Reklama

Siły zbrojne

Izraelski desant w Polsce [WIDEO]

Fot. IDF
Fot. IDF

Żołnierze Israel Defence Forces zakończyli odbywające się w Polsce ćwiczenia Swift Response-18, które integrują elementy 6 Brygady Powietrznodesantowej z jednostkami sojuszniczymi w ramach zgrupowania pododdziałów powietrznodesantowych. Sprawdzana jest ich zdolność do działania w różnych warunkach oraz natychmiastowego przemieszczenia do wskazanych rejonów prowadzenia operacji.

W ramach manewrów, które były jednym z elementów wkomponowujących się w Saber Strike 2018, izraelscy spadochroniarze wystartowali z bazy w Niemczech, by następnie wykonać skok nad Polską. Ich zadaniem było zajęcia lotniska. 

Współpraca z siłami innych krajów, jak wskazują Izraelczycy, polegała na przećwiczeniu wskazanych technik. Pierwszy raz brali oni udział w ćwiczeniu tej skali. W Polsce pojawił się pluton w skład którego wchodziło 40 oficerów i żołnierzy z Izraela. Na poligonie znaleźli się oni obok wojskowych z ośmiu uczestniczących w Swift Response-18 państw, czyli Włoch, Łotwy, Litwy, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA. 

Izraelscy dowódcy podkreślają, że ich celem była obserwacja działań sojuszników i nauka, oraz skupienie się na taktyce oraz współpracy. Za ważny i ciekawy element manewrów uznali oni teren na którym zorganizowano ćwiczenie. Siły IDF najczęściej prowadzą bowiem działania na terenach zalesionych bądź zakrzaczonych. Teren polski opisali natomiast jako gęsto zalesiony, podmokły i błotnisty. 

Polski element

Zasadnicza część operacji rozegrała się w dniach 5-12 czerwca 2018 r. Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych było ok. 900 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, w tym ok. 470 desantowało się metodą spadochronową na drawskie zrzutowiska.

6 Batalion Powietrznodesantowy, który stanowił trzon Batalionowej Grupy Powietrznodesantowej, na czas działań podporządkowany został dowódcy amerykańskiej 173 IBCT (A) (Infantry Brigade Combat Team Airborne). Wspólne działania poprzedzone były 6-miesięcznym okresem przygotowań, w którym odbyto szereg przedsięwzięć szkoleniowych i koordynacyjnych.

Pierwsi na ziemi znaleźli się żołnierze Połączonej Grupy Awangardowej. Wykonali oni desant na dzień przed zrzutem sił głównych. Z wysokości 1500 m i 2500 m zrealizowali przelot na spadochronach szybujących do docelowego punktu lądowania. Po odtworzeniu zdolności przeszli do skrytych działań rozpoznawczych. Wykonali taktyczny przemarsz nocą a następnie prowadzili rozpoznanie rejonu zrzutowiska, obiektu szturmu oraz przeszkody wodnej na korzyść 12 Brygady Zmechanizowanej.

7 czerwca 2018 r. o godz. 17:00 na niebie drawskiego poligonu pojawiły się pierwsze samoloty Casa C-295M. Celem zajęcia przyczółka desantowego spadochroniarze kierowali się do otwartej rampy. Tego dnia na zrzutowisku „Piaskowy Bród” wylądowało ok. 280 spadochroniarzy.

Batalionowa Grupa Powietrznodesantowa znalazła się głęboko w ugrupowaniu przeciwnika i przystąpiła do opanowania rejonu zrzutu. Po pierwszych starciach z przeciwnikiem i zabezpieczeniu przyczółka desantowego przyjęty został zrzut zaopatrzenia i wylądowały kolejne siły. Wśród desantowanego wzmocnienia znalazł się pododdział artyleryjski. Pierwszy raz "na bojowo" dokonano zrzutu moździerza M-98 na platformie typu „V” z pokładu Casy C-295M.

Po odtworzeniu zdolności bojowej wykonany został szturm na kluczowe obiekty w rejonie działania przeciwnika. Zostały one opanowane w celu zapewnienia możliwości manewru dla sił 12BZ. Jednocześnie spadochroniarze brygady dezorganizowali działania przeciwnika w swoim rejonie. Główne zadania batalionowej grupy powietrznodesantowej zakończyły się w momencie wprowadzenia sił głównych przełożonego w rejon odpowiedzialności spadochroniarzy.

W ćwiczeniu po stronie przeciwnej jako OPFOR szkolił się kolejny batalion 6BPD, czyli 18 Batalion Powietrznodesantowy z Bielska-Białej, który poprzez udział w ćwiczeniu przygotowywał się do dyżuru w ramach Grupy Bojowej UE.

Reklama

Komentarze (21)

 1. JSM

  Izrael nie jest ani członkiem NATO ani naszym sojusznikiem, więc co oni tu robią? Szykują sobie schronienie jak zostaną wypędzeni z Palestyny?

  1. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

   Panie JSM! Rzeczywiście, Izrael nie jest członkiem NATO. Natomiast - wbrew temu co Pan twierdzi - Izraelczycy są naszymi jedynymi i faktycznymi sojusznikami w regionie Bliskiego Wschodu. I to nawet, pomimo tegorocznych, dużych napięć w dwustronnych stosunkach dyplomatycznych polsko-izraelskich. Podkreślam: Izrael jest nadal naszym autentycznym sojusznikiem! Ponadto, co ma oznaczać Pana pytanie: co oni [tj. Izraelczycy] tu [czyli w Polsce] robią? To pytanie oraz pozostałe, są idiotyczne i zdecydowanie - nie na miejscu! No chyba powyższy artykuł wyraźnie odpowiada na to pytanie! Aż tak bardzo Panu przeszkadza, że kilkudziesięciu żołnierzy izraelskich z IDF zostało zaproszonych i dołączyło do żołnierzy z państw NATO, aby uczestniczyć we wspomnianych wyżej manewrach? Taki to jest dla Pana problem natury emocjonalnej? Na terenie Izraela, do chwili obecnej, wielokrotnie przeprowadzano manewry, w których uczestniczyli żołnierze (z wojsk lądowych oraz z sił powietrznych) z krajów NATO, w tym także z Polski. Czyżby Pan o tym nie wiedział? ----------------------------------------------------------------------------------------------------- Przy okazji, co ma oznaczać Pańskie, nie do końca mądre - ni to stwierdzenie, ni to pytanie - a mianowicie: <szykują sobie [tj. Izraelczycy] schronienie, jak zostaną wypędzeni z Palestyny?> Panie JSM, przede wszystkim, nie z Palestyny! Jeśli już (zakładam teoretycznie!), to z terytorium Państwa Izrael. Musi Pan przyjąć do wiadomości, że Izraelczycy nie mieszkają w Palestynie lecz w Państwie Izrael [hebr. Jisra\'el]. A także fakt, że współczesny Izrael, jest konglomeratem narodowościowym, etnicznym, wyznaniowym - mieszkają tam żydzi, muzułmanie, chrześcijanie oraz druzowie - a także kulturowym. To wszystko Pan powinien brać pod uwagę, kiedy decyduje się wypowiadać publicznie, na temat współczesnego Izraela oraz Izraelczyków! Na marginesie: z pewnością nie zaszkodzi również znajomość (przynajmniej pobieżna) realiów starożytnego Izraela. --------------------------------------------------------------------------------------------------- I rzecz ostatnia: zapytam Pana wprost: czy Pan naprawdę wierzy w to, że Izraelczycy - w Polsce <szykują sobie schronienie>? A także - Pana zdaniem - niby przez kogo, Izraelczycy mieliby zostać <wypędzeni> ze swojego kraju? Czy Pan, Panie JSM, napisał to z pełnym, osobistym przekonaniem, czy jedynie dlatego, aby dać upust swoim kompleksom? A także, czy naprawdę chciałby Pan, aby region Bliskiego i Środkowego Wschodu - został kiedykolwiek w przyszłości, całkowicie opanowany przez świat muzułmański?

  2. Mordor64

   To co ty nie wiesz ze tu jest juz Polin?

  3. edi

   jaka madrosc plynie z tej damagogi pol kownika.Faktem jest ze obce hordy cwicza wojne na ojczystej ziemi co w aspekcie ustawy 10 66 ...czyni z Polski panstwo pod okupacja. Na podobnej zasadzie - prawnej przeciez stacjonowaly wojska Sowieckiej Rosji jako ...tysz przyjaciele

 2. rozczochrany

  Ale wiecie chyba, że za kilka lat to mogą być nie manewry tylko rzeczywiste działania armii i służb Izraela w Polsce.

