Reklama

Polska kupuje radary z Izraela. Ile zyska zbrojeniówka?

Podpisanie zakupu radarów morskich Elta Star-X
Podpisanie zakupu radarów morskich Elta Star-X
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Polska kupiła radary morskie, które uzupełnią system ochrony jej wybrzeża. Znacząco zwiększy to bezpieczeństwo z kierunku północnego. W projekt został zaangażowany m.in. prywatny polski przemysł obronne.

9 lipca 2025 roku w siedzibie Agencji Uzbrojenia doszło do podpisania kontraktu na zakup 18 trójwspółrzędnych radarów dla celów niskolecących Elta ELM-2238 Star-X. Nowe urządzenia będą kosztowały łącznie 430 mln złotych, a zatem nieco ponad 100 mln USD i mają być dostarczane od końca 2027 roku a dostawy powinny się zakończyć do 2023 roku. Umożliwią wykrywanie celów nawodnych i lecących na pułapach od zera do około 3 km. W ten sposób domknięty ma zostać system wykrywania celów, który do tej pory opiera się na urządzeniach starszych (stacjonarne radary NUR-23) oraz nowszych radiolokatorach do przeszukiwania wyższych pułapów, m.in. na samolotach Saab 340 AEW.

Jak podkreślił w czasie uroczystości podpisania umowy generał Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, liczba radiolokatorów i ich parametry umożliwią stworzenie szczelnego systemu dozoru całego polskiego wybrzeża i wykrywanie nie tylko samolotów i śmigłowców, ale także bardziej wymagających celów, takich jak drony różnych klas czy pociski manewrujące.

Czytaj też

Minister obrony, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział z kolei, że będzie to środek umożliwiający zwalczanie zagrożeń ze strony Rosji, które stanowią statki z floty cieni, które prowadzą sabotaże infrastruktury morskiej. Minister ocenił też, że radary chroniące morską granicę będą swego rodzaju dopełnieniem dla budowanej obecnie Tarczy Wschód.

Od 40 do 50 proc. wartości umowy pozostanie w polskim prywatnym przemyśle obronnym. Polska firma Kenbit jest odpowiedzialna za dostarczanie oprogramowania w tym gateway«ów do systemu, tak żeby był się on w stanie porozumieć z polskimi systemami dowodzenia i zobrazowania sytuacji (Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej), zintegruje system IFF, dostarczy też oprogramowanie symulacyjne i szkoleniowe, system teleinformatyczny czy polskie diody. Dariusz Koenig, prezes zarządu firmy Kenbit podkreślił, że kontrakt jest dla jego podmiotu bardzo ważny i doprowadzi do wzrostu zatrudnienia. Powiedział też, że procedura pozyskania przebiegała bardzo sprawnie, a wynegocjowany termin dostaw, jak ocenił: jest krótki.

Czytaj też

Po polskiej stronie będzie rozbudowa i modernizacja infrastruktury po poprzednich radarach (około 50 proc. będzie stanowiła nowa infrastruktura, a 50 proc. modernizowane). Jak się dowiedzieliśmy część inwestycji infrastrukturalnych będzie zawierała kwota z obecnego przetargu, a część (podobnie jak koszty wojskowej kryptografi) będzie stanowiła koszty dodatkowe.

Przedstawiciele Agencji Uzbrojenia nie kryli poglądu, że kupowany system należy do najlepszych w swojej klasie na świecie. Radary Star-X są bowiem wykorzystywane przez Siły Obrony Izraela i w „ostatniej wojnie” miały skuteczność na poziomie 90 proc. Warto tutaj dodać, że Izrael był atakowany w tym czasie z wielu kierunków i przy użyciu środków napadu powietrznego wielu typów i klas.

Star-X
Radar Elta Star-X
Autor. Elta

Radary Star-X powstały z myślą o sadowieniu ich na okrętach w tym dużych patrolowcach pełnomorskich, można je jednak wykorzystywać także w instalacjach nabrzeżnych. W związku z pokładowym wykorzystaniem urządzenie jest lekkie i kompaktowe w porównaniu z innymi systemami. Star-X operuje w paśmie X i może wykrywać do tysiąca celów na odległościach 150 km w tym także cele o obniżonej wykrywalności. W radarze wykorzystano technologie azotku gallu (GaN) i aktywne elektroniczne skanowanie szyku antenowego (AESA). Jest więc to urządzenie o bardzo wysokich parametrach technicznych.

Reklama
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (6)

  1. V.S.O.P.

    Iran wielokrotnie, bezskutecznie prosił Moskwę o możliwość zakupu S400. Sprzętu nie otrzymał bo Żydzi i Rosjanie są dogadani. Skoro tak, jaką mamy gwarancję, że te radary w obliczu ruskiej inwazji będą działać prawidłowo?

  2. user_1076044

    Dlaczego nie został wybrany PIT RADWAR RM 100 ?? to tak ma wyglądać "troska" o Polski przemysł ??

  3. Essex

    A jak tam nasz podobno super extra Radwar? Ta manufaktura jeszcze istnieje???? Zajeta makietami na targi?

  4. tkin ważny

    Kto jest właścicielem firmy Kenbit, jakie są tam kapitały? Co zyska Polska ja jako podatnik. Zatrudniona zostanie jedna sprzątaczka. Jakie inne Polskie firmy utraciły ten kontrakt i dlaczego akurat Izrael. Czy Dariusz Koenig, popiera ustawę 447 i dlatego współpraca z Izraelem? Że wszyscy Żydzi popierają tę ustawę można tak sądzić, nie słyszałem aby były sprzeciwy z Izraela. Ustawa nie ma podstaw prawnych.

  5. czerw

    Czy to oznacza, że nasz przemysł nie ma takich rozwiązań aktualnie w ofercie lub że ich ewentualne opracowanie jest zbyt oddalone w czasie lub w ogóle niemożliwe na razie?

  6. KrzysiekS

    Sam się wkurzam że nie Polskie ale jedocześnie mam świadomość ile Polska potrzebuje radarów. Sam program NAREW pewnie zabierze całe zdolności w produkcji radarów. Po prostu pomimo że produkujemy niezłe radary to jednak zdolności do ich produkcji są mizerne. Pytanie mam natomiast dlaczego nie zamawiamy radarów pasywnych PET/PCL, radarów SAJNA, WARTA (pomijam zmodernizowane LIWIEC)? Gdzie są zamówienia na nasze radary?

Reklama