Reklama

Siły zbrojne

2 Pułk Kawalerii US Army przemierza Polskę [GALERIA]

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

W ramach organizowanych przez Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie (ang. U.S. Army Europe / USAREUR) w dniach 3-15 czerwca na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski ćwiczeń Saber Strike-18 przez terytorium Polski przemieszcza się 2 Pułk Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych (ang. 2nd Cavalry Regiment).

[GALERIA_19916]

Z miejsca swojego stałego stacjonowania w miejscowości Vilseck na terenie Niemiec wyruszył on 28 maja. Przekraczanie granicy naszego kraju rozpoczął 29 maja na przejściu granicznym w Jędrzychowicach oraz miejscowości Kudowa Słone. Łącznie po polskich drogach przemieszcza się 1250 pojazdów podzielonych na 5 rzutów. Pierwszy z nich liczy około 40 pojazdów, natomiast pozostałe cztery liczą po około 300 pojazdów. Transporty poruszają się w kolumnach po 20 sztuk i są pilotowane przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej. Jedynie pojazdy amerykańskiej Military Police poruszają się samodzielnie.

Największe rzuty 2 Pułku Kawalerii poruszają się dwoma podstawowymi trasami. Pierwsza biegnie od zachodniej granicy kraju w Jędrzychowicach autostradą A4 do Wrocławia, następnie trasą szybkiego ruchu S5 i drogą krajową nr 5 w stronę Poznania, dalej autostradą A2 do kolejnego odcinka S5 i DK5 w okolicach Gniezna i Bydgoszczy do Grudziądza, a dalej drogami krajowymi nr 16, 7, 58 i 61 przez Ostródę, Olecko do Budziska.

image
Ilustracja: Defence24.pl

Natomiast druga biegnie od południowej granicy kraju w okolicy miejscowości Kudowa Słone drogą krajowa nr 8 do Kłodzka i Wrocławia, później trasą S8 i autostradą A1 w okolicach Łodzi i dalej na wschód autostradą A2, bądź też od Wrocławia trasą S5 i DK5 w kierunku Poznania i dalej autostradą A2 do drogi krajowej nr 50. Stamtąd obie marszruty mają jednolity przebieg omijają Warszawę przez górę Górę Kalwarię do Łochowa a dalej przez Łomżę, Olecko do Budziska trasą S8 i drogami krajowymi nr 61 i 63.

Przekraczanie granicy polsko-litewskiej na przejściu granicznym w Budzisku zaplanowane jest na 6-9 czerwca br. Następnie pododdziały 2 Pułk Kawalerii wezmą udział w epizodach taktycznych zaplanowanych w ramach Saber Strike-18 na litewskich i łotewskich poligonach.

AN

Reklama

Komentarze (5)

 1. Olsen

  A ja chciałbym zobaczyć jak wyglądałby przerzut podobnej wielkości oddziału WP na podobną odległość. Na przykład przerzut w pełni ukompletowanej brygady ( tej która zawsze zdąży na pomoc) ze Świętoszowa na poligon w Orzyszu i z powrotem. Bardzo mnie ciekawi czy to w ogóle możliwe?

 2. HaH

  Mam nadzieje,że tym razem będzie mniej wypadków drogowych z nimi niż zazwyczaj ( jeden an jedne kilometr ).

 3. nero

  az milo patrzec

 4. Birma is a war zone

  Robią gospodarską wizytę na swoich włościach

  1. Davien

   Nie, jada po prostu pokazać wam zebyscie się tu wiecej nie pchali:)

  2. ojej

   Przykro ci że was nikt nie zaprasza, z wyjątkiem paru nieciekawych dyktatorków z nożem na gardle?

  3. Nieździwiony

   He he i to jest trafna płęta. Dawno takiej dobrej odpowiedzi tu nie czytałem i od razu humor mi sie poprawił. Brawka

 5. rED

  No to czekamy na teksty o Barbarossa 2 :D

  1. Davien

   Pierwszy był 16 min po twoim:)

Reklama