Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy wyprodukują Patrioty

Strzelanie niemieckiej baterii Patriot w standardowej konfiguracji (PAC-2). Fot. Bundeswehr/Nurgün Ekmekcibasi.
Strzelanie niemieckiej baterii Patriot w standardowej konfiguracji (PAC-2). Fot. Bundeswehr/Nurgün Ekmekcibasi.

Raytheon i MBDA Deutschland przygotowały „mapę drogową” dalszej współpracy, w ramach której w Niemczech będą produkowane pociski Patriot na potrzeby państw europejskich, wykorzystujących ten system.

Reklama

W komunikacie MBDA Deutschland przypomina się, że obie firmy pracują w ramach spółki joint venture COMLOG GmbH, by wspierać eksploatację zestawów Patriot używanych przez Bundeswehrę. Firma MBDA Deutschland posiada w tym celu rozbudowaną infrastrukturę.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dodajmy, że pierwotnie Bundeswehra miała 36 baterii Patriot przeznaczonych do użycia operacyjnego, w ramach redukcji zmniejszono tę liczbę do 12, a większość pozostałych zestawów sprzedano lub przekazano innym użytkownikom: Republice Korei (8), Izraelowi (4), Hiszpanii (3), Jordanii (3 lub 4). Patrioty, które pozostają w służbie, były jednak cały czas modernizowane.

Ostatnia sfinalizowana modernizacja nosi nazwę Kampfwertanpassung 2 (KAW 2), i w praktyce podnosi niemieckie baterie do standardu PAC-3. Obecnie trwają prace nad ich modernizacją do standardu PAC-3+/PDB-8, obejmującego m.in. możliwość użycia rakiet PAC-3 MSE, które zostały w niewielkiej liczbie zakupione przez Niemcy, a także inne usprawnienia.

Czytaj też

Spółka COMLOG otrzymała w 2020 roku zlecenie na modernizację 170 pocisków PAC-2 posiadanych przez Niemcy, przypuszczalnie do standardu zbliżonego do GEM-T, najnowszego w tej rodzinie rakiet, ze zwiększonymi możliwościami zwalczania rakiet balistycznych. Przypomnijmy, że są to produkowane przez Raytheon rakiety naprowadzane metodą TVM (śledzenie celu przez pocisk, natomiast komendy wypracowywane są przez naziemny system kierowania ogniem). Stanowią one uzbrojenie zestawów Patriot razem z pociskami rodziny PAC-3 (w tym PAC-3 MSE), kierowanymi aktywnie radarowo i produkowanymi przez Lockheed Martin. Polski system Wisła będzie uzbrojony w pociski PAC-3 MSE, jednocześnie będzie mieć możliwość użycia innych rakiet.

Raytheon i MBDA Deutschland uzgodniły, że rozbudują infrastrukturę w Niemczech, by produkować tam Patrioty (pociski rodziny GEM-T) zarówno na potrzeby Bundeswehry, jak i innych członków NATO w Europie. Krok ten wpisuje się w inicjatywę European Sky Shield, w ramach której kilkanaście państw będzie rozwijać swoją obronę powietrzną pod przywództwem Niemiec.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (16)

 1. LOUT

  kukueydza(2) - Niemcy będa strugać 30letni GEM-T?? Co za bajki, pnieważ to jest nowoczesna wersja PAC- i rózni się od PAC-3 MSE tym, ze ma "fragmenting blast interceptor" a nie "hit-to-kill". Potrzebne są jednak jedne i drugie, więc poczekaj co "polski super-patriot" będzie miał za główną rakietę obok MSE i wtedy nazywaj GEM-T czy Stunnera zacofanym, 30 letnim starociem! Ogólnie przemawia tylko zadrość, ponieważ to w Niemczech będzie produkcja rakiet i centrum serwisowe a nie w PL.

  1. Anty 50 C-cali

   a prawo w Niemczech będzie (jest?) zmienione i wyprodukowane rakiety będzie można przerzucać w razie W transportem lotniczym? Bo z powodu - amunicji - w panzerfaustkach - ostro Brytany musieli omijać przestrzeń reichu. w lotach w kierunku Ukrainy....O 30letnich bwp z Czech, (ponieważ to z Niemiec dostarczone!), i wielotygodniowych kruczkach pouczaczy prawa, wspomnij

  2. Marek L..

   Rakietę "Stunner", no to TY nazywasz zacofaną ???? O czym TO ty tutaj bełkoczesz???? RAFAEL'a Stunner, no to jest najnowocześniejszym z tych wszystkich, przez ciebie tutaj wymienionych pocisków dla Patriota, Posiada on identyczną z PAC-3 MSE zdolność "hit-to-kill", oraz, posiadając 85% zdolności maksymalnego zasięgu, oraz jego zdolności aerodynamicznych. A kosztuje ON jeden milion USD za sztukę, w porównaniu z co najmniej 4 milionami USD, za sztukę Raytheon'a PAC-3 MSE.. Czyli: MNIEJ, niż 25% jego ceny!!!! Bardzo jest to dobra propozycja, dla tego już teraz no to maksymalnie "wyżyłowanego" polskiego podatnika!!!!.......

  3. Boczek

   Anty 50 C-cali, 1 grudzień (16:22) Nie, nie musieli. BAJKI!

 2. rwd

  A my produkujemy wyrzutnie do Patriotów.

  1. mc.

   No popatrz jacy jesteśmy głupi. Mogliśmy wziąć od Niemców 12 baterii Patriotów (w 2011 roku) i je zmodernizować (tak jak zrobiła to Korea), a my wolimy produkować wyrzutnie. Podziękuj Panu Klichowi i Siemoniakowi.

  2. Marek L..

   No bo ten Antoś (ten SAM, który "uwalił" 70 super-nowoczesnych Karaluchów, no i "dzięki niemu", no to my, no to TERAZ, czyli obecnie, no to MY mamy 6 "Black-Hawków', i to wtedy, no to GŁÓWNIE dla naszej Policji!!!!), oraz ten cały dorobiony, tępy Mariuszek, no to ONI, no to naprawdę, to BARDZO to poprawili ....... ;-)))

  3. wert

   Marek L..@ ten nieogarnięty Antoś POzbył się kacapskich jenerałów którzy połowe Polski chcieli oddać w okupację by POtem zgliszcza i bezimienne doły śmierci odbijać. Za to WIECZNA MU chwała. A co do karaluchów; jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Tyle

 3. Filemon19

  Podsumowując 2,7$ mld USD kosztują 452 sztuki pac3mse zamówione przez Emiraty w 2019,roku z cały dodatkiem sprzętowym

 4. xdx

  Bundeswehr ma na dzień dzisiejszy (z tego co mi wiadomo) 3 baterie podniesione do pac 3 mse, wersja software PDB 8.0.5 na 100% czy już wprowadzono 8.1 to nie wiem ale MBDA robiło już test. Reszta baterii jest podniesiona do PAC 2 GEM-T. Czego brakuje to radaru LTAMDS i na to czeka Bundeswehr i zamierza wtedy podnieść wszystkie baterie do nowego standardu (jak będzie kasa). Dlaczego MBDA Niemcy ? Sprawa jest prosta Niemcy to główny producent głowic do rakiet w Europie jak również potężny przemysł chemiczny. Np MBDA UK korzysta głównie z głowic niemieckich , to jest wszystko połączone i po to stworzone aby się wymieniać doświadczeniami.

 5. X

  Musi minąć min 7 pokoleń, aby te wyprodukowane Patrioty mogły się znaleźć na polskiej ziemi !!! - powiedział ..... na Podkarpaciu ;)))

  1. kukurydza

   Kto? Co powiedział? Czy ty wogóle rozumiesz, że w artykule mowa o przestarzałym wariancie PAC-2 GEM-T, podczas gdy Polska i USA kupują już wyłącznie najnowszy - i TAŃSZY - PAC-3 MSE, a inni nie mogą bo dopiero "trwają prace" by wprowadzić chociaż PDB-8?

  2. LOUT

   kukueydza - co ma wersja Patriota do tego czy Bindeswehra może w Polsce, przy granicy z Ukrainą, rozsatić dwie baterie Patriotów, zeby chronić bezbronnej w tej kwestii Polski??? Słowacja sie zgodziła i stacjonuje tam BW z dwoma bateriami Patriot, ale polski rzad ma fobie i nie, bo nie(mieckie)! Na dodatek wypisujesz bajki, bo Polska to dopiero zamówiła "te naj, naj, najnowoczesniejsze wersje, ale jeszcze ivch nie ma i dlugo miec nie bedzie! Zagrozenie i spadajace rakiety sa jednak prawdziwe!!

  3. Powiślak

   GEM-T nie taki "musi być" przestarzały skoro w sumie jeszcze niedawno był ...oferowany Polsce, w ramach "szalenie atrakcyjnej, korzystnej cenowo" propozycji - ZAMIAST niskokosztowego efektora Wisły produkowanego w Polsce! Taki był pomysł naszych "przyjaciół zza oceanu" aby sprzedać nam nieco obtanione Gem-T "made in USA" i tym samym nie uruchamiać produkcji w Polsce ŻADNYCH pocisków. Myśmy GEM-T nie chcieli i DLATEGO do dziś tani efektor dla Wisły to mrzonka! Chyba że wskoczy tu CAMM.

 6. easyrider

  Niemieckie zaprzaństwo niewiele chyba nauczyło USA. Niemcy są ich rywalem i dążą zdecydowanie do wyślizgania Amerykanów z roli lidera świata zachodniego. Oczywiście potrzebna im do tego w federacja, w pełni przez nich kontrolowana. Federalizację mają wpisaną do umowy koalicyjnej obecnego rządu. Jakiekolwiek amerykańskie inwestycje w Niemcy, to pieniądze nie tylko wyrzucone w błoto, to pieniądze, które wcześniej czy później obrócą się przeciw Ameryce.

 7. Ma_XX

  rozumiem tempo będzie takie jak leoA7 dla Węgrów

  1. LOUT

   Rozumiem,że komentarz z rodzaju "dziecinada" i ku pokrzepieniu serc naszych?! Leo2A7 dostarczane są według zawartej umowy i takie tempo/przebieg był przewidziany,zaakceptowany i zadowala wszystkie strony. Jeżeli jednak ktoś umowi się z kimś na dostawę 200-300 czołgów w rok czy dwa,to wtedy chetnie się razem pośmiejemy.

  2. kukurydza

   Kogo obchodzi jakie jest tempo produkcji Moskwiczy czy Wartburgów? Polska i USA zamawiają teraz wyłącznie najnowsze - i TAŃSZE - PAC-3 MSE. A że Niemcy z przymusu będą strugać sporo starsze PAC-2 GEM-T skonstruowane 3 dekady temu, to niemiecki problem, że jeszcze nie zmodernizowali swoich Patriotów, wbrew oficjalnym deklaracjom. Nie ma PDB-8, nie ma PAC-3 MSE, czyli NIE BYŁO MODERNIZACJI... proste.

  3. LOUT

   kukurydza - co ty wypisujesz za propagandę bezposrednio z Nowogrodzkiej? Niemcy maja zmodernizowane Patrioty, które dalej modernizują, ponieważ porzucili MEADS i stawiają na Patriota ponizej Arrow-3. Mają już PAC-2-GEM-T i PAC-3 CRI a zamówili pierwsze PAC-3 MSE już w 2019 roku. Piszesz, ze PAC-3 MSE to TAŃSZE efektory w systemie Patriot - Ty tak poważnie?? MSE to absolutnie najdroższe efektory Patriota!! Polsk nie bedzie miala tylko PAC-3 MSE, tylko musi jeszcze zamówić coś tanszego do "prostszej" roboty, bo nikt nie będzie z armaty do much strzelał. Najpierw sie dowiedz po co jest PAC-3 MSE i ile kosztuje a potem wypisuj tutaj propagandę.

 8. Box123

  Ktoś jeszcze chce żeby podstawowym polskim czolgiem był abrams do którego nie będziemy mieli żadnych praw i którego działanie będzie opierać się na łasce USA (pół roku po wstrzymaniu dostaw części zamiennych będzie bezużyteczny), a nie czołg produkowany w Polsce czyli 65t oryginalny K2PL z realną ochroną załogi i możliwością brodzenia do 4,5m (w przeciwieństwie do abramsa)? Bo Polski czołg ma być tylko lekkim uzupełnieniem dla abramsow? Rezygnacja z ciężkiego K2PL (opracowywanego równolegle do wdrazania produkcji zwykłego k2pl w Polsce) to dywersja. I to samo jeśli chodzi o kupowanie potrzebnych nam jak dziura w moście f15 zamiast rozwijania razem z Koreą kf-21, co byc może pozwoli nam w przyszłości uniezależnić się również pod kątem lotnictwa (bo teraz i tak musimy kupić kolejne 3 eskadry f35, które jako jedyny samolot w tym momencie robią różnice, a 32 sztuki czyli w praktyce zdolne do lotu jakieś 25 to zbyt mało żeby wykorzystać ich przewagę)

  1. LMed

   No cóż, brawo kolego Box. Cała prawda o "polskim" programie pancernym w krótkich slowach. Ilu gości o mentalności budowniczych ławeczek patriotycznych potrzeba, żeby tak błądzić?

  2. szczebelek

   Na razie nikt nie kupuje F15, a Lmed chciałby zapewne używane Leopardy 2a4 sztuk 23 zamiast 1400 Abramsów i K2. K2PL w takim projekcie to problem dla całej konstrukcji w tym dla silnika i przekładni, bo trudno mi uwierzyć, że dodatkowe tony nie będą mieć przełożenia na inne parametry.

  3. tomcio55

   Przecie.ż będą i Abramsy i te K2

 9. KPS1

  36 Patriotów, żeby u nas była kiedyś połowa tego...

 10. Thorgal

  No raczej można było się spodziewać że ani ameryk lun niemcy czy angole zostawią nas bez smyczy.. Tak wygląda wielka polityka...

  1. szczebelek

   Patrioty to broń defensywna, a to ma być drugie źródło tych samych pocisków, a LM też chciałby swoje zarobić nie tylko na samej licencji.

  2. kukurydza

   Ale o co ci chodzi? Ty zdajesz sobie sprawę, że nasze Patrioty przewyższają nawet planowany dopiero PDB-9 bo już zawierają IBCS? Nie wierzę, by ktoś kompletnie też zignorował fakt, że niemcy właśnie dostali rolę pachołka, bo PAC-3 MSE jest TAŃSZY, nowszy, i pod każdym względem lepszy od PAC-3 GEM-T (tak w wariancie B jak C). Jak również, by ktoś kompletnie zignorował fakt, że Polska zamawia WYŁĄCZNIE tańsze i nowsze PAC-3 MSE....

 11. Cyber Will

  Produkcja "na potrzeby państw europejskich ........" Należałoby dodać: TYCH PAŃSTW europejskich które będą chciały cokolwiek kupić od sojuszników Moskwy (Niemiec) Inne państwa mogą chcieć kupować w USA. W każdym razie to póki co "mapa drogowa" jak mówi artykuł. Po zakupie tych 8 baterii Polska skupi się na Narwi i produkcji w Polsce.

 12. Alibi

  Technologia tych rakiet robie się powoli przestarzała w obliczu pocisków hipersonicznych.

 13. Jan24

  Trzeba z Koreą współpracować i nie nastawiać się na Patrioty. To tylko jeden z systemów niby obronnych chociaż cele można też niszczyć na ziemi .

 14. Hmmm.

  Za mało kupiliśmy? Walić to mbda.

 15. szczebelek

  Do tego Niemcy potrzebowali innych państw by zbić cenę, rozłożyć koszta na kilkanastu wspólników, a na koniec wykiwać ich pod kątem uzależnienia ich jako bazy. Przypomina to kwestię z ruskim gazem, gdzie Niemcy dzięki NS i NS2 mieli zarabiać na rozprowadzaniu tego surowca po Europie jak widać inni na błędach się nie uczą. Niemcy zarabiali na gazie i będą zarabiać na pociskach. Akurat Amerykanie potrzebowali drugiej fabryki i to w Europie, więc znaleźli się tacy, którzy zaoferowali dobre warunki za licencję i ją dostali. To nie oznacza, że nagle LM przestanie sprzedawać pociski do Europy tylko, że interes się rozkręcił. Jestem ciekawy czy w tej umowie na wspólną opl nie ma aneksów takich jak kupno pocisków wyłącznie produkcji niemieckiej.

 16. LMed

  Boże, dlaczego Niemcy??? Szok.

  1. AVI

   A dlaczego nie?

  2. Prezes Polski

   Może dlatego, że mają możliwości technologiczne, pracujące fabryki, doświadczenie i wykwalifikowaną kadrę?

  3. Piotr Glownia

   Dlatego, że Polska od lat jest miękka w EU wobec Niemiec i wszystko Niemcom oddaje z ustrojem sędziowskim Polski włącznie. Wszystko za obiecanki cacanki gigantycznej góry pieniędzy zwanej KPO, które Polska nigdy nie widziała, nie widzi i nie będzie widziała, mimo że za KPO Polska miękko wszystko już zapłaciła, włącznie z przekazaniem pewnych kompetencji państwa Polski do Brukseli. Z byłym premierem Tuskiem i po Panama Papers sprawa była prosta o konto w banku panamskim. W przypadku premiera Morawieckiego będzie poczekać na Panama Papers 2, aby się wyjaśniło dziwne miękkie postępowanie wobec Niemiec następnego polskiego "nieprzekupywalnego".

Reklama