Reklama

Geopolityka

Francja "resetuje" system obronny [KOMENTARZ]

AMX-56 Leclerc
Francuski czołg podstawowy AMX-56 Leclerc na poligonie w Niemczech.
Autor. 7th Army Training Command/U.S. Army

Zapowiedź znaczącego zwiększenia wydatków na obronność, przejęcie roli państwa ramowego w jednej z nowotworzonych grup bojowych NATO w Rumunii, a nawet sama wewnątrzkrajowa dyskusja o możliwości wysłania czołgów podstawowych Leclerc na Ukrainę (nie zapominając o wysyłaniu pojazdów kołowych AMX-10RC) wykazuje dobitnie, że władze Francji nacisnęły swego rodzaju przycisk twardego restartu w polityce obronnej. Jest to ważny i przede wszystkim pozytywny sygnał dla bezpieczeństwa całej Europy, ale także Afryki czy też Indo-Pacyfiku. Programowanie budżetu na lata 2024-2030 jest tym samym zapowiedzią brania przez Paryż odpowiedzialności, a nie tylko deklarowania swoich celów w sferze bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

W przypadku dyskusji o Francji mamy bowiem do czynienia z potencjalnym znacznym wzmocnieniem zasobów militarnych ważnego ogniwa w całym NATO i UE. Co więcej, Francja jest wyjątkowym państwem w tym zakresie, albowiem oprócz USA i Wielkiej Brytanii, należy do elitarnego grona posiadaczy zdolności w zakresie odstraszania nuklearnego. I najważniejsze, swój własny potencjał nuklearny zamierza modernizować w kontekście do współczesnych wyzwań. Trzeba również podkreślić stabilizującą rolę Francji w przestrzeni Afryki, szczególnie wobec zagrożeń terrorystycznych. Możliwe, że nadal Europa nie doceniła, w okresie nagłaśnianych o wiele bardziej operacji w Afganistanie i Iraku, roli operacji Serwal – Barkhane. Aczkolwiek współcześnie jesteśmy ku temu o wiele bliżsi, gdy nader widoczne stają się akcje destabilizujące bezpieczeństwo regionalne podejmowane rękami tandemu rosyjskich służb specjalnych i najemników (potocznie nazywanych wagnerowcami, chociaż nie zawsze muszą oni pochodzić z PMC Wagner).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama