Reklama

Siły zbrojne

Największe od dekad ćwiczenia. Francja szykuje się na pełnoskalowy konflikt [ANALIZA]

AMX-10RC
Fot. MOD France

„To największe ćwiczenia wojskowe we Francji od dziesięcioleci" – mówi wprost francuski minister obrony Sébastien Lecornu o rozpoczętych pod koniec stycznia ćwiczeniu Orion 23. Przygotowania rozpoczęły się w 2021 roku, a udział ma wziąć łącznie ponad 20 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz służby mundurowe, ratownicze i administracja państwowa.  

„Celem ćwiczenia Oriona 23 jest pokazanie zdolności Francji do wejścia jako pierwsza na teatr działań, ale także do poprowadzenia międzynarodowej koalicji" – mówi dowodzący ich przebiegiem gen. Nicolas Le Nen. Jest to faktycznie test możliwości realizacji pełnoskalowego konfliktu, obejmującego wszystkie domeny działań, łącznie z cyberprzestrzenią. W działaniach bierze udział armia, ale też siły powietrzno-kosmiczne, marynarka wojenna, wojska specjalne i powietrznodesantowe. Chodzi o jasny sygnał, ze Francja dostrzega zmiany w światowym środowisku bezpieczeństwa i nie myśli jedynie o walce z terroryzmem czy prowadzeniu operacji w Afryce czy Azji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.