i wrześniu. Wygląda więc na to, ze tempo dostaw to po prostu po dwie maszyny miesięcznie dostarczane przez sześć miesięcy z rzędu.

Reklama

Przypomnijmy, że Polska zamówiła 12 samolotów w obecnie istniejącym wariancie GF czyli Gap Filler, tożsamym z koreańską wersją Block 10. Samoloty te kosztowały około 700 mln USD. Z kolei 2,3 mld USD zapłaciliśmy za 36 kolejnych maszyn wariantu PL, który będzie podobny, a być może nawet bardziej zaawansowany niż planowana koreańska wersja samolotu FA-50 Block 20. Maszyny te mają zostać wyposażone m.in. w radiolokatory AESA Phantom Strike, instalacje do uzupełniania paliwa w locie oraz dostosowane do używania znacznie szerszej gamy amunicji precyzyjnej, a także pocisków powietrze-powietrzne średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM.

Samoloty wersji PL mają zostać dostarczone w latach 2025-2028. Później pierwsza dwunastka maszyn wersji GF miałaby zostać także podniesiona do wersji PL, ale będzie wymagało osobnego kontraktu.

Reklama
Reklama

Komentarze (28)

  1. Zygazyg

    Dziś widziałem infor ze producent zaprezentował na targach jednomiejscowy wariant FA-50 . Nowy radar , większy zbiornik wewnętrzny paliwa (+15% zasięgu ) awionika z KF21.. Zintegrowany z „rodzimymi” rakietami średniego zasięgu. Nic o AMRAAM… Co mnie zastanowiło że artykuł porównywał go do standardu FA50PL .ale my przecież mamy mieć AMRAAMy a nie koreańskie klocki? Mówiono o drugim obok Polski zagranicznym kliencie który naciska na szybkie wdrożenie do produkcji. Ktoś wie jaki inny kraj chce łyknąć FA50?

    1. Davien3

      To cos nazywa sie pewnie F-50 i było juz spooro czasu temu ale zrezygnowano z niego dla KF-21 Miał to byc mysliwiec wielozadaniowy Info z roku 2016.

    2. wert

      większy zbiornik kosztem drugiego pilota to fanaberia. FA-50 będzie wypełniał misje CAS w UGRUPOWANIU i głównie Night Vision Goggle. Żydzi specjalnie dla NVG zakupili 100 szt F-16 B uznając jednomiejscowe za zbyt obciążające/niebezpieczne dla pilota. Tylko nasze FA mają zgodę jankesów na PhantomStrike i zero problemów z AMRAAM. Pomijając fakt że to nie jest myśliwiec przewagi i generalnie AMRAM nie będzie mu potrzebny. Zbiornik nie jest konieczny, konieczny jest zakup Stratotankerów. Jeśli jest w powietrzu ogranicza go tylko wydolność pilota i uzbrojenie. Każdy start i ladowanie samolotu to procedury techniczne dużo szybsze u FA ale i tak zajmujące godziny, nie minuty. Nie ma opcji wylądowania, zatankowania i powtórnego startu.

  2. trantitla

    Gdyby dodać mu UTAP 22 Mako jako lojalnego skrzydłowego, którego możnaby uzbroić w 4 Sidewindery lub 2 AMRAAAM-y, to otrzymalibyśmy tanie latadełko z radarem z dobrym zasięgiem i powietrzną wyrzutnię rakiet, która mogłaby ryzykować wejściem w zasięg wrogiego radaru. Koszt drona to tylko 2 mln$, przy czym jest on wielorazowego użytku. Przy okazji macie pojazd o sporym zasięgu i udźwigu 360 kg.

    1. Davien3

      Trantilia maksymalny udźwig UTAP-22 Mako to 550 ale funtów czyli jakies 250kg czyli nie zabierze nawet 2 Sidewinderów bo pod skrzydłami ma 2x 45kg a w komorze w kadłubie jakies 160kg I to tyle sprawdż swoje dane na drugi raz.

  3. pablopic

    Ktoś wie po co nam 28 samolotów szkolnych (wraz z Bielikami)?

    1. Davien3

      To nie sa samoloty szkolne ile razy mozna to powtarzac To sa jedynie kiepskie lekkie samoloty uderzeniowe

    2. wert

      Bielika nie możesz liczyć. Prędkość poddźwiękowa, brak Link 16 odmienna od F-16 awionika i charakterystyka lotu. Po Bieliku musisz szkolić pilota rok czasu aby był zdolny do wykorzystania F-16. Po Fafiku wystarczy kilka godzin nalotu. Bielik to ślepa i zbędna uliczka

    3. Davien3

      wert biedaczku akurat Bieliki do szkolenia sa 1000x lepsze od tych nielotów z Korei: Ale jak nie masz pojecia o temacie....

  4. Flaczki

    Jezeli Polska dokupi jeszcze dwie eskadry czy to bedzie F35, F15EX lub EF2000 to mysle ZE zakup FA50 bedzie szczalem w dzieskatke dlatego ZE one zostanom uzyte na misjach patrolowych i obserwujacych a te ciezkie mysliwce nie beda zaorane i beda wykorzystane do innych zadan!

  5. Tani2

    Goście dajcie sobie siana mieliśmy fuksa bo je mamy.Dzisiaj nie ma broni na rynku a terminy produkcji wiecie jakie są. Te samoloty są i teraz trzeba je tylko zagospodarować. Bo gdyby kupić F-16 Rafale czy Tajfuna to ile ? 5 lat. Najgorsi są malkontenci im zawsze źle . A sprzętu i amunicji jest mało ceny u Helmutów poszły w niebo. Było 2 tyś jest 8tyś. Za 155mm amunicję. A będzie jeszcze gorzej.

  6. S0ket

    Cieszyć się tylko. W wersji Pl do przechwytywania Ruskich maszyn będą służyć na granicach NATO . Mniej za lot niż f-16. Szkolenia na nich . Przy uzbrojeniu odpowiednim dobre wsparcie.

    1. F16

      Jeżeli kupujemy samoloty za 8 mld PLN do patrolowania granic to faktycznie zakup udany tyle że my potrzebujemy samolotów przewagi powietrznej a nie zabawek

    2. PGR

      PZL 130 trzeba było kupić jeszcze taniej by było a przechwyciłyby rosyjskie maszyny tak samo skutecznie jak FA50

    3. Anty 50 C-cali

      @F16. Davienici rozmaici chcieli helikoptery za 13 mld PLN, jako 'TANIE" bo w pakiecie 50 sztuk było "potencjalne" zintegrowanie z ppk Spike, NIE BYŁO MIZERNE, ale realne? Gdy kraj - producent tegosz Spike , wolał branie Apaczy do "obstawy" swojej strony siatki-płotu na granicy. KOlejny z ofensywy "przeciw - latadełkowi" : cofka SZUkrainy na przedmieścia sporego miasta - przed wałami artylerii.? Niet ubiły do ostatniego Strw/Leo z Szwecji, bo mimo wyliczanek" najmniej jeden siedzi w lesie z biznesem. Pod Kramatorskiem. .3-ciemu bomby GBU-12 (+7-8 nosicieli DODATKOWYCH się nei podobają.). Lancety biły po radarach I-rysów T i S- 300. a BOMBY walą po przeprawach na Dnieprze, w zabawie "kotka z myszą". A od wigilii do stycznia brakło z 4 Krabów. Ukrainie do wsparcia granic.

  7. F16

    dramatyczny wybór, zupełnie niezrozumiały, jest to na zasadzie mam karte kredytowa bez limitu to sobie po kupuje, to teraz mamy samolot w zasadzie z zerwymi mozliwosciami Air to Air, bez żadnego benefitu dla naszego przemysłu, a do tego lwia część tego kontraktu jest w kredycie, który to kosztuje i trzeba go bedzie spłacać, tak wiem zaraz tutaj orędownicy beda pisać, że wersja block 20, że lepsze to niz SU 22 itd, lepszy to jest F16, EF 2000, F15 itd a to to jest samolot szkolno bojowy z mizernymi mozliwosciami bojowymi

    1. Anty 50 C-cali

      ten samolot "z zerwymi" możliwościami Już DZISIAJ może zrzucić bomby korygowane! A to bardzo brzydka rzecz, jaką Ruscy bombią przeprawy SOUkrainy. Ich są na tyle celne , że przegoniły Ukraińców (z wysokich budynków "twierdz") Bachmutu.

    2. Davien3

      @Anty te latadełko moze zrzucac całe DWIE GBU-12 w zasiegu kazdego systemu OPL rosjan więc skończ te fantazje.

