Reklama

Siły zbrojne

Francuska armia przygotowuje się do nowego typu operacji

Autor. Marine nationale/Twitter

Prowadzone na południu Francji manewry Orion, które potrwają do 11 marca, mają przygotować francuską armię do nowego typu operacji wojennych na dużą skalę, w konfrontacji z przeciwnikiem o podobnym potencjale - pisze w niedzielę dziennik „La Depeche du Midi”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia Orion 2023, z udziałem 7 tys. żołnierzy, w tym sił specjalnych, lotnictw i marynarki wojennej rozpoczęły się 20 lutego i toczą się na południu Francji.

W sobotę kilkuset spadochroniarzy zostało przetransportowanych przez co najmniej sześć wojskowych samolotów transportowych A400M do departamentu Tarn w regionie Oksytania; rozlokowanie komandosów na południu kraju poprzedziły operacje na Morzu Śródziemnym z udziałem 30 okrętów, w tym lotniskowca Charles de Gaulle - podaje portal ActuOrange.

Reklama

Manewry Orion 2023 mają poprawić gotowość operacyjną sił francuskich, które po dwóch dekadach operacji wymierzonych w dżihadystów, muszą się przystosować ponownie do działań na dużą skalę przeciw innym przeciwnikom. Wojna na Ukrainie udowodniła jak wielkie znaczenie ma ten rodzaj przygotowania - relacjonuje portal.

Druga część manewrów, tym razem w północnej Francji, odbędzie się na wiosnę i weźmie w niej udział 12 tys. żołnierzy.

W grudniu dowódca francuskich sił zbrojnych gen. Thierry Burkhard przedstawił w parlamencie rekomendacje sztabu generalnego, zgodnie z którymi Francja musi być gotowa na wojnę "wysokiej intensywności" i nie polegać głównie na siłach specjalnych.

Czytaj też

Sztab generalny Francji ocenia, że przyzwyczajone głównie do "wojny asymetrycznej" w Afganistanie i Afryce francuskie wojska muszą zostać przygotowane na wojnę "wysokiej intensywności" z przeciwnikiem dysponującym dużymi siłami konwencjonalnymi.

Czytaj też

Rekomendacje sztabu generalnego, jakie przedstawił gen. Burkhard, opierają się na założeniu, że francuskie siły powinny być gotowe na "wojnę na wyniszczenie" i posiadać zdolność do bardzo szybkiego uzupełniania kontyngentu, sprzętu, a przede wszystkim amunicji.

Czytaj też

Gen. Burkhard zaapelował do parlamentarzystów o podniesienie nakładów na obronność i zwiększenie liczby żołnierzy, zgodnie z założeniem, że wojna "wysokiej intensywności" prowadzona na wyniszczenie sił przeciwnika oznaczać będzie poważne straty "materialne i ludzkie".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama