Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania: Patrioty zastąpią rakiety dla Ukrainy?

Rumuńska wyrzutnia Patriot z rakietami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE
Rumuńska wyrzutnia Patriot z rakietami PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE
Autor. Laurentiu Turoi

Władze Hiszpanii otrzymały zgodę na zakup amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot, za maksymalnie 2,8 mld USD. Jest prawdopodobne, że zestawy te zastąpią systemy MIM-23 Hawk, z których co najmniej część dostarczono Ukrainie.

Reklama

Zgodnie z notyfikacją przesłaną do Kongresu przez agencję DSCA, Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Hiszpanii czterech zmodernizowanych zestawów Patriot w obecnej konfiguracji PAC-3+. Obejmuje to cztery sektorowe radary AN/MPQ-65 i taką samą liczbę stacji kierowania ECS, dwa systemy dowodzenia szczebla powyżej baterii typu ICC, 24 wyrzutnie M903 oraz 51 pocisków Patriot PAC-3 MSE, standardowy system łączności Antenna Mast Group (8 sztuk) wraz z elementami logistycznymi jak systemy generowania energii, urządzeniami przeznaczonymi do testów, planem strzelań próbnych oraz integracji, a także pakietami szkoleniowymi oraz logistycznymi.

Reklama

Maksymalna całkowita wartość transakcji to 2,8 mld dolarów, przy czym prawdopodobnie ostateczna kwota będzie niższa w zależności od jej zakresu. Warto jednak zauważyć, że hiszpańska konfiguracja Patriotów jest uboższa od tej, którą pozyskała Polska w pierwszej fazie programu Wisła (za 4,75 mld dolarów w 2018 roku), bo nie zawiera elementów systemu IBCS, ale też obejmuje jedynie 51 rakiet (w porównaniu do ponad 200 zakupionych przez Polskę).

Czytaj też

Hiszpański zakup Patriotów nie będzie się też wiązał z offsetem, podczas gdy polski program Wisła w obu etapach uwzględnia kompensację. Mimo wszystko będzie to jednak znaczące wzmocnienie hiszpańskiej obrony powietrznej. Obecnie dysponuje ona trzema pozyskanymi z nadwyżek Bundeswehry bateriami Patriot PAC-2+, z których jedna cały czas pozostaje w dyżurze bojowym w tureckiej bazie Incilrik – niezmiennie od 2015 roku (teraz służbę pełni tam osiemnasta zmiana kontyngentu).

Reklama

Obecnie zostaną one uzupełnione o zdecydowanie nowocześniejszy system z możliwością użycia pocisków PAC-3 MSE o podwyższonych zdolnościach zwalczania celów aerodynamicznych i balistycznych. To, że Hiszpania kupuje jedynie 51 pocisków PAC-3 MSE, z których jeden przeznaczony jest do strzelania próbnego, można częściowo tłumaczyć tym, że ma zapasy starszych rakiet PAC-2 pozyskane od Niemiec i możliwość ich modernizacji do wersji PAC-2 GEM-T. W przyszłości możliwe będą też zakupy nowo produkowanych pocisków tego typu od spółki Comlog GmbH, czyli joint venture Raytheona i MBDA, które na razie prowadzi modernizację starszych PAC-2 dla Bundeswehry. Hiszpania nie jest co prawda członkiem europejskiej inicjatywy ESSI, ale nie stoi to na przeszkodzie.

Czytaj też

Hiszpania ma też starsze zestawy Hawk MIM-23B, z których część przekazano Ukrainie oraz systemy krótszego zasięgu NASAMS i Aspide/Spada. Możliwe więc, że nowe Patrioty zastąpią w Hiszpanii właśnie system Hawk, który być może będzie dalej dostarczany Kijowowi. W ostatnim czasie Madryt wzmacnia swoją obronę powietrzną także poprzez zakupy zestawów bardzo krótkiego zasięgu Mistral 3, z kolei jeden z zestawów NASAMS był przynajmniej przez pewien czas rozlokowany na Łotwie. Można więc postawić tezę, że Hiszpania utrzymuje dość silną i warstwową naziemną obronę powietrzną, a w dodatku jest ona zaangażowana we wspieranie sojuszników.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

  1. Monkey

    Wydaliśmy sporo więcej niż Hiszpanie na Patrioty dla Wisły, ale to nasze systemy będą walczyć jako pierwsze. Chociaż Hiszpanie mają czego bronić, bo nie tylko miasta, ale i porty. W tym, nie zapominajmy jest kilka, w których są terminale gazowe. A Hawki na Ukrainie i tak się przydadzą i Ukraińcy z takiego podarunku bądź zakupu także będą szczęśliwi.

    1. Davien3

      Monkey tyle ze Hiszpanie kupili 2x tyle baterii od nas do tego w tym samym standardzie co nasze tylko bez IBCS a zapłacili sporo mniej niz my za 2 baterie. Do tego oni kupowali kiedy na swiecie jest inflacja a my nie.

  2. Szczupak

    Na pewno przegrała Rosja. I dzięki swojej arogancji i imperialnym zapędom obudziła co poniektórych śpiących od 20, 30 lat. Udowodniła że dalej jej siły zbrojne są podobne do tych sprzed wielu dekad a mordowanie cywili wcale z upływem wieków nie minęło.

  3. Ma_XX

    Wojnę już wygrały amerykańskie koncerny zbrojeniowe

    1. [email protected]

      Grunt że nie kacapskie.

    2. Rusmongol

      Nie kolego. Wojnę wygrywa już NATO które wcześniej nie miało impulsu do wymiany złomu na nowy sprzęt. Teraz go mają...

  4. szczebelek

    Zaraz zacznie się, że Hiszpanie potrafią lepiej i nie ważne, że z półki i bez offsetu 😂🤣

Reklama