Reklama

Siły zbrojne

Hiszpanie odbierają nowe transportery opancerzone

VCR 8 x8 Dragon
VCR 8 x8 Dragon
Autor. Plasan/GDELS

W Sewilli na terenie zakładów GDELS Santa Bárbara Sistemas doszło do przekazania hiszpańskim wojskom lądowych pierwszej partii kołowych opancerzonych wozów bojowych Dragón 8x8 w wersji wozu saperskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwsza partia licząca 7 wozów po ceremonii ich odbioru trafi do Brygady Legii Cudzoziemskiej Rey Alfonso XIII, która będzie poddawać przekazane wozy testom przed wdrożeniem ich na większą skalę do hiszpańskiej armii. Docelowo Hiszpania będzie posiadać przynajmniej 5 wariantów specjalistycznych w ramach programu VCR 8x8 Dragon jak m.in. kołowe bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze kawalerii (bojowe wozy rozpoznawcze), wozy saperskie i rozpoznania artyleryjskiego, jednak liczba odmian może sięgnąć nawet 13. Całym programem zarządza firma Tess Defence, w skład której wchodzą Santa Bárbara Sistemas, Indra Sistemas, Sapa Placencia i Escribano Mechanical & Engineering.

Czytaj też

VCR 8x8 Dragon to hiszpański kołowy transporter opancerzony bazujący na rodzinie wozów Riranha V, produkowany przez koncern GDELS na terenie zakładów Santa Bárbara Sistemas. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężnyMTU 6V-199 TE21 lub Scania DC-13 o mocy 550 KM każdy, pozwalające na rozpędzenie wozu do 105 km/h przy zasięgu operacyjnym na poziomie 550 km. Według producenta kadłub zapewnia ochronę z każdej strony przed amunicją przeciwpancerną ka. 14,5 mm, zaś w przypadku przodu kadłuba zapewniona ma być ochrona przed większością typów amunicji kal. 30 mm. Poza tym pojazd może otrzymać opancerzenie dodatkowe zwiększające jego odporność np. na głowice kumulacyjne. W przypadku wariantu bojowego wozu piechoty, uzbrojenie główne zostało umieszczone w bezzałogowym systemie wieżowym Guardian 30 i jest nim armata automatyczna Orbital ATK Mk44S Bushmaster II/S kal. 30 mm. Posiada ona zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR/LR2.

Reklama

Czytaj też

Program VCR 8x8 Dragon według przyjętego w grudniu 2018 roku planu zakłada zakup 348 nowych kołowych wozów bojowych w różnych konfiguracjach, które mają zostać dostarczone do 2022 roku, co ma kosztować ok. 2,1 mld USD. Plan ogólne mówią o pozyskaniu blisko 1000 takich wozów, kosztem ok. 3,8 mld euro (365 wozów w drugiej transzy od 2022 roku i 287 wozów w trzeciej transzy). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. kapusta

    I tak się powinno zamawiać ciężki sprzęt: wieloletni plan, po ok sto maszyn rocznie, pierwsza moderka już po kilku latach, równoczesne produkowanie testowanie i wdrażanie wersji specjalistycznych, a przy tym wszystkim zarówno transfer technologii do własnego przemysłu jak i prace badawcze oraz rozwój własnych rozwiązań. Czemu u nas nie można niczego tak kupować?

    1. Był czas_3 dekady

      Słusznie prawisz. Możemy opracować sami dobry KTO, brakujące elementy można zakupić za granicą.. O niewątpliwych korzyściach nie muszę pisać.

  2. Filemon66

    Podsumowując 200 mln EUR za 219 wież CZYLI 1 mln EURO każda Pikanterii dodaje fakt że BRAKUJE ASOP które proponował konkurent Elbit Jednym słowem na golasa

Reklama