  1. Markonn

   To JUŻ są rzeczywiste działania. Niedawno najwyżsi dowódcy policji i sił specjalnych (Mosad i Shin Bet) w liczbie 200 szt. robili rekonesans w Polin. Święta zasada - nieznana Polakom - mówi że NIGDY wszyscy dowódcy nie zbierają się w tym samym miejscu. A tym razem ta zasada została złamana. Co było w dalekiej Polsce tak ważnego, że najtajniejsi z izraelskich specjalsów i policjantów wsiedli do jednego samolotu i przylecieli do Polin?

  2. Indianka

   Desant będzie w tym roku.

 3. Indianka

  Kto ma być przeciwnikiem Izraelitów? Polscy partyzanci?

 4. miro

  chlopie czy ty z konia spadles a akt 447 jaki sojusz z kim i w jakim celu

 5. Tilda

  Podejrzana sprawa. Bardzo podejrzana!

 6. ŚWIATOWA RADA REGENCYJNA.

  Mówisz i masz.To odpowiedź dla tych wszystkich,którzy mnie słusznie ponaglają.Ty mniej gadaj a więcej działaj.Ad rem .Daje KOWALSKIEMU oręż,która pozwoli mu pogonić tych,którzy tylko pchają się do koryta.Obowiązkiem każdego komitetu wyborczego jest prawo do przyznania honorowego mieszkańca tej miejscowości jednego z pasażerów Super Expressu.Podam tylko 2- Jacque Fresco Waldemar Pastuszka.Każdy Kowalski musi zapytać potencjonalnego wybrańca.Który z przywódców światowych przekazał mi prezent,który,jeśli przekaże Narodowi to uwolni Go od największego narodowego kompleksu.To nie jest czcza gadanina Traumpa,o sercu świata a w promocji podpisana przez niego ustawka 447.Ten prezent -zupełnie inny wymiar.

 7. PSSRJAC

  \"ćwiczenia Swift Response-18, które integrują elementy 6 Brygady Powietrznodesantowej z jednostkami sojuszniczymi\"..Izrael jest naszym \"sojusznikiem\"?...\"Izraelscy dowódcy podkreślają, że ich celem była obserwacja działań sojuszników i nauka, oraz skupienie się na taktyce oraz współpracy.\"...czyli rozpracowanie taktyki innych wojsk...ciekawe jakie lotnisko chcą Polsce zająć ;)...sojusznicy

  1. prawnik

   Podobno ( wg mojego kolegi z pracy który nie za bardzo ich lubi i zaczytuje się skrajnie prawicową literaturą ) ma to być lotnisko w Radomiu......

  2. Tomo

   Organizatorem tych ćwiczeń (Saber Strike) nie jest Polska tylko USA. Izrael jest sojusznikiem USA podobnie jak Polska.

  3. JSM

   Zrozumiałe. Blisko do granicy, COP i Warszawy

 8. Bolo

  A od kiedy Izrael to nasz sojusznik? Jak może być sojusznikiem ktoś kto nas nienawidzi?

  1. Historyk

   Mniej więcej od kiedy Ruscy przestali być naszym sojusznikiem. Bo Ruscy też byli naszym sojusznikiem, pomimo tego ze specjalnie gorących uczuć między nami nie było.

  2. Myśliciel

   O czyli jednak Izrael wstąpił do NATO? Coś mi chyba umknęło ;)

 9. Bardzo Jasnowłosa

  hm, ciekawe doświadczenia z terenu Polski (który opisali jako gęsto zalesiony, podmokły i błotnisty) chyba nie przydadzą im się na półwyspie Synaj, Wzgórzach Golan czy jakiejś pustyni... Ale wiadomo, oni zbierają doświadczenia tak bez celu, no może, może... na wszelki wypadek

  1. Rafal

   Zerknij kolego na mape a potem pisz, pewnie tez tak na wszelki wypadek sprawdzali teren w Rumuni.

  2. Adam

   Realizują przygotowania do Trójmorza.

 10. Państwowiec

  Bardzo wielu wyladowalo w Sejmie i kluczowych ministerstwach Polski...

  1. JudeSz

   Oj żeby tylko tam...

  2. vic

   A ci dalej swoje...

