Reklama

Siły zbrojne

Hiszpański Guardian strzela ze Spike

Przeciwpancerny pocisk kierowany Spike wystrzeliwany z systemu wieżowego Guardian 30.
Autor. RAFAEL ADVANCED SYSTEM

Rafael, PAP Tecnos i Escribano Mechanical and Engineering pomyślnie zakończyli integrację przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike w GUARDIAN 30, zdalne sterowanym systemie wieżowym, wybranym przez armię hiszpańską jako wieżę dla kołowego transportera opancerzonego 8x8 Dragon.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwsze odpalenie z Guardian 30 osiągneło swój cel i pocisk zademonstrował spełnienie specyficznych wymagań ustanowionych przez armię hiszpańską. Poza tym jest to pierwszy pocisk SPIKE LR2 wystrzelony w Hiszpanii z ZSSW Guardian. To, jak podaje firma Escribano, pokazuje wszechstronność rodziny pocisków Spike oraz zdolność bojową, którą Guardian 30 uzyskuje dzięki tej integracji.

Czytaj też

Guardian 30 został zaprojektowany przez hiszpańską spółkę Escribano Mechnical & Engineering specjalnie z myślą o wersji kołowego bojowego wozu piechoty VCR 8 × 8 Dragon. System ten jest w pełni bezzałogowy i charakteryzuje się wysoką modułowością, dzięki czemu ma być łatwy w konserwacji i wysoce niezawodny. Jego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Orbital ATK Mk44S Bushmaster II/S kal. 30 mm, a za wykrywanie i namierzanie celu odpowiadają dwie głowice optoelektroniczne.

Reklama
ZSSW Guardian 30 Spike LR2
Autor. ESCRIBANO Mechanical & Engineering and RAFAEL-PAP Tecnos

Współpraca między Escribano M&E i PAP TECNOS rozpoczęła się w 2021 r. i będzie się dalej rozwijać w nadchodzących latach w celu ustanowienia krajowego strategicznego planu przemysłowego zdolności zgodnego z interesami hiszpańskich sił zbrojnych i wspierane przez innowacyjne i skonsolidowane technologie, takie jak Spike, rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych, która jest w armii hiszpańskiej od 17 lat. Obie firmy przyczynią się dzięki synergii swoich zdolności do większego gospodarczego, przemysłowego i technologicznego zwrotu funduszy z inwestycji publicznych dokonanych na zakup i konserwację systemów rakietowych podczas ich długiego cyklu życia na poziomie krajowym. - czytamy w komunikacie.

YouTube cover video

Według słów Ángela Escribano, dyrektora generalnego ESCRIBANO Mechanical & Engineering, „ Udana współpraca z RAFAEL i PAP Tecnos łączy zdolności i technologie dwóch wiodących firm obronnych w Hiszpanii i na świecie oraz odpowiada na potrzeby naszych Wojsk Lądowych i Sił Zbrojnych. To ważny kamień milowy, który zapewni naszym siłom zbrojnym możliwości technologiczne, których potrzebują, aby zająć pozycję światowego lidera"

Hiszpańska armia wykorzystuje ppk Spike-LR/LR2 na wyrzutniach przenośnych, są one odpalane także z pojazdów Uro Vamtac (używanych m.in. w grupie batalionowej na Łotwie, w skład której wchodzą też żołnierze polscy) i M113. Teraz jednak będzie można odpalać ppk z systemu wieżowego nowoczesnego kołowego wozu bojowego, wprowadzanego do hiszpańskiej armii.

Moment odpalenia Spike LR2 z ZSSW Guardian 30
Autor. ESCRIBANO Mechanical & Engineering and RAFAEL-PAP Tecnos
Moment odpalenia ppk Spike z systemu wieżowego Guardian 30
Autor. ESCRIBANOMechanical & Engineering andRAFAEL-PAP Tecnos
Moment odpalenia ppk Spike LR2 z systemu wieżowego Guardian 30
Autor. ESCRIBANO Mechanical & Engineering and RAFAEL-PAP Tecnos

Czytaj też

W porównaniu do Spike LR1, pociski wersji LR2 mają zasięg wydłużony do 5,5 km i nową głowicę bojową. System naprowadzania Spike LR2 posiada nową niechłodzoną kamerę termowizyjną, co zwiększa zdolności obserwacji, ale też pozwala na skrócenie czasu osiągania gotowości bojowej. Zmodyfikowany jest również sensor dzienny, a system naprowadzania zapewnia jednoczesne wykorzystanie i połączenie (fuzję) danych z obu kamer. Pozwala to na unieszkodliwienie większości czołgów podstawowych, jak i innych opancerzonych konstrukcji.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomcat

    ale czy można tym spike strzelać do Rosjan czy też licencjodawca nie pozwala?

Reklama