Reklama

Siły zbrojne

Francuskie samoloty polecą na Indo-Pacyfik

Francuskie Rafale
Francuskie Rafale
Autor. Armée française - Opérations militaires/Twitter

Francja wysyła 19 samolotów bojowych, w tym 10 myśliwców wielozadaniowych Rafale, w region Indo-Pacyfiku w ramach misji Pégase 2023, aby pokazać zaangażowanie i obecność w regionie o poważnym znaczeniu strategicznym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Francuskie siły zbrojne wydały stosowny komunikat prasowy i opublikowały informacje na Twitterze. Przekazano, że 19 samolotów bojowych, w tym 10 myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale B i C, pięć samolotów do tankowania w powietrzu A330 MRTT i cztery samoloty transportowe Airbus A400M wyruszyły w kierunku Indo-Pacyfiku w ramach misji Pégase 2023.

Autor. Armée française - Opérations militaires/Twitter

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, misja Pégase 2023 prowadzona przez Francuskie Siły Powietrzne i Kosmiczne będzie przebiegać w trzech fazach w dniach 25 czerwca-3 sierpnia. Od 25 do 28 czerwca francuskie samoloty będą działały w Malezji i Singapurze, po drodze zatrzymując się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Następnie od 2 do 21 lipca lotnicy polecą w region wysp Guam i Palau. Z kolei tankowce A330 MRTT oraz transportowce A400M udadzą się do Nowej Kaledonii i do Polinezji Francuskiej w celu przeprowadzenia różnych misji.

Reklama

W okresie od 24 lipca do 3 sierpnia francuskie samoloty polecą do Republiki Korei, Japonii i Indonezji, by szkolić się z siłami powietrznymi tych krajów. Po zakończeniu misji francuski zespół wyruszy w podróż do domu, zatrzymując się w Katarze i Dżibuti.

Czytaj też

Francja podobnie jak USA ma interesy globalne, więc chce demonstrować obecność w regionie o strategicznym znaczeniu. Już w 2018 r. opublikowano strategię bezpieczeństwa Francji na Indo-Pacyfiku. Na oceany Indyjski i Spokojny przypada 93% powierzchni francuskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. W obszarze tym stacjonuje około 8 tys. żołnierzy, mieszka tam też 1,5 miliona obywateli francuskich. 8% francuskiego handlu przebiega przez Morze Południowochińskie.

Francja ma duże możliwości działań i ochrony interesów na obszarze Indo-Pacyfiku. Wynika to z licznych terytoriów, które kontroluje, jak choćby wyspy takie jak Majotta i Réunion na Oceanie Indyjskim czy m.in. Nowa Kaledonia i Polinezja Francuska na Oceanie Spokojnym. W październiku 2020 r. Christophe Penot został powołany na nowo utworzone stanowisko ambasadora regionu Indo-Pacyfiku. Od grudnia 2021 r. Francja jest też członkiem stowarzyszenia Szefów Azjatyckich Agencji Straży Przybrzeżnej, a także partnerem Forum Wysp Pacyfiku. Jeśli chodzi o dyplomację morską, coroczna misja Jeanne d'Arc gości w regionie Indo-Pacyfiku od 2012 r. (z wyjątkiem 2014 i 2019 r.). Francuska flota wróciła na ten obszar wiosną 2021 r., dwukrotnie przekraczając Morze Południowochińskie.

Czytaj też

Dodatkowo Francja była trzecim co do wielkości dostawcą broni do regionu Indo-Pacyfiku, w tym Azji Południowo-Wschodniej, w latach 1999-2018. Ulokowała się jedynie za Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Koncern Thales posiada filię w Singapurze, zatrudniając 2100 pracowników, znacznie przewyższając łączną liczbę personelu zatrudnionego w Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (1180 osób).

Paryż nie ma tyle do powiedzenia w regionie co Waszyngton. Nie posiada też zdolności do samodzielnego zawiązywania regionalnych bloków i sojuszy takiej jak Stany Zjednoczone, nie mówiąc o zachętach finansowych czy zdolnościach do projekcji siły i obrony. Jednak w porównaniu z innymi krajami Europy Francja dysponuje większymi możliwościami oraz częściej artykułuje potrzebę obecności w regionie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama