Siły zbrojne

Francja przejmuje "szpicę" NATO, ze wsparciem Polski

Autor. Armée de Terre/Twitter

Od stycznia Francja przejmuje przewodnictwo nad siłami Bardzo Wysokiej Gotowości NATO (VJTF) na rok - informuje NATO w komunikacie.

Francja od 1 stycznia zacznie przewodzić siłom wojskowym NATO o bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). W 2022 roku VJTF będzie się składać z wielonarodowych sił. Trzon sił stanowić będzie francusko-niemiecka brygada, która zapewne wydzieli co najmniej jedną grupę zadaniową oraz elementy wsparcia. Cała jednostka liczy 3500 żołnierzy. Dysponuje trzema batalionami piechoty zmotoryzowanej (dwoma niemieckimi i jednym francuskim), francuskim batalionem rozpoznawczym na wozach AMX-10RC oraz niemieckim dywizjonem artylerii na Panzerhaubitze 2000 i MLRS, wraz ze wspólnymi jednostkami dowodzenia i wsparcia.

W skład Very High Readiness Joint Task Force wchodzą również żołnierze Hiszpanii, Portugali i Polski (pododdział na bazie 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina).

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w komunikacie, podziękował Francji za objęcie przewodnictwa nad siłami bardzo wysokiej gotowości.

Połączona Grupa Zadaniowa Bardzo Wysokiej Gotowości, wnosi istotny wkład w naszą zbiorową obronę, a przywództwo Francji jest silnym przejawem zaangażowania i zdolności. W czasach wyzwań dla bezpieczeństwa nie może być żadnych nieporozumień co do determinacji NATO. Jesteśmy razem, aby bronić i chronić wszystkich sojuszników
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Czytaj też

Dowództwo VJTF, zmienia się corocznie wśród członków Sojuszu. Francja przejmuje przewodnictwo od Turcji, która dowodziła siłami w 2021 roku, Niemcy pokierują jednostką w 2023 roku.

Czym są Siły Odpowiedzi i VJTF?

Siły Odpowiedzi NATO (NRF) to wielonarodowa, zdolna do szybkiego rozmieszczenia grupa zadaniowa NATO, składająca się z maksymalnie 40 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Siły Odpowiedzi w komponencie lądowym tworzą trzy wielonarodowe brygady, pełniące dyżur w systemie rotacyjnym. Najwyższą gotowość ma brygada w fazie stand-by. Jej pierwsze elementy mają być gotowe do rozmieszczenia w ciągu 2 dni (całość - normalnie do 7 dni, niedawno z uwagi na napięcie wokół Ukrainy okres ten skrócono do pięciu dni). Wraz z komponentami sił powietrznych, morskich i specjalnych tworzy ona tzw. szpicę, czyli siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). Każda z brygad dyżuruje przez trzy lata, pierwszy rok poświęcony jest na zgrywanie (faza stand-up, gotowość 45-dniowa), drugi to dyżur VJTF, a trzeci - faza stand-down, z gotowością 30-dniową.

Czytaj też

Wielonarodowy VJTF jest tak zwaną "szpicą" NATO, która obecnie jest kierowana przez Turcję (do końca grudnia) i składa się z około 6400 żołnierzy. Główną jednostką VJTF jest 66. Brygada Zmechanizowana. W zeszłym roku, rolę państwa ramowego VJTF (dowodzącego brygadą wojsk lądowych i wydzielającą kluczowe elementy „szpicy"), była Polska, komponent budowano na bazie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Królewiec

    Wiadomość dla Nas że właśnie to jest całe wojsko, które europejskie NATO jest w stanie po tygodniu wysłać do Polski . 3000 - 6000 żołnierzy pod warunkiem że wszystkie kraje się zgodzą a głównie niemieccy pacyfiści nie zablokują dróg . Jak sami nie będziemy mieli własnych Wojsk Lądowych zdolnych do odparcia agresji to nikt Nas poważnie nie jest w stanie wesprzeć . Jedynym realnym wsparciem może być lotnictwo USA . Armia Nowego Wzoru gotowa w godzinę wyjść z koszar a nie 300.000 pospolite ruszenie jest wg. S&F propozycją rozwiązania tego problemu. Z czasem jeśli finanse i demografia pozwolą może być to Wojsko Polskie tej liczebności ale z nie z jednostkami szkieletowymi i kadrą bez żołnierzy oraz rezerwistów tak jak teraz