Reklama

Siły zbrojne

Indie: kierowane pociski dla czołgów

Fot. Prem Singh Kanwar/Ministerstwo Obrony Indii
Fot. Prem Singh Kanwar/Ministerstwo Obrony Indii

W Indiach zakończyły się testy nowego przeciwpancernego pocisku kierowanego odpalanego z armat. System ten został zaprojektowany z myślą o czołgach podstawowych, a w szczególności rodzimym, indyjskim Arjunie.

Jak podało ministerstwo obrony Indii, do prowadzonych testów wykorzystano specjalną platformę testową składającą się z wieży czołgu Ajrun i podwozia T-72. Armatę gładkolufową kal. 120 mm stanowiącą główne uzbrojenie Ajruna z powodzeniem opuścił wystrzelony lufowy przeciwpancerny pocisk kierowany naprowadzany laserowo. Po pokonaniu odległości 3000 metrów trafił w wyznaczony cel. Badania prowadzone były na poligonie artyleryjskim KK na terenie Centrum i Szkoły Korpusu Pancernego Indyjskich Wojsk Lądowych w Ahmednagar.

Prace nad nowym lufowym ppk nadzoruje indyjska Organizacja ds. Badań i Rozwoju Obrony DRDO (Defence Research & Development Organisation). W zespole projektującym ten system znalazły się spółki takie jak: Armament Research & Development Establishment (ARDE) Pune, High Energy Materials Research Laboratory (HEMRL) Pune oraz Instruments Research & Development Establishment (IRDE) Dehradun. Pocisk jest wyposażony w tandemową głowicę kumulacyjną, która jest zdolna do skutecznego rażenia czołgów chronionych pancerzem reaktywnym.

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya (w wersjach Mk. I i Mk. II), 1025 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90 (w wersjach T-90MS, T-90M "Bhishma" i T-90S) oraz 242 egzemplarze czołgów podstawowych Ajrun (124 w wersji Mk. I i 118 w wersji Mk. II). W związku z bardzo dużą liczbą posiadanych czołgów z rodziny T-72/T-90 bardzo prawdopodobne jest opracowanie przez indyjski przemysł zbrojeniowy wersji nowego lufowego ppk przystosowanej do wystrzeliwania z armat gładkolufowych 2A46 kal. 125 mm.

Reklama
Reklama

Komentarze