Reklama

Radary przyszłości polskich Patriotów. Rusza produkcja

Autor. Raytheon

Koncern Raytheon poinformował, że rozpoczął seryjną produkcję nowych radarów Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS). Sensory te będą stanowić wyposażenie polskich baterii systemu przeciwrakietowego Patriot.

Amerykański koncern wskazał, że LTAMDS przeszedł osiem skomplikowanych testów weryfikujących zdolność do wykrywania rozmaitych celów powietrznych w wymagających warunkach. Testy te miały potwierdzić w pełni możliwości obronne nowego systemu wykrywania i identyfikacji celów powietrznych. Co warte podkreślenia, sensory te są testowane będąc już na użyciu US Army.

Reklama

Spółka dostarczyła pierwsze sześć radarów LTAMDS o armii USA na mocy umowy z 2019 roku. Stacje te zostały zbudowane jeszcze w fazie badawczo-rozwojowej EMD, która zakończyła się wraz z przejściem do produkcji, ale zostały dostosowane do użycia operacyjnego. Obecne moce produkcyjne wynoszą osiem radarów rocznie, a firma planuje zwiększyć produkcję do 12 sztuk rocznie. Do końca roku firma dostarczy jeszcze dwa radary dla amerykańskich sił zbrojnych. Radary LTAMDS są też kluczowe z punktu widzenia polskiego programu Wisła. Polska zakupiła we wrześniu 2023 roku, w ramach umowy międzyrządowej dotyczącej drugiej fazy programu Wisła, łącznie 12 radarów LTAMDS, stając się – podobnie jak w wypadku systemu IBCS – ich pierwszym użytkownikiem eksportowym.

    LTAMDS zastępuje obecny, sektorowy radar Patriota, wykorzystywany także przez Polskę w ramach pierwszej fazy programu obrony powietrznej Wisła. LTAMDS to całkowicie nowy radar z trzema antenami ścianowymi w technologii AESA bazującymi na azotku galu: jedną dużą główną i dwoma bocznymi. To zapewnia pokrycie w kącie 360 stopni w azymucie i tym samym eliminuje główną wadę obecnego radaru Patriota, jaką jest możliwość obserwacji przestrzeni powietrznej wyłącznie w jednym sektorze.

    Oprócz tego nowy radar LTAMDS ma znacznie większe możliwości wykrywania i śledzenia wielu celów jednocześnie, zarówno aerodynamicznych (samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i BSP) jak i pocisków balistycznych.

    WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
    Reklama

    Komentarze (3)

    1. radziomb

      Ukraina chce kupić 10....12 baterii Patriot. Założe się że będa to uzywane egzemplarze z USA... co za przypadek. Ca co? Może za zamrożone rosyjskie środki? USA wyczyście swoje magazyny ze starego sprzetu i zakupi sobie nowe. No chyba że są to wyremontowane 12 baterie Patriot ex z Iraela, które kiedyś dostali z Niemiec i zostały niedawno przeniesione do Rezerwy. Zobaczymy.

    2. szczebelek

      Wtedy bym zadał pytanie dlaczego jednak nie złożono zamówienia dla wszystkich baterii czyli 16 radarów, ale jest przecież IBCS gdzie wszystkie 64 wyrzutnie w teorii będą uzyskiwały informacje od tych 12 sztuk.

    3. radziomb

      podejrzewam że kiedyś ustawiali po prostu 3 radary wokół waźnego bronionego obiektu więc radar 120 stopni wystarczał, teraz zasięg rakiet jest dłuższy więc radar 360 stopni jest lepszy. Ciekawe czy w razie uszkodzenia np 1 sciany radaru LTAMDS, on nadal będzie działał na 2 pozostałych? Mam nadzieje ze Polska tez produkuje wiele atrap tych radarów i wyrzutni.

    Reklama