Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Hiszpański Dragon z izraelskim pancerzem

VCR 8 x8 Dragon
VCR 8 x8 Dragon
Autor. Plasan/GDELS

Na początku lutego izraelska spółka Plasan Sasa Ltd. poinformowała o zawarciu kontraktu z hiszpańską TESS Defense SA na dostawę pakietu zaawansowanego opancerzenia dla kołowego wozu bojowego VCR (Vehiculos de Combate a Ruedas) 8 x 8 Dragon.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Umowa dotyczy pierwszej partii 348 pojazdów Dragon zamówionych w sierpniu 2020 r. przez hiszpański resort obrony. W jej ramach Plasan dostarczy lekki, modułowy system osłon Hybrid Slat Fence (HSF), zwiększających odporność na ostrzał przy użyciu ręcznych granatników przeciwpancernych (RPG) oraz rozwiązania w zakresie ochrony przeciwminowej podwozia a także chroniące przed skutkami bocznych eksplozji IED wraz z odpowiadającymi im pochłaniającymi energię wybuchu siedziskami. Dostawy izraelskich systemów opancerzenia rozpoczną się w styczniu 2022 roku i potrwają do 2026 roku.

Czytaj też

Jak już zostało wspomniane, kontrakt na produkcję 348 egzemplarzy VCR 8 × 8 Dragon o łącznej wartości ok. 2,08 mld euro został zawarty pomiędzy hiszpańskim resortem obrony, a konsorcjum TESS Defense w sierpniu 2020 r. Nowe kołowe wozy bojowe mają powstawać lokalnie w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA należących do General Dynamics European Land Systems (GDELS) w kooperacji z innymi lokalnymi poddostawcami. Spółka TESS Defence została specjalnie powołana w celu zarządzania całym programem przez firmy w nim uczestniczące: Indra Sistemas SA, GDELS - Santa Bárbara Sistemas SA, Sapa Placencia SL i Escribano Mechanical & Engineering SL. 

Reklama

Bazujące na konstrukcji rodziny kołowych wozów bojowych Piranha V, również produkowanych przez GDELS, hiszpańskie Dragony mają pozwolić na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). 

Czytaj też

Wstępne plany hiszpańskiej armii zakładają docelowe pozyskanie blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Z obecnie wytwarzanej transzy około 200 pojazdów ma zostać wyprodukowanych w wersji kołowego bojowego wozu piechoty i wyposażonych w bezzałogowe wieże Guardian 30 dostarczane przez rodzimą spółkę Escribano Mechanical & Engineering SL.

Warto też zaznaczyć, że Plasan to światowy lider w zakresie systemów opancerzenia dla różnych pojazdów, nie tylko kołowych, a także lotniczych i morskich platform. Za izraelską ofertą przemawiał zapewne również fakt, że firma ta dostarczała już dodatkowe opancerzenie do pojazdów rodziny Piranha V. 

Czytaj też

W oparciu o podstawowe opancerzenie Piranha V oraz dodatkowe dostarczone przez Plasan, pancerz VCR 8 x 8 Dragon ma zapewniać ochronę przed granatami RPG, pociskami przeciwpancernymi 14,5 mm w zakresie 360° oraz 30 mm pociskami przeciwpancernymi w przedniej sferze (w zakresie 30°). Kadłub pojazdu ma być również odporny na eksplozje min przeciwpancernych o wadze 8 kg.

Reklama
Reklama