    3. Ma_XX

      Anty 50 C-cali wysokich budynków w Bachmucie nie zniszczyły bomby tylko wały ogniowe artylerii - oczywiście wtedy ruskie miały jeszcze ammo

  8. eee

    I jeszcze dodam ze godzina lotu tych niewiele drozszych niewidzialnych to kilka razy style co f16 a to 2 razy style co Gripena, ktory jest z przodu stealthy, A fa 50 ile gadzina pali? I ile godzina kosztuje?

    1. trantitla

      5ooo$

  9. OptySceptyk

    Seul używa tych samolotów w eskadrze szkolnej (gdzie dobrze pasują) i grupie akrobatycznej (gdzie w sumie też pasują). A my na siłę próbujemy zrobić ten samolocik myśliwcem. No cóż, świni tez da się założyć siodło, ale do galopu nie pójdzie... Korea Południowa nie planuje ich użyć przeciwko Północnej, mimo, że ta ma dużo gorsze jakościowo lotnictwo, niż ruscy, z którymi my będziemy walczyć.

    1. Davien3

      @OptySceptyk nie , nie uzywa bo do szkolenia maja T-50 i TA-50 . FA-50 nie nadaje sie do szkolenia bo nie jest maszyna szkolna tylko kiepskim lekkim szturmowcem

  10. user_1050711

    Rozważałem, ale nie widzę niczego niewłaściwego w tym zakupie. (1) F-16 70/72 są niemal nieosiągalne (2028+...) (2) Rafale trzykroć droższe i też z czekaniem, w dodatku brak infrastruktury i ludzi. A tutaj - szkoląc na FA-50 mamy od razu niemal kompletnie wyszkolonych kolejnych pilotów na F-16. Grippeny jako gap filler ? - Ależ one potrzebne są pilnie na Ukrainie, przecież przeciw naszemu także wrogowi ! Ale ! Jest wielkie Ale ! Dlaczego nie ciągle wchodzimy w kolejkę po kolejne F-16 ? Oraz czemu nie modernizujemy naszych 20-letnich block 50 do standardu V ? Przecież czekamy na F-35, a aby F-16 maksymalnie współpracowały z F-35 potrzebują standardu V. /dim

    1. Davien3

      @user wg Koreańczyków FA-50 nie nadaje sie do szkolenia na maszyny gen 4+ i wyższej a nasze F-16 w przeciwieństwie do koreańskich to gen 4+ Nie jest to tez samolot szkolny a dość kiepska lekka maszyna uderzeniowa

    2. OptySceptyk

      A czemu nie wolałbyś kupić więcej F35 zamiast tych koreańskich wynalazków?

    3. Wuc Naczelny

      Kluczowym arguentem byo to że jest rozsądne tanio, sprzęt działa, jest szybko a producent dał kredyt.

  11. Future

    Panowie. Nałożyło się kilka rzeczy na ten zakup. Pochopność kilku decydentów przy obiecanej pomocy Ukrainie. Duży kontrakt, w części skredytowany. I to co podkreślał Błaszczak, że były na Cito. W pewnym momencie, ktoś zauważył, ze piloci z Janowa pod Mińskiem Maz. po oddaniu migów nie będą czekali w pustce na nowe samoloty tylko się rozejdą m.in. po lotnictwie cywilnym. Te 12 samolotów z możliwością adaptacji do Fa50PL można zaakceptować. Pozostałe 36 powinny mieć znaczenie wyżej podniesioną poprzeczkę aby dać poczucie sensu zakupu. Co do Bielików to pojawienie się konkurencji odmieniło Włochów do obiecanek związanych z poprawieniem relacji i serwisu Bielików, zobaczymy na jak długo. Może kilka z nich powinno zostać sprzedanych. Ale na dzień dzisiejszy mozemy się uśmiechnąć, że mamy na czym szkolić. Moze w szkoleniach będziemy potęgą :⁠-⁠)

  12. MiP

    Szkolno-defiladowe latadełko :) wieś tańczy i śpiewa 🤣

    1. F16

      :-)

    2. Anty 50 C-cali

      spoko, donki uwalą i Odgrzeją stary kotlet de wolaJe na 70 Karakali. A, czekaj, tylko 50, tylko za 3+ miliardy euro. Tylko ta wieś spod Łodzi ( i WZL-1 nie chciała)

    3. Nie cenzor

      To się ,,wiedzą” popisałeś…. A dla ciebie i defilady Trzaskowski robi.

