Reklama

Siły zbrojne

Saber Strike 18: Międzynarodowa kawaleria powietrzna [GALERIA]

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

W ramach ćwiczeń Saber Strike 18, zorganizowanych przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie, w Chełmnie przeprowadzono taktyczny desant śmigłowcowy.

[GALERIA_19919]

Zadaniem szwadronowej grupy bojowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej było zajęcie rejonu przeprawy przez Wisłę w pobliżu mostu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 91, utrzymanie jej do przybycia sił wydzielonych z 12. Brygady Zmechanizowanej oraz osłonę ich przeprawy przez Wisłę.

Szwadronowa Grupa Bojowa wystawiona została przez 2. szwadron 7. batalionu kawalerii powietrznej, obejmowała dwa plutony (70 żołnierzy), wzmocnione przez sekcję przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz strzelców przeciwlotniczych wyrzutni rakiet Grom.

Desant realizowany był na obu brzegach Wisły przy użyciu trzech par śmigłowców Mi-8, Mi-17, UH-60 Black Hawk. Działania kawalerzystów ubezpieczały dwa śmigłowce szturmowe Mi-24 i para maszyn W-3 Sokół. Amerykańskie śmigłowce należały do 12. Brygady Lotnictwa Bojowego operującej z Powidza, szturmowe Mi-24 z 56. Bazy Lotniczej z Inowrocławia, zaś pozostałe wiropłaty pochodziły z 1. i 7. dywizjonu lotniczego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Komentarze (11)

 1. Remik

  Widzialem ten desant wczoraj w telewizji, wszystko fajnie wygladalo, londowanie na nieruwnym i niepewnym terenie dlugo trwalo, wystarczyloby dwa mg-ckm 7,62mm w krzyzowym ogniu i taki desant nawet z ochrona bylby fiaskiem. Metody spektuarnego desantu jednostek elitarnych-specjalnych jak fastroping=gruba lina,speedRappelling=spinaczkowa lina+upszaz, spie=lina+przyczepieni zolnierze jak winogrona nie skrocaly by czas desantu. Ja bym wykorzystal tuz przed desantem z obu stron kabiny siatke z grubych lin spinaczki szerokosc jak kabina i dlugosc 1-2m. Dodatkowo kazdy infanterysta mogl by sie zabezpieczyc z usemka+upszaz i dodatkowa lina5-10m do siatki i krutko przed desantem wychodzic bezpiecznie na siatke i z realizowac szybki desant 5-10m po kazdel stronie trzech zolnierzy. Czas desantu bez dodatkowego skomplikowanego urzadzenia i specjalnego intenzywnego treningu zolnierzy skrocil by sie ileskrotnie, mozliwosc desantu w kazdym terenie byloby mozliwe, bezpieczne i dynamicznie.Desant Siatkowy=netroping?

  1. John

   Bo wróg będzie wiedział gdzie jest desant i ustawi karabiny :D

  2. iras

   Dlatego takich akcji nie robi się bez rozpoznania. W wojsku jest takie coś. A jak się da, to kilka dni wcześniej wysyła się żołnierza,który obserwuje miejsce desantu.

  3. Remik

   Im wiecej taki desant jest zalezny od pewnych parametrow, tym bardziej jego prawdopodobienstwo i obliczalnosc: relatywnie plaska topografia z taktycznym dostepem do punktu zdobyczy, wegetacja, metody desanntu, strategiczna waznosc arealu-punktu-obiektu w czasie konfliktu, wlasny techniczny + ludzki potencjal x ilosc, dynamika konfliktu jak ofezywa-defenzywa-kontratak na nasycony terenen regularnych-paramilitarnych jednostek, inteligencja+motywacja wroga...na koncu spytaj sie twoich generalow dlaczego szybki i fleksibilny desant jest witalny, ja bylem tylko -obergefreiter-

 2. Okręcik

  Jak patrze na mi-8 i 17, a tym bardziej na Mi-24 to aż serce, nie nie rośnie, staje!!! Skansen i Sokoły tego nie zmieniają. Pomijając już wszystko inne, ile z 1 Mi da się desantować żołnierzy, a ile z 1 Caracala? Albo jeszcze inaczej; Tygrysy i pantery pokonały Shermany, T-34? Nie, lotnictwo, gdy skończyła się przewaga Niemców w powietrzu [podobnie w Iraku], czołgi stały się łatwym łupem. największym zagrożeniem dla pancerniaków są śmigłowce, a ile my ich mamy i jakich? dzięki Antosiowi zamiast helikopterów mamy WOT i cięzarówki.

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   jeszcze inaczej - zamiast robionego na...\"zapotrzebowanie francuskich sił zbrojnych do zadań CSAR (poszukiwawczo-ratunkowych w warunkach bojowych), po odrzuceniu testowanego w latach 1996-1999 AS532A2 Cougar\"...kasa na inne potrzeby. Albo jeszcze inaczej; gdy policja (w Meksyku) traci 12 rannych od jednej serii, 6 zabitych/Zaginionych... to wiki podaje ile \"wsiada\" do C-cala. a dla dywersyfikacji ryzyka (taki termin hehe \"ekonomiczny\") to policja Kolumbii OD DAWNA kupuje i s70i i UH-60

  2. Okręcik

   Kolego porównujesz wersje cywilne [dla policji] z wojskowymi? Po drugie ja się nie upieram przy Caracalach [choć sprawdziły się w Afryce w służbie armii francuskiej], tylko przy tym aby były w naszej armii śmigłowce ciężkie, wielozadaniowe, a także szturmowe. Bez ich wsparcia nasze siły pancerne są na odstrzał. Po trzecie AW czy BH są drogie w eksploatacji. Po czwarte, jak robione pod zamówienie francuskiej armii, to dla nas już sie nie nadają?

 3. Mentor

  Do,, starszy\'\'. Ty chyba jesteś ociężały. Mi 8 ma nadmiar mocy a to nasze PZL W-3 Sokół jest ociężały, bo brak mu mocy. Fabrykę to mają amerykanie w Polsce i potrafią tam wyprodukować takie Blackhowki które USA nie mają prawa użycia w akcjach bojowych. Używają tylko i wyłącznie do celów szkoleniowych.

  1. xyz2357

   Bzdury z tymi BH piszecie towarzyszu...

  2. jerry

   Mi-8 nie ma nadmiaru mocy co innego Mi-17 ten to i owszem.

 4. Ned

  Tak aby artykuł był prawdziwy Mi-24 były z 49 Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego.

  1. jerry

   Ale sukcesy przypisuje się zawsze 56 BL. z Inowrocławia.

 5. realista

  Szkoda, że Antoni uwalił program śmigłowcowy.

  1. Anty 50 C-cali przed 500+

   cudze chwalicie swojego Nie znacie...Zagranica TAK...FARC forces referred to the air force’s Black Hawk as “the Witch”, Vargas says, using its vertical lift capabilities to arrive silently in unexpected places. “I’m sure Colombia will continue to improve these capabilities,” he says.

 6. JJ

  Z której wypożyczalni mieli te śmigłowce

 7. mtad

  Śmigłowce Mi-24 i załogi z 49 BLot. Pruszcz Gd. Jedynie wykonywały zadania z lotniska z Inowrocławia.

 8. starszy

  Widziałem kiedyś taki desant na żywo. Blackhawk pojawił się bardzo szybko, wysadził 3 żołnierzy objuczonych plecakami, którzy biegiem udali się do lasu i już go nie było. Świetna maszyna, bez porównania z kolubryniastym i ociężałym Mi-8. A teraz mamy fabrykę Blackhawków w Polsce i zamiast się w nie porządnie wyposażyć to łolaboga...

  1. Davien

   Tia:) starszy . Znów bajanie z Olgino Mi-17 owiele więcej żołnierzy zabie ra na pokład jak Blackhawki oraz jest cichszy :))

  2. Perun

   Niezła propaganda. Tylko, że nie mamy w Polsce fabryki Blackhawków jak na zdjęciu tylko S-70i odstających od UH-60 osiągami i wyposażeniem.

  3. hanys

   Z tym cichszy to się uśmiałem, a Mi-26 jeszcze więcej zabiera, dlaczego riebiata tym nie latacie zamiast Mi-17?

 9. Dojna Zmiana

  Nasza kawaleria powietrzna już nie długo na miejsce desantu będzie jechać rowerami a podwodniacy będą pływać pontonami

 10. NAVY

  ...ciekawe czy podczas normalnego konfliktu taki desant byłby możliwy ?NAVY

 11. Olgierd

  Śmigłowce mają dziesięciorzędne znaczenie na współczesnym polu walki - wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

  1. starszy

   Racja, ale poza tym klasycznym \"polem walki\" gdzie zgromadzona jest broń przeciwlotnicza przydają się jak najbardziej. Tak jak na zdjęciach.