  3. Jacek

   Na szczęście wybory coraz bliżej i być może się ten stan rzeczy zmieni

 11. Jacek

  Dlaczego nie ćwiczymy z żołnierzami Federacji Rosyjskiej ?

 12. ent

  kompleksy z was wyłażą panowie kompleksy

  1. Davien

   ent :)) to nie kompleks / troska o kraj zamieszkały przez polaków / no ale co mamy do powiedzenia przy usa :)) nic to może nas łaskawie potraktuja przeciesz my bronimy demokracji amerykańskiej :))

 13. dgfg

  Polacy tez niech wyjada do Izraela .Tak jak Izrael infiltruje Polskie obiekty wojskowe.

  1. gsm

   Polscy wojskowi bardzo często przebywają w Izraelu. Najczęściej są to lotnicy, ale w ramach przetargów na Homara byli także artylerzyści, a także jednostki specjalne. Wizytowali także obiekty przemysłu zbrojeniowego. Wbrew oficjalnej politycznej temperaturze stosunków polsko-izralelskich współpraca wojskowa jest prowadzona cały czas.

  2. Kaszub

   wow - sugerujesz inwazję Izraela na Polskę? :) Tak na marginesie Polacy już korzystali z obiektów wojskowych w Izraelu.

  3. DSA

   Polacy wielokrotnie wyjeżdżali do Izraela na ćwiczenia Blue Flag (F-16). W latach 90 udostępniliśmy Izraelowi nasze MiGi 29 do testów. Faktem jest że w obecnej sytuacji nie powinniśmy zapraszać do siebie IDF, bo to wygląda jak mówienie o padającym deszczu gdy plują nam w twarz

 14. KAR

  Jeszcze nam to bokiem wyjdzie i to szybciej niż nam się wydaje. Wrogi mimo wszystko kraj wpuszczać w tak wrażliwe struktury jak lotniska... Jakoś nie słyszałem, żeby w innych krajach europejskich - izraelscy żołnierze zaliczali lądowania i tym podobny desant.

  1. Rafal

   To jeszcze malo wiesz.

 15. Dzielny wojak

  Ich jest tylko czterdziestu. Bez paniki.

  1. prawnik

   Przednia straż sami oficerowie i podoficerowie .....

 16. Księgowy

  Po uchwaleniu act 447 i dyplomatycznym ataku Izraela na Polskę ćwiczenie ataku na polskie lotnisko przez izraelskich żołnierzy uważam za co najmniej niestosowne.

  1. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

   Naprawdę, Panie Księgowy? Rzeczywiście, Pana aż tak bardzo ubodło, że kilkudziesięciu żołnierzy izraelskich, uczestniczyło na terenie Polski w ćwiczeniach z udziałem żołnierzy z ośmiu państw NATO? Naprawdę?

 17. bropata

  Kajamy się widoczne.

 18. JudaSZ

  Jakby nie patrzył to tytuł tego artykułu bardzo zle się kojarzy. Z pozdrowieniami dla ustawy 447

  1. Tomo

   Komu źle się kojarzy ? I z czym ?

 19. NAVY

  ...i nie bali się lądować w kraju takim jak nasz !? PS.nie abym się czepiał ....

 20. Harry 2

  Czy Izrael należy do NATO?Pytam bo nie kumam, jakim prawem....

  1. -CB-

   A jakim prawem my uczestniczyliśmy we wszystkich ćwiczeniach NATO w naszym rejonie od roku 90-tego, czyli na długo przed wstąpieniem do sojuszu?

  2. Bardzo Jasnowłosa

   bo chcieliśmy do NATO i wiadomo było, że w końcu wejdziemy. A Izrael tez chce do NATO? No to koniec z nami...

  3. Rozmawiać można o wszystkim,

   ale umiejętność logicznego myślenia i doboru argumentów staje się deficytowa na tym portalu. Po za tym odpowiadanie pytaniem na pytanie nie sprzyja podnoszeniu poziomu dyskusji. Do analizy dla -CB-: http://www.defence24.pl/geopolityka/azja/nie-dla-kataru-w-nato Artykuł 10 Strony mogą, za jednomyślną zgodą, zaprosić do przystąpienia do niniejszego traktatu każde inne państwo europejskie, które jest w stanie realizować zasady niniejszego traktatu i wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego [...]

 21. ed

  Nie wiadomo co lepsze dać się okraść na 250mld vatu czy 1bln 447.

Reklama