  13. Andybuba

    Do patrolowania i nauki latania te 12szt to już grubo. A może teraz jakiś samolot bojowy? W końcu wywalić kasę jest łatwo, a bez sensu szczególnie łatwo gdy nie ze swoich się płaci.

    1. SPQR

      @Andybuba: nie wiem czy nie doczytaleś czy może doczytałeś ale nie zrozumialeś, że one będą podnoczone do wyższego standardu. A ich przeznaczeniem jest wsparcie wojsk lądowych a nie walka w powietrzu. Po modernizacji standardem będzie AIM120 lub wyżej (tak, jest coś takiego). Oraz dość szeroki wachlarz uzbrojenia powietrze-ziemia do neutralizacji z daleka zgrupowań i koncentracji wojsk, stanowisk artylerii. Idealny również do neutralizacji śmigłowców, stacji radarowych, dronów. O patrolowaniu przestrzeni powietrznej nie wspomnę. Moim zdaniem zakup udany. Oczywiście nadal brak samolotu przewagi powietrznej. Przypominam, ze F35 tej roli nie spełnia.

    2. Anty 50 C-cali

      spoko, mogą "nowi" uwalić. ! Wrócić do projektu 50 Karakali, wywalić kasę na integrację 20 z spajkami - Rafael tylko czekał. A wtedy kasy byś nie żalował.

    3. Otas

      Pewnie o F35 już zapomniałeś? Poza tym planowane są kolejne 2 eskadry...znaczy były planowane bo po wyborach to możemy o nich zapomnieć

  14. 91mat19

    Komentarze, że to ostatnie co polski MON kupi, bo rząd się zmienił za...3..2....1.... Start.. :)

    1. yy

      Wierzysz że będzie inaczej?Coś tam może i kupią,byle nie za dużo i nie za drogo.

    2. yy

      Wierzysz że będzie inaczej?Coś tam może i kupią,byle nie za dużo i nie za drogo.

    3. bezreklam

      Nie wiem ale nieraz sie okazwalo ze kometrze byly przewidujace calkiem nizle. Z Drugiej strony pelno tu bezmyslnych troli co powtzraja za TV. Wiec pewnna rownwaga miedzy trolingiem a wizjonesrswem i logika jest:)

  15. Flaczki

    No I super jak przyleca FA50PL to odrazu bedzie trzeba wyslac te 12 FA50GF na modernizacie

  16. PPPM

    Dlaczego 12 sztuk zostało zakupionych, a nie pełna eskadra tj. 16 sztuk? Szczerze nie wiem czy to dobry wybór, ale lepiej je mieć jak nie mieć. Kupując te samoloty pisano, że nie ma wolnych f16. Okazuje się, że są. Za małe pieniądze pomostowy samolot zamiast Polski, będzie miała Argentyna, o Ukrainie nie wspomnę. Wprowadzenie kolejnego typu samolotu wbrew powszechnym opiniom nie musi być trudne. Swego czasu samych Su mieliśmy 3 typy (7,20,22), Limy, Migi 21 różnych odmian, Migi 23 i 29. Damy radę

    1. Rusmongol

      Chciałeś wziac te f16 co wzięła Argentyna? Serio?

    2. Bóg drogi

      Dojdą jeszcze FA50PL

    3. Davien3

      Rusmongol mozliwosci na pewno miały znacznie wieksze od FA-50 nawet w wersji PL.

  17. wert

    do kompletu brakuje Stratotankerów. Mendelejew, co ty na to? Prochu nie wymyślisz ale możesz nie zaszkodzić

  18. Kaszana

    Chyżwar pewny jestes że zapłacone za całość? Czy tylko zaliczkowane na kredyt? Znając skalę zadłużania to na 90% to jedt na kredyt który będziesz opłacał tak jak wiele innych

  19. LMed

    No cóż...12 będzie. Teraz trzeba zadbać jak już o podniesienia ich do poziomu Blok 20, we współpracy z Polskimi Zakładami oczywiście. A następne kroki uzależnić od efektów i potrzeb bieżących.

    1. Chyżwar

      Umkło ci, że kolejne już są zapłacone.

    2. szeliga

      Współpraca z polskimi zakładami? Jak rozumiem oczekuje Pan że Polska w której od 20 lat nie wyprodukowano samolotu we własnych polskich zakładach opracuje w międzyczasie własny radar do tego samolotu, dla 48 sztuk. Podczas kiedy Koreańczykom którzy konsekwentnie od lat budują własny narodowy przemysł lotniczy, mają liczne licencje na podzespoły kupione kiedy było tanio, opracowanie własnego radaru zajęło ca kilkanaście lat. A i tak my preferujemy amerykański, bo jednak producent bardziej doświadczony. No i jeszcze elektronika z softwarem. Koreańczycy to od lat rozwijali i mają od lat dostęp do interfejsów producentów rakiet, bo tak długo je kupują, że producenci musieli im udostępnić do własnej, koreańskiej konstrukcji, inaczej straci.li by dobrego, wieloletniego klienta. Ale to udostępnia się producentom samolotu, a nie tym co chcą je modernizować tylko. Inna półka klienta na globalnym rynku.

    3. Szczupak

      Jakimi polskimi zakładami? No chyba że piszesz o składakach szybowców w Bielsku- Białej. Przecież PGZ nie ma zakładów lotniczych. Dalej wierzysz w propagandę?

  20. patriota39

    FA-50 można bardzo dobrze zagospodarować. Tylko trzeba być mądrym i przewidującym :) Po pierwsze intensywne szkolenie selekcyjne pilotów. Indywidualne, zespołowe, planowanie i przygotowanie misji bojowych. Najlepsi z nich zostają następnie pilotami F-16 i F-35. Po drugie zabezpieczenie przestrzeni powietrznej w czasie pokoju. Po trzecie wsparcie wojsk lądowych we współpracy z JTAC bombami GBU-12, GBU-16. W ten sposób F-16 skupiają się na misjach uderzeniowych, SEAD, rozpoznaniu, przeciwdziałaniu radioelektronicznym. Ich głównym uzbrojeniem są AIM-120, HARM, JASSM, JSOW i JSM oraz zasobniki rozpoznawcze i ECM/ESM. Idealny podział zadań.

  21. rED

    Jak wynika z obecnej wojny są naprawdę małe szanse na walki samolot-samolot. Teraz sobie ruskie jeszcze coś tam pozwalają ale wiedząc że przeciwnik taki jak Polska ma maszyny F-35 z rakietami o zasięgu 100-150 km to będą się trzymać z daleka od linii frontu. Potrzebne nam są obok F-16 i F-35 maszyny do air-policing i do polowania na rakiety samosterujące. Czyli właśnie FA-50 z AIM-9 - to nawet nie X

  22. Adamus13

    Trzeba przyjąć jeszcze 4 z tych zapłaconych, wysłać całą 12 fo Dęblina dla uzupełniania szkolenia na Masterach i na tym zakończyć tą umowę bo ten zakup się nie broni ani jakością ani ceną. Ten samolocik nigdy nie będzie wielozadaniową maszyną bojową z prawdziwego zdarzenia.

  23. Facetoface

    Panowie, panowie, jeszcze przed nami ,,polski pilot na drzwiach poleci,, więc zostawcie sobie energię na czas braków.

  24. eee

    Mnie sie mysli ze jesli nasza generalicja odmowiala racji bytu uzywanym f16 za darmo przed 2005 r, To teraz kupi, lub przyjmie inne lub nowe o mniejszym potencjale, Jakby nigdy nie grali w najprostsze gry karciane, ..... Ja osobiscie jestem zwolennikiem Gripena w kazdej wersji, czy phantom strike mu tez, czy nie. A jesli sie podwiesi zb paliwa, I zestaw snipera, do koreanca (bardzo to wszystko drogie), bo mozna dwa zb. na zupe, to nasz zolniez bedzie mial 2 rece do roboty, ale to zalezy po ile palcow.:)

  25. CzarnyRycerz

    Miałem nadzieję, że uda się uwalić pozostałe 36. Za tę niegospodarność powinien ktoś odpowiedzieć. Wieloletnie zaniedbania schodzącego rządu widać jak na dłoni. Zamówić 32 F35 bez uzbrojenia, zamiast 64 z pełnym pakietem. A teraz w panice te trumny bez zdolności bojowych.

Reklama