Reklama

Siły zbrojne

Indonezja kupuje drony z Turcji

ANKA Morze
Autor. TAI

Indonezyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że kupuje 12 dronów obserwacyjno-rozpoznawczych o wartości 300 milionów dolarów od Turkish Aerospace, które mają być wykorzystywane przez jej wojsko w celu wzmocnienia obrony kraju – informuje agencja AP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Indonezja powoli, ale systematycznie unowocześnia swoje siły zbrojne, tym razem zdecydowano się na zakupy w Turcji, gdzie kupiono 12 dronów obserwacyjnych TAI ANKA klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance/statek powietrzny o średniej wysokości i długim czasie lotu) o wartości 300 milionów dolarów od Turkish Aerospace. Oczekuje się, że 12 jednostek dronów ANKA zostanie dostarczonych przed listopadem 2025 roku. W pakiecie Indonezja otrzyma szkolenie oraz wsparcie logistyczne. Na wyposażeniu Indonezji jest obecnie kilka typów bezzałogowców jak IAe Wulung, CASC Rainbow, Aerostar Tactical UAS, Aeronautics Defense Orbiter, IAI Searcher, CAC Fox

Czytaj też

12 dronów ANKA będzie wykorzystywanych przez indonezyjskie siły powietrzne, armię i marynarkę wojenną. Dron o długości 8,6 metra może latać około 30 godzin na wysokości 9 100 metrów. Wyposażony jest w silnik Thielert Centurion 2.0 o mocy 155 KM, który umożliwia lot z prędkością maksymalną 217 km/h. Anka w wersji rozpoznawczej może przenosić różnorodne wyposażenie w tym kamery optyczne i na podczerwień, dalmierze czy celowniki laserowe. Tureckie siły powietrzne używają ich od 2010 roku.

Reklama

Indonezja idzie na zakupy

W połowie czerwca na Defence24 informowaliśmy, że kraj ten kupił od Kataru 12 wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Mirage 2000-5 za 795,14 mln USD . Decyzja o zakupie samolotów jest podyktowana starzejącą się flotą Su-27 i Su-30 oraz wypełnieniem pustki po wycofanych F-5 Tiger. Zakup samolotów wyprodukowanych przez Dassault Aviation, był krytykowany za wiek samolotów. Ministerstwo Obrony stwierdziło jednak, że Indonezja potrzebuje myśliwców, które mogą być szybko dostarczone, aby zastąpić spadek gotowości bojowej swoich sił powietrznych, ponieważ wiele z samolotów służących w tym kraju się zestarzało. Obecnie Indonezja posiada 15 - EMB-314; 25 - F-16A/C (Średni wiek F-16 wynosi 36,2 lat); 22 - Hawk 209; 16 - Su-27/30 (13,8 lat).

W marcu bieżącego roku firma Lockheed Martin poinformowała w mediach społecznościowych, że dostarczyła pierwszy z pięciu samolotów transportowych C-130J-30 Super Hercules dla Sił Powietrznych Indonezji. Samolot będzie służył w Dżakarcie.

Czytaj też

Dodatkowo, kraj zamówił 13 radarów wojskowych dalekiego zasięgu od firmy Thales. Rozważa również zakup inteligentnej amunicji lotniczej AASM-HAMMER od Safran.

Czytaj też

W lutym 2022 roku Indonezja zamówiła 42 samoloty wielozadaniowe Rafale we Francji o wartości około 8,1 miliarda dolarów, umowa ta jest dodatkowo powiązana z porozumieniami w sprawie współpracy przy rozwijaniu okrętów podwodnych oraz amunicji nowej generacji. W ten sposób Indonezja stanie się największym francuskim klientem zbrojeniowym w regionie wyprzedzając Singapur i z pewnością będzie korzystała ze związanych z tym profitów. Na początku listopada 2022 r. pojawiły się informacje, że piloci i inżynierowie indonezyjskich sił powietrznych zostali wysłani do Francji, gdzie uczą i się latania i i obsługi myśliwca Dassault Rafale. Rafale zostaną dostarczone w 2026 roku.

Czytaj też

W planach jest także zakup samolotów F-15EX Eagle, według ministra obrony Prabowa Subianto rozmowy ws. zakupu są prowadzone na zaawansowanym poziomie i czekają na ostateczną decyzję. Indonezja jest również partnerem w programie Korea Aerospace Industries KF-21/I-FX. Docelowo Indonezja mogłaby eksploatować 50 egzemplarzy południowokoreańskiego samolotu. Była nawet zaangażowana w program tego myśliwca. Kraj ten zgodził się pokryć 20% kosztów, kiedy przystąpił do programu w 2010 roku, ale od 2017 roku zaczął zalegać z płatnościami. Indonezja dąży do posiadania dziesięciu eskadr myśliwców do 2024 roku. Przewiduje się jednak, że kraj nie da rady dotrzymać tego terminu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama