Reklama

Siły zbrojne

Izraelska ochrona dla arabskich Airbusów MRTT

Autor. Airbus

Spółka Elbit Systems Emirates poinformowała o otrzymaniu zamówienia na realizację systemu samoobrony do emirackich Airbusów A330 Multi-Role Tanker Transport, czyli wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących (MRTT).

Według komunikatu z dnia 3 stycznia powyższe przedsiębiorstwo za kwotę 53 milionów USD (212 mln PLN) odpowie za wyposażenie w ciągu najbliższych pięciu lat floty A330 MRTT o autorski system walki elektronicznej oraz system Direct Infrared Countermeasures (DIRCM) - J-MUSIC™, który jest aktualnie zainstalowany na ponad 25 typach statków powietrznych.

Czytaj też

J-MUSIC od izraelskiego producenta służy do ochrony samolotów transportowych czy tankowców powietrznych jako system ochrony przed zagrożeniem wynikającym z użycia pocisków kierowanych podczerwienią. System za pomocą wiązek lasera może doprowadzać do zakłócenia działania układu naprowadzania wielu pocisków jednocześnie. J-MUSIC posiada również system ostrzegania o odpaleniu rakiet przeciwlotniczych oraz zapewnia precyzyjne ich śledzenie za pomocą kamery termowizyjnej. Głowice te są również zainstalowane w samolotach VIP-owskich wielu państw świata, w tym Polski, które zostały umieszczone w rządowych Boeingach 737NG.

Zjednoczone Emiraty Arabskie od 2013 roku posiadają trzy samoloty Airbus A330 MRTT, które zostały zamówione w 2008 roku. W listopadzie ubiegłego roku ZEA zdecydowały o powiększeniu floty o kolejne dwie maszyny. Te dostawy z kolei powinny się rozpocząć w 2024 roku. Zostały pozyskane w celu wsparcia myśliwców posiadanych przez to państwo, czyli chociażby ponad 50 sztuk F-16E czy 44 Mirage 2000. Niebawem Airbusy MRTT będą mogły tankować zamówione niedawno 80 Rafale, a być może także 50 F-35A, jeśli transakcja sprzedaży tych ostatnich dojdzie do skutku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama