Reklama

Siły zbrojne

Indonezja kupi rosyjsko-indyjskie systemy rakietowe?

System przeciwokrętowy Brahmos.
Autor. B. M. Meena / Ministry of Defence, Government of India

Serwis Reuters informuje o możliwym zakupie przez armię Indonezji systemów rakietowych Brahmos od indyjsko-rosyjskiej spółki BrahMos Aerospace. Ewentualna umowa ma mieć wartość ponad 200 mln USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Wstępne negocjacje między stronami miały się już odbyć. Zapytany o to z rzecznik indonezyjskiego ministerstwa obrony odmówił komentarza, tłumacząc to koniecznością sprawdzenia pewnych informacji związanych z tematem. Dyrektor generalny spółki Atul D. Rane miał potwierdzić dla Reutersa, że obecnie prowadzi zaawansowane rozmowy z Dżakartą, na temat transakcji w skład której wchodzą pociski przeciwokrętowe. Ma ona mieć wartość 200-350 mln USD i zawierać zarówno efektory dla systemów naziemnych, jak i okrętów wojennych.

„Mam teraz zespół w Dżakarcie" – powiedział Rane w wywiadzie, dodając, że umowa może zostać zawarta w ciągu roku. „Siły obronne Indonezji są bardzo zainteresowane".

Reklama

Czytaj też

Co więcej, firma zamierza także ponownie złożyć propozycję sprzedaży kolejnych pocisków armii filipińskiej, tym razem wartość umowy ma sięgać około 300 mln USD.Jednostki tamtejszej piechoty morskiej mają już posiadać system tego typu. Rzecznik filipińskiego departamentu obrony nie skomentował sprawy.

„Same Filipiny dały nam do zrozumienia, że to tylko przełamywanie lodów" – powiedział Rane, odnosząc się do sprzedaży z 2022 roku. „Patrzą na więcej systemów".

Czytaj też

Brahmos to przeciwokrętowy, naddźwiękowy manewrujący pocisk rakietowy średniego zasięgu opracowany przez indyjsko-rosyjską spółkę BrahMos Aerospace w 2005 roku. Może on być zintegrowany z wieloma typami platform, w tym morskimi, jak i powietrznymi. W zależności od nośnika pocisk ten może zlikwidować cel na dystansie 650-800 km, jednak w przypadku wersji eksportowej wartość ta wynosi tylko 290 km. Poza indyjską armią jest on użytkowany jedynie przez filipińską piechotę morską, która zakupiła trzy baterie tego systemu rakietowego. Obecnie opracowywana jest również hipersoniczna wersja pocisku, BrahMos-II, o prędkości 7-8 Machów, mająca zwiększyć zdolność szybkiego uderzenia z powietrza.

Czytaj też

Wyrzutnia systemu Brahmos.
Autor. Anirvan Shukla/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Ciekawe czy USa przekazlo by Indiam technolgie tak jak Rosja?

Reklama