Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie Patrioty w Polsce [FOTO]

Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good
Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good

Amerykańscy żołnierze z 5 Batalionu 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej są gotowi do ćwiczeń w ramach Saber Strike. Celem jednostki jest prowadzenie obrony powietrznej sił z terytorium Polski podczas odbywających się w Europie manewrów. Zadanie to realizowane jest z wykorzystaniem znajdującego się na ich wyposażeniu systemu Patriot. 

Stacjonujący na co dzień w Niemczech 5 Batalion 7 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (podporządkowany 10 AAMDC - 10th Army Air and Missile Defense Command), pojawił się ze sprzętem w Polsce pod koniec maja br. Żołnierze rozpoczęli od przygotowania obszaru prowadzenia operacji, na co składało się m.in. przygotowanie umocnień pozycji. 

Amerykańskie baterie Patriot rozmieszczone zostały w okolicy Drawska Promorskiego. Na miejscu pojawili się również polscy żołnierze, którzy uczestniczyli w prezentacji systemu (z 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej).

image
Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good

 

image
Fot. 678th Air Defense

 

Jak podkreśla dowodząca Capt. Annie Hershey, manewry Saber Strike stanowią okazję do wykorzystania narzędzi oraz treningu, który prowadzono w myślą o tegorocznej edycji ćwiczeń.

Misją 5-7 ADA BN jest zapewnienie dowodzenia i kontroli operacji prowadzonych z wykorzystaniem baterii Patriot, w tym tych zakładających ich rozmieszczenie i transport. Co więcej, jednostka zajmuje się planowaniem obrony powietrznej i rakietowej na rzecz USAREUR i Seventh Army, a także prowadzeniem treningów, certyfikacji i ewaluacji podległych dywizjonów wyposażonych w systemy Patriot.  

W skład 5-7 ADA BN wchodzą obecnie cztery baterie Patriot wraz z jednostkami wsparcia. Jednostka stacjonuje w Baumholder w Niemczech.

image
Fot. 678th Air Defense

 

image
Fot. Michigan Army National Guard, Spc. Aaron Good

 

W Saber Strike 18, w którym w sumie weźmie udział około 18 000 żołnierzy z 19 państw, zaangażowanych zostanie ponad 5000 polskich żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).

W związku z zaplanowanym w dniach 3-15 czerwca br. ćwiczeniem Saber Strike-18 przez teren Polski w okresie od ostatniego tygodnia maja do początku lipca przemieści się ponad 2000 pojazdów Armii Stanów Zjednoczonych. Będą to transporty z rejonów stacjonowania wojsk oraz punktów przeładunkowych w rejony szkolenia, ale również przemieszczenia w trakcie prowadzonego szkolenia, a w ostatniej fazie ćwiczenia transporty powrotne do miejsc stałej dyslokacji.

Fot. Capt. William Duvall, 263rd Army Air Missile Defense Command
Fot. Capt. William Duvall, 263rd Army Air Missile Defense Command

Największego ruchu drogowego należy spodziewać się na trasach przemarszu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który w dniu 28 maja wyruszył ze swojego miejsca stacjonowania w Vilseck na terenie Niemiec. 

Patriot także dla Polski

Pod koniec marca szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie główną umowę dostawy w programie obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu, któremu MON nadało kryptonim Wisła. Obejmuje ona dwie baterie systemu rakietowego Patriot firmy Raytheon wyposażonego w system dowodzenia IBCS rozwijany przez Northrop Grumman oraz uzbrojonego w pociski PAC-3 MSE, które z kolei są produktem koncernu Lockheed Martin.

To pierwsza z planowanych dwóch faz programu Wisła. W kolejnej Polska chce kupić sześć kolejnych baterii w nieco zmienionej konfiguracji – z radarami dookólnymi i tańszymi pociskami SkyCeptor. W planach resortu jest także system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, który otrzymał kryptonim Narew.

W kwietniu Polska rozpoczęła w USA negocjacje związane z drugą fazą programu Wisła. Rozmowy dotyczyły również praktycznej realizacji kontraktu zawartego w pierwszej fazie, statusu programów radaru dookólnego i pocisku niskokosztowego SkyCeptor oraz możliwości integracji systemów Wisła i Narew.

Reklama

Komentarze (6)

 1. suzuki

  tak

 2. Lewak

  Rząd PIS podpisując umowę na Patrioty z IBCS , dokonał wyjątkowo ryzykownego manewru , który może być w przyszłości albo wielkim sukcesem lub olbrzymią klęską. Wszystko zależy od postępów w tworzeniu IBCS i nowego radaru dla Patriota. Jeżeli firmy amerykańskie uporają się z tymi częściami nowego Patriota w rozsądnym terminie , to Polska na tym wygra , ponieważ w przeciwieństwie do posiadaczy obecnej wersji Patriota , nie będzie musiała go modernizować. Rumunia i Szwecja po 10 latach eksploatacji starego Patriota będą musiały wydać olbrzymie kwoty na jego modernizację a Polska , dzięki ryzykownej i pokerowej zagrywce z kupnem IBCS , wyda w sumie mniejsze kwoty niż obecni posiadacze Patriota. Oczywiście gdy program Patriota znacznie opóźni się lub zostanie zredukowany , to Polska wyda olbrzymie kwoty na kiepskie uzbrojenie i będzie to kompletna klapa finansowa i zbrojeniowa.

  1. Willgraf

   a jak Patriot zostanie skasowany jako nie perspektywiczny system przez Pentagon? ,o czym już mówią w pentagonie, to co? , ten system to obrona przeciwrakietowa ale nigdy przeciwlotnicza, decyzja ktora odrzuciła ofertę MBDA byla największym błędem, a przy tych kwotach będzie najwiekszym skandalem w historii Polski

  2. Davien

   Oj panie Willgraf, takie bajki opowiadać:) Nikt nie planuje kasować Patriota wiec takeij wtopy dawno nie miałes:)

 3. szczytnik

  A co tam słychać w temacie \'Traczy\'? Jakoś tak zacichło, ostatnio ...

 4. JÓZEK mówi prawdę ...

  Polska powinna reaktywować R-17....co by też epatować

 5. Marek1

  ...\"W planach resortu jest także system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew\" ... MON od wielu lat NIC innego nie potrafi jak tylko \"planować\" i prowadzić wieloletnie fazy analityczno-koncepcyjne z których NIC realnie nie wynika.

 6. Willgraf

  jedna jednostka ma więcej baterii niż kontrakt za 20 miliardów na Wisłę .... i dalej zapewne będą wpisu w stylu jaki to wspaniały kontrakt podpisaliśmy:)

  1. Davien

   Oj panie willgraf jak widac argumentów zabrakło:)0 To sobie policz ile USA maja paterii Patriot a ile my kupujemy i pzrestań kit wciskać:)

  2. 7plmb

   A masz Pan wątpliwości ?? Wszystko co służy umacnianiu obronności naszego kraju jest godne pochwały. Zresztą potwierdzeniem tego są właśnie antyzachwyty ze wschodu.

  3. Kasia

   Broń biała i trebusze również???

